Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesi satıldı

Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesi satıldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
2 0

Türkiye’nin birinci iktisat gazetesi olan Dünya Gazetesi satıldı. Nezih Demirkent tarafından kurulan Dünya Gazetesi’nin imtiyaz sahipliğini Didem Demirkent, Umut Güner’e devretti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Türk iktisat basınında koca bir çınar büyüdü. Bugün iktisat basınında yetişen neredeyse tüm gazetecilerin yolu bu okuldan geçti ve DÜNYA kendi içinde bir okul oldu. Dünya Gazetesi bugün, her biri bu okulda yetişmiş çalışanları ve Demirkent gazetecilik prensipleriyle yeni bir seyahate çıkıyoruz…” tabirleri kullanıldı.

Gazete kelam konusu değişikliğin akabinde şu açıklamayı yaptı:

GÜÇLENEREK YOLA DEVAM

2 Mart 1981’de Cağaloğlu Narlıbahçe sokağındaki mütevazi bir bina 3. Katında Nezih Demirkent liderliğinde bir avuç basın işçisi bir iktisat gazetesi çıkarma hayaliyle yola çıktılar. İktisat gazetesi olarak yayına başladığı birinci gün, manşette şu satırlar yer aldı: “Dünya, bugünden itibaren yeni bir biçimde ve yeni bir içerik ile karşınızda…

Amacımız, haber dünyasında ekonomiyi siyasetle buluşturabilmek… Hem yurt içinde hem yurt dışında unsurumuz, günümüzün dünyasının süratli dinamiği içerisinde kendimizi daima yenilemek, her geçen gün daha güzel, daha kapsamlı hizmetler sunmak. İnanıyoruz ki, tezimizin gerçekliğini sözcüklerle değil, sunacağımız hizmetlerde göreceksiniz.”

Nezih Demirkent önderliğinde her biri gazeteciliğin piri kabul edilen isimlerle yalnızca bir gazete yayın hayatına başlamadı, Nezih Demirkent prensipleri olarak da kabul edilen manifestosu Türk basınında yeni bir mihenk taşı oluşturdu. Tarafsız ve prensipli bir yayın ile iktisadın tüm kesitlerinin sesi olacaktı DÜNYA… Nezih Demirkent, “Araştıracak, bulacak ve uygulayacaksın. Bunun için hiç durmadan çalışacaksın. Gazetecilik kısaca budur” diyordu. 43 yıllık yayın hayatında gazete Demirkent prensiplerinden ödün vermedi.

Eksiksiz, her tarafı araştırılmış habercilik ve haklı olanın hakkını ortaya koymaktan çekilmeyen yorumlarla ‘Dünya yazıyorsa doğrudur’ kelamının haklı gururuyla bugün yarım asra yanlışsız koşuyor. İsimler değişir lakin prensipler ölmez. Nezih Demirkent’in 2001’de vefatının akabinde, bayrağı kızı Didem Demirkent devraldı. Sayısız isim yetiştiren, Türkiye’nin en güçlü kalemlerini barındıran Dünya, bu bağlamda Türk iktisat basının amiral gemisi oldu.

Türk iktisat basınında koca bir çınar büyüdü. Bugün iktisat basınında yetişen neredeyse tüm gazetecilerin yolu bu okuldan geçti ve Dünya kendi içinde bir okul oldu. Dünya Gazetesi bugün, her biri bu okulda yetişmiş çalışanları ve Demirkent gazetecilik prensipleriyle yeni bir seyahate çıkıyoruz…

Siz okuyucularımızla bir arada. Dünya Gazetesi çalışanları olarak her vakit, gerçek, tarafsız habercilik anlayışımızla Nezih Demirkent’in unsurlarıyla Türkiye’nin her noktasında sizin yanınızda olacağız. Anadolu’nun sesini Ankara’ya duyurmak dünyanın haberini gelişmelerini gözlerinizin önüne sermek için her gün masanızda olacağız.”

ESKİ İMTİYAZ SAHİBİNDEN VEDA MESAJI

Gazete’nin eski imtiyaz sahibi Didem Demirkent, bir veda iletisi yayınlayarak, okuyucularına “Dünya gazetesi yeni sahibi kadar sizlere de emanettir” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın