Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ünlü Otomotiv Şirketi İflasın Eşiğinde! Yüzlerce Kişi Mağdur Oldu

Ünlü Otomotiv Şirketi İflasın Eşiğinde! Yüzlerce Kişi Mağdur Oldu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
29 0

Küresel ekonomik külfetler, birçok işletmeyi güç durumda bıraktı ve ticarette dalgalanmalara neden oldu. Bu şartlara ayak uydurabilen şirket sayısı ise azaldı.

EKONOMİK ÖNLEMLERİN ETKİSİ

Dünya çapında faiz oranlarının artırılması ve birçok ülkede uygulanan nakdî sıkılaşma tedbirleri, ekonomik tesirlerini gösterdi.

OTOMOTİV BAYİSİNİN KONKORDATO İLANI

Denizli merkezli otomotiv bayisi Carsan, Denizli kentinde faaliyet gösteren Skywell ve Leapmotor markalarının bayiliğini üstleniyordu. Fakat, şirket mali zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etmek durumunda kaldı.

MAHKEME KARARI VE SÜREKSİZ MÜHLET

Denizli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, 15 Ocak itibariyle başlamak üzere şirkete 3 ay süreksiz mühlet verdi. Mahkeme, konkordato komiseri heyeti olarak SMMM-BD Hüseyin Erikler, SMMM Ramazan Borucu ve Av. Samim Horasanlı’yı atadı.

Carsan’ın ilan ettiği konkordato sonrası çok sayıda kişinin mağdur olduğu tez edildi. Gazeteci Emre Özpeynirci hususa ait X hesabından yaptığı paylaşımda;

“Skywell ve Leaptor markalarının Denizli bayisi Carsan, konkordato ilan ettiği için ardında birçok mağdur bırakmış. Birçok kişi parasını ödediği halde araçlarını alamamış. Dün gelen ağır iletiler sonrasında mevzuyu Skywell’in distribütörü Ulu Motor yetkililerine sordum. Şu karşılığı verdiler; “Konkordato komiseri ile irtibat halindeyiz. Bayimizin mal varlığı ve kiralamada araçları var. Yapılandırarak müşterilerin ödemelerini yapacaklar” dedi.

Şirketle ilgili pek çok kişi, toplumsal medya ve şikayet internet siteleri aracılığıyla yaşadıkları olumsuz tecrübeleri paylaştı.

Kullanıcıların şikayetleri şu halde:

“Ben de sizin üzere carsan otomotiv mağduruyum. Maalesef 16 ocakta konkordato ilan ettiklerini dün öğrendim. Hatta hiç sipariş vermediklerini de distribütör onayladı. Skywell Denizli insanların parasını kullandı ve araçları teslim etmedi. Bundan ulu motor da sorumludur.”

“14 Eylül de Denizli carsan bayisinden skywell et5 legend aracın siparişini verdim ve fiyatı peşinen ödedim. Aracın kasım ayının birinci yarısında teslim edileceği söylendi. Bayi haftalardır bugün yarın diye diye oyalayıp duruyor. Ve bugün 19 Ocak itibariyle siparişimden 4 ay geçti ve vaat edilen teslim tarihinden de 2 aydan fazla oldu. Benden aylar sonra sipariş verenler araçlarını aldılar. Kendi çıkarlarına nazaran bir teslimat sırası belirlemişler işlerine geldiği üzere davranıyorlar. 1 aydan fazladır distribütör ile de iletişimdeyim. Fakat onlar da bayiyi korumakla adeta bu haksızlığa kalkan oluyorlar. Aracımın bir an evvel teslimini istiyorum”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın