Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerine ihracatı 2023’te 6,8 milyar dolar oldu

Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerine ihracatı 2023’te 6,8 milyar dolar oldu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)ülkeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, ve Özbekistan’dan oluşuyor.

TDT ülkelerinin birbirleri ile ticaret yapma isteği sayılara yanıyor.

Türk Devletleri Teşkilatı, giderek daha değerli bir güç merkezi haline geliyor.

Ülkeler, iştirak temelinde güç birliğini, işbirliğini ve dayanışmayı güçlendirirken, de bu ülkelerle ticaretinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

Üye ülkeler, kaynakları, güçleri ve vizyonlarıyla dünyadaki besin ve güç krizleri ile gayret ederken, başka yandan da değerli lojistik kanalları ve pozisyonları bu ülkelerin ehemmiyetini artırıyor.

TDT üye ülkeleri ortasındaki ticaret 42 milyar dolar

TDT üye ülkeleri ortasındaki ticarette son yıllarda büyük bir artış yaşanıyor. Üye ülkelerin kendi ortalarındaki ticaret 2022 yılında 33 milyar dolar iken 2023 yılında 42 milyar dolara yükseldi.

Toplam 170 milyon nüfus

Ülkelerin çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 170 milyon nüfusu bulunuyor. 1,5 trilyon dolar düzeyinde toplam ulusal gelire sahip üye ülkeler; güçlü doğal kaynakları ve dünyanın en kıymetli ticaret yollarında Orta Koridor’da bulunmaları nedeniyle ticari ve ekonomik iş birlikleri için büyük fırsatlar sunuyor.

Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatı üyelerine ihracatı arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Türkiye’nin TDT ülkelerine ihracatı geçen yıl 2022’ye nazaran yüzde 14,2 artarak 6,8 milyar dolara ulaştı.

En fazla ihracat Azerbaycan’a yapıldı

Söz konusu periyotta en fazla ihracat yapılan ülke 2,4 milyar dolarla oldu. Onu 1,7 milyar dolarla Kazakistan, 1,6 milyar dolarla Özbekistan, 1 milyar dolarla Kırgızistan izledi.

En fazla ihracat kimyevi maddelerde

Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki ülkelere en fazla ihracatı kimyevi hususlar ve mamulleri kesimi yaptı. Bu dalın 4 ülkeye toplam ihracatı geçen yıl 1 milyar 173 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

En fazla ihracat İstanbul’dan

En çok ihracat ise 4 milyar dolarla İstanbul’dan yapıldı. Megakent, TDT ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 58,5’ini sırtladı.

“Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerini 30’dan fazla alanda çalışıyor”

TDT Genel Sekreter Yardımcısı Merey Mukazhan, Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerinin 30’dan fazla alanda çalıştığını ve üye ülkelerin ekonomilerini geliştirmeleri açısından önemli fırsatlar barındırdığını söyledi.

“Türk Yatırım Fonu kuruldu”

Mukazhan, Türk dünyası ülkelerinin iktisadında hoş gelişmeler yaşandığını ve Türk Yatırım Fonu’nun geçen yılın son çeyreğinde resmen kurulduğunu belirterek, bu Fonun ülkelere sağlayacağı katkılardan bahsederek şöyle konuştu:

TDT üyesi ülkeler etkin bir halde Orta Koridor’un gelişmesi açısından emek sarf ediyor. Üye ülkeler, Turan bölgesinde yer alan çok stratejik bir yerde ve bu durum üye ülkelerin iş adamlarının istifade edebileceği bir avantaj oluşturuyor.

Türk iş adamlarına çağrı

Türk iş adamlarına “Türk Dünyası ülkeleri ile bağlarını koparmamaları” davetinde bulunan Mukazhan, iş adamları için üye ülkelerde çok sayıda yatırım fırsatı ve iş birliği imkanı olduğunun altını çizdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın