Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Ocak 2024 ihracatı açıklandı: 20 milyar 28 milyon dolar

Türkiye’nin Ocak 2024 ihracatı açıklandı: 20 milyar 28 milyon dolar

admin admin - - 5 dk okuma süresi
15 0

Türkiye’nin ekonomik yapılanmasında, ihracatın artırılması gayesi var.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, çeşitli temaslar için bulunduğu Malatya’da ocak ayına ait dış ticaret sayılarını açıkladı.

Bolat, 2024 yılının Ocak ayı sayılarının sarsıntının birinci yılı olması nedeni ile Malatya’dan açıklandığını belirtti.

“Tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracat rekoru”

Ömer Bolat, ocak ayı ihracatını şu sözlerle açıkladı:

Yeni yılın birinci ayında ihracatımız iktisadın lokomotifi olmaya devam ediyor.
2024 yılı Ocak ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran ihracat yüzde 3,6 oranında artış göstererek 20 milyar 28 milyon dolara ulaştı. Bu sayı tüm vakitlerin en yüksek Ocak ayı ihracat sayısı olarak tarihe geçti.

Bununla birlikte ithalatımız geçen yılın Ocak ayına nazaran yüzde 22 oranında azalış göstermiş ve ihracatın ithalatı karşılama oranı 18,9 puan artarak yüzde 76,4 olarak gerçekleşmiştir.

Son 12 aylık ihracat 256,5 milyar dolara ulaştı

Ocak ayı prestijiyle son 12 aylık ihracat ise yüzde 0,2 oranında artışla 256,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İthalat ocak ayında yüzde 22 azaldı

İthalat ise ocak ayında yüzde 22 oranında azalarak 26,2 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı ocak ayında yüzde 76,4 olarak gerçekleşti.

Ocakta dış ticaret açığı süratli geriledi

Dış ticarette yılın birinci dataları ithalat ve dış ticaret açığında süratli gerileme yaşandığını gösterdi. Açıklanan süreksiz datalara nazaran ocak ayında ticaret açığı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 57 düşüşle 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bakan Bolat’ın sunumundan öne çıkanlar:

-Ocak ayı birinci dört gününde tatillerden kaynaklı global siparişler az olduğu halde ihracat, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,6 artarak 20 milyar 28 milyon dolara çıktı.

-Küresel ticaretten aldığımız hisse yüzde 1,06’ya yükseldi.

-İhracatı yılın tamamına çıkartılma maksadı gerçekleşti.

-Cari süreçler istikrarındaki güzelleşme devam edecek.

-Motorlu kara taşıtlarındaki yükseliş devam ediyor.

-Geçtiğimiz yıl yaşadığımız sarsıntı felaketinin akabinde hükümetimiz tekrar yapılanma ve afetlere güçlü konut inşa etme çalışmalarına vakit kaybetmeden başlamıştır. Bu süreçte, zelzele bölgelerindeki tekrar inşa faaliyetlerinin yanı sıra, başta olmak üzere etkilenen tüm kentlerimizde ekonomik ve ticari yapının güçlendirilmesi için çeşitli takviyeler sağlanmıştır.

-Küresel ekonomik dalgalanmalar ve pandemi üzere zorluklara karşın Türkiye’nin ihracat performansının artarak devam ettiğini ve dış ticaret açığımızın azalma eğiliminde olduğunu görmekteyiz. Bu muvaffakiyet, ülkemizin ekonomik direncini ve global pazardaki pozisyonunu güçlendiriyor.

-İhracatımızın ve dış ticaret istikrarımızın olumlu istikamette ilerlemesi, ülkemiz iktisadının büyüme potansiyelini artırmakta ve cari süreçler açığımızın azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Hükümet olarak, ticaret ve ekonomiyi daha da güçlendirme, kaynaklarımızı faal ve verimli kullanma ve ülkemizi yatırımlar için cazibe merkezi haline getirme çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Depremzedelere konut teslimi

Bakan Bolat, sunumunda ocak ayına ilişkin dış ticaret bilgilerinin açıklandığı Malatya’nın zelzeleden yara aldığını belirterek, depremzedelere 46 bin konutun tesliminin kura çekimi ile bugünlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı programlarla sahiplerine teslim edileceğini, oburlarının de en kısa vakitte teslim edileceğini belirtti.

2023 yılı ihracat rakamları

2023 yılı Aralık ayında geçen yılın birebir ayına nazaran ihracat, yüzde 0,44 oranında artarak 22 milyar 999 milyon dolara yükselmişti. 2023 yılı Ocak-Aralık periyodunda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ise ihracat, yüzde 0,64 oranında artarak 255 milyar 809 milyon dolara çıkmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın