Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Uğruna kocasını boşadığı Türk sevgilisini dolandırıcılıkla suçladı, beraat çıktı

Uğruna kocasını boşadığı Türk sevgilisini dolandırıcılıkla suçladı, beraat çıktı

admin admin - - 8 dk okuma süresi
5 0

Antalya’da tatil yaparken tanıştığı M.A. (49) ile kiraladığı konutta yeni yaşama başlayıp eşinden boşanan Alman asıllı Simone Sobczynski (65) isimli bayan evlenmeyi düşündüğü ve sonra kendisini terk eden eski sevgilisi için 20 bin euro masraf yaptığını söyleyip dolandırıldığı argümanıyla mahkemeye başvurdu. Mahkeme, kabahatin yasal ögeleri oluşmadığından M.A. hakkında beraat kararı verdi.

HASTANEDE TANIŞTILAR

Almanya’da bir kızı olan Simone Sobczynski, 2020’de Manavgat ilçesindeki tatilinin akabinde ülkesine dönüş sürecinde koronavirüs testi yaptırmak için gittiği özel hastanede M.A. ile tanıştı. Hastanede istişare vazifelisi olan M.A.’nın arkadaşlık teklifini reddeden Sobczynski, 2021’de tatil için tekrar Manavgat’a geldi. Ayağını burkması nedeniyle birebir hastaneye tedaviye giden Sobczynski, M.A.’nın gösterdiği yakınlıktan etkilendi. Tatil sürecinde M.A. ile vakit geçiren Sobczynski, ülkesine döndü. İkili, bu süreçte internet ortamında görüşmeyi sürdürdü. Birkaç ay sonra Manavgat’a tekrar tatile gelen Sobczynski’yi, Antalya Havalimanı’nda karşılayan M.A. evlilik teklif etti.

PAHALI İKRAMLAR ALDI, PARA GÖNDERDİ

Havalimanındaki sürpriz teklif sonrası Sobczynski, M.A.’nın ilgisinden ötürü Side’de mesken kiraladı. M.A. ile yaşamaya başlayan Sobczynski, Almanya’ya gidip, eşine boşanma davası açtı. Daha sonra Side’de kaldıkları meskende ömürlerini sürdüren Sobczynski, teze nazaran, M.A.’ya istekleri doğrultusunda kıymetli armağanlar aldı, banka hesabına para gönderdi. İkili ortasındaki bağ, geçen yıl eylül ayında M.A.’nın meskenden ayrılmasıyla sona erdi. M.A. daha sonra Sobczynski’nin telefonunu ve toplumsal medya hesabını engelleyip, irtibatını kesti.

Geçen sene kasım ayında Almanya’daki davası sonuçlanan Sobczynski ise eşinden ayrıldı. Side’deki meskende yaşamayı sürdüren Sobczynski, M.A.’ya verdiği paralar ile armağan ettiği cep telefonu, tablet ve giysi bedelinin 20 bin euro olduğunu hesaplayıp, dolandırıldığı gerekçesiyle Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Soruşturmanın akabinde M.A. hakkında, ‘Müştekiyi evlenme vaadi hilesiyle iradesini fesada uğratarak kesim modül maddi menfaat elde ederek üzerine atılı kolay dolandırıcılık’ cürmünü işlediği teziyle dava açıldı.

“EVLİLİK TEKLİFİNDEN SONRA DA PARA İSTEDİ”

Manavgat 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 25 Ocak’ta görülen duruşmada Sobczynski, “25 Nisan 2022 tarihinde havalimanında sanık bana evlilik teklifi yaptı. Evlilik teklifinden evvel de para göndermiştim. Kirasını ödemekte soruna düştüğünü, paraya gereksinimi olduğunu söylemişti. Bu süreçte bir arada olduğum için güveniyordum ve para gönderiyordum. Ben Türkiye’deyken para istiyordu ve çoğunlukla elden veriyordum. Bir seferinde emekli olması için para ödemesi gerektiğini söyleyip para istemişti. Emekli olduğunda evli olacağımız için ‘Bu senin de menfaatine olacak’ demişti. Evlilik teklifinden sonra da para istemeye devam etti. Gereksinimi olduğundan ötürü para gönderiyordum. Bir kezinde geniş bir meskene çıkması için para gönderdim. Bir seferinde babasının mezarını yaptırmak için para gönderdim. Motosiklet satın almak için yardım talep etmişti, para göndermiştim” dedi.

“EVLENME VAADİNDE BULUNMADIM”

Suçlamaları kabul etmeyen M.A. ise sözünde şunları söyledi:

* Müşteki ile 2 yıla yakın beraberliğimiz oldu. Müşteki Almanya’dan vakit zaman Türkiye’ye geliyordu ve kendisini havalimanından almaya gidiyordum. Bazen de Antalya’da konaklamak zorunda kalıyordum. Bu nedenle yol ve konaklama masrafım oluyordu. Müştekinin maddi durumu benden daha düzgün olduğu için masraflarımı gönül isteğiyle karşılıyordu.

* Münasebetimiz esnasında müştekiye evlenme vaadinde bulunmadım. Aldığım paraları da evlilik hazırlıkları için almadım. Müştekinin bana sadakatsiz hareketleri olduğunu öğrendim. Bunu söyleyen arkadaşlarım oldu. Ben de toplumsal medya hesaplarını takip ettim ve diğer şahısla görüştüğünü anladım. Bağlantıyı sonlandırdım.

BERAAT KARARI VERİLDİ

Mahkeme tarafından sanık ile müşteki ortasında gönül ilgisi bulunduğu, tarafların beyanlarında bu ilgide müştekinin borç olarak yahut isteğiyle sanığa para gönderdiği, hatanın yasal ögelerinin oluşmadığından sanık hakkında beraat kararı verildi.

Sobczynski’nin Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurup mahkeme kararına itiraz edeceği öğrenildi. Sobczynski’nin avukatı Ali Öksüz, mahkeme kararına şaşırdıklarını ve dava sürecinin devam ettiğini belirtti, istinaf yoluyla karara itiraz edeceklerini lisana getirdi.

BAŞKA BİR ALMAN BAYANLA DAHA GÖRÜŞÜYOR

Mahkeme kararı sonrası hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Simone Sobczynski, M.A.’nın kendisi dışında diğer Alman bir bayanla da sevgili olup, parasını aldığını argüman etti. Elindeki tüm kanıtları mahkemeye sunduğunu lisana getiren Sobczynski, yaşadıklarını şöyle anlattı:

– Koronavirüs testi için gittiğim hastanedeki kayıt süreçlerinden bilgilerimi almış. Almanya’ya gitmek için havalimanındayken aradığında ‘Kusura bakma, evli biriyim. Görüşmek istemiyorum’ dedim. Mart 2021’de tatile Manavgat’a geldiğimde ayağımı burktum, hastaneye gittim. Hastanede görüştük, benimle çok ilgilendi. Teklifini yineledi, kabul ettim. Münasebet yaşamaya başladıktan birkaç gün sonra 10 bin euro istedi. Tatile geldiğim için o kadar para yoktu. 500 euro verebildim. Çok sonlandı, söylendi ve ‘Niye bu kadar az parayla geliyorsun?’ diye kızdı.

– Sonradan öğrendim ki o parayı başka Alman bayana verecekmiş. Her konuşmamda benden bir şeyler istiyordu. Sonradan anladım. Tablet, telefon, motor kaskı ve motor ceketi, motor pantolonu ve motor çizmesi üzere çok eşya aldım. Bu gereçlerin Türkiye’den alınmasını istemedi, Almanya’dan almamı istedi. Hepsinin faturası ve kredi kartı makbuzu var. 25 Nisan 2022’de Antalya’ya geldim. Havalimanı çıkışında yere çöktü ve yüzük uzatarak evlenme teklifi yaptı.

– İnandım ve ‘evet’ dedim. ‘Almanya’ya dönünce eşimden boşanıp seninle evleneceğim’ dedim. O vakit çok memnundum. Manavgat’ta mesken tuttum, meskene yeni eşyalar aldım. Birlikte yaşamaya başladık. Bir gün sabah uyandığımda, yoktu. Eşyalarını alıp gitmişti. Cüzdanımdan 400 euro eksikti. Geleceğini düşündüm lakin dönmedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın