Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin aidat şampiyonu il ve ilçeleri açıklandı! İstanbul’un aidat rekortmeni Beşiktaş: Ortalama 5 bin TL’yi geçti

Türkiye’nin aidat şampiyonu il ve ilçeleri açıklandı! İstanbul’un aidat rekortmeni Beşiktaş: Ortalama 5 bin TL’yi geçti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
33 0

Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan artışa yönelik tartışmalar sürerken, apartman ve site aidatlarına ait 2023 yılına ilişkin datalar yayımlandı. Rapora nazaran apartman ve site aidatları 2023’te, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 97 arttı. En yüksek site aidatları ise sırasıyla; Muğla, İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te görüldü.

Küresel enflasyon ve yükselen maliyetler konut kesiminde sırf konut fiyatlarını ve kiraları değil, aidatları da etkiledi. Apartman, site, rezidans üzere hayat alanlarının yöneticilerine dijital asistanlık yapan, idare yazılımı Apsiyon tarafından yayımlanan bilgiler; ısıtma, soğutma ve demirbaş üzere kalemlerin dahil edildiği durumda apartman ve site aidatlarının 2022’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 97 oranında arttığını gösterdi. Apsiyon’un bir yıllık datalardan oluşturduğu rapor, konut piyasasının idare boyutuna ışık tuttu.

2023’ÜN AİDAT ŞAMPİYONLARI: MUĞLA, İSTANBUL, ANKARA, İZMİR VE GAZİANTEP

22 binden fazla apartman ve site, 1.5 milyonun üzerinde konut ve 3.5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Apsiyon’a nazaran; daire başı aidat ortalaması en yüksek vilayet, 2 bin 607 TL ile Muğla oldu. Muğla’yı; 2 bin 483 TL ile İstanbul, bin 743 TL ile Ankara, bin 512 TL ile İzmir ve bin 456 TL ile Gaziantep izledi. Daire başına en düşük aidat ortalamasına sahip vilayet ise 228 TL ile Kırklareli oldu. Onu; 309 TL ile Düzce, 316 TL ile Aksaray, 354 TL ile Uşak ve 375 TL ile Kayseri takip etti.


Ankara

Türkiye’de aidat tahsilat skoru en yüksek 5 kent; yüzde 98,72 ile Van, yüzde 97,96 ile Kırşehir, yüzde 97,92 ile Kastamonu, yüzde 97,74 ile Giresun ve yüzde 97,58 ile Çanakkale oldu. İstanbul’da ise en yüksek aidat skoru yüzde 98,00 ile Tuzla, yüzde 97,90 ile Kadıköy, yüzde 97,77 ile Arnavutköy, yüzde 97,72 ile Zeytinburnu ve yüzde 97,69 ile Ataşehir ilçelerinin oldu.

BEŞİKTAŞ’TA AİDAT ORTALAMASI 5 BİN LİRAYI AŞTI

Raporda, İstanbul’daki ilçelere ait datalara de yer verildi. İstanbul’da daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 5 bin 635 TL ile Beşiktaş olurken, birinci beş ilçeyi Beşiktaş’la birlikte Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu ve Bahçelievler oluşturdu. Tuzla, Kadıköy, Arnavutköy, Zeytinburnu ve Ataşehir aidat borcunu en tertipli ödeyen 5 ilçe olarak sıralandı. Ziyaretçi kayıtlarına nazaran kullanıcıların konutlarında 15 milyondan fazla konuk ağırladığı gözlemlenirken, İstanbul’da en fazla taşınma Esenyurt, Maltepe, Küçükçekmece, Pendik ve Kadıköy’de görüldü. Taşınma oranının en yüksek olduğu vilayetler ise sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa oldu.

İZMİR’DE VE ANKARA’DA AİDAT ORTALAMASI 3 BİN LİRAYA ULAŞTI

Raporda, İzmir’de ve Ankara’daki ilçelere ait datalara de yer verildi. İzmir’de daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 3 bin 761 TL ile Çeşme olurken, Çeşme’yi Narlıdere, Bayraklı, Kemalpaşa ve Urla takip etti. Ankara’da ise rekor 2 bin 730 TL ile Çankaya’nın oldu. Çankaya’yı; Gölbaşı, Akyurt, Yenimahalle ve Kahramankazan izledi.


İzmir

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın