Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye’de muhasebenin babası olarak anılan eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Mustafa Aydın Aysan yaşamını yitirdi.

Türkiye’de muhasebenin babası olarak anılan eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Mustafa Aydın Aysan yaşamını yitirdi.

admin admin - - 4 dk okuma süresi
32 0

Meltem GÜNAY

Türk iş dünyasının yakından tanıdığı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kurucularından ve eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Mustafa Aydın Aysan, 91 yaşında ömrünü yitirdi. Aysan bugün Teşvikiye Camii’nden son seyahatine uğurlanacak.

Başarılarla ve birincilerle dolu bir hayat sürdüren Prof. Dr. Aysan akademik dünyada da bir çok başarılı ismi yetiştiren bir hoca olarak tanınıyor. Prof. Dr. Aysan, Tarsus Amerikan Koleji’nden 1952 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Mezuniyetinin akabinde İşletme İktisadı Enstitüsü’nde çalışmaya başladı o yıllarda akademik takviyesini dünyanın en değerli üniversitelerinden olan Harvard Üniversitesi’nden alan bu kurumdan Boston’da yüksek lisans yapmak üzere aday olarak seçildi.

İLK TÜRK ÖĞRENCİ OLDU

1957-1959 yılları ortasında Harvard Business Schol’dan derece alarak bu kurumdan mezun olan birinci Türk öğrenci oldu. Çalışmalarını Türkiye’e sürdürmek için dönen Prof. Dr. Aysan, 1968 yılında, yeni kurulan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne geçti. 1968 yılında doçent, 1974 yılında profesör unvanı aldı.

MUHASEBECELİK MESLEĞİNE SAYGINLIK KAZANDIRDI

Türkiye’de muhasebecilik mesleğinin hem yasal nitelik hem de saygınlık kazanması için Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği’nin geliştirilmesinde liderliği üstlenmiş, şimdi Türkiye’de mali müşavirlik yasasının dahi olmadığı yıllarda lideri olduğu bu derneği 1977 yılında IFAC’ın (International Federation of Accountants) kurucu üyesi yaptı. TÜRMOB’un kurulmasına katkı sağladı

ATATÜRK’ÜN İKTİSAT SİYASETLERİNİ KALEME ALDI

Bir çok bilimsel çalışmaya imza atan Prof. Dr. Aysan, Atatürk’ün iktisat siyasetinden, devlet işletmeciliğine kadar farklı görüşlerini incelediği ‘Atatürk’ün İktisat Politikası’ kitabı ile büyük ilgi gördü, referans kitap oldu.

1981’de İstişare Meclisi Bütçe Plan Komitesi Başkanlığı’na getirilen Prof. Dr. Aysan, 1982- 83 periyodunda Ulaştırma Bakanı olarak vazife yaptı. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Devlet İşletmeciliği Enstitüsü’nün kurucusu oldu, 2000 yılına kadar müdürlüğünü üstlendiği bu kurumda çok sayıda ulusal ve milletlerarası üniversite-iş hayatı projesinin yürütücüsü oldu, akademisyen olarak Güney Afrika ve Almanya’da ders vermiş, UNDP’de proje yürütücülüğü yaptı.

İŞ DÜNYASINA BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Kendi alanında onlarca kitap yazan Prof. Dr. Aysan, iş dünyasının da yakından tanıdığı bir isim. Ortalarında Koç Holding, Doğan Holding, Yapı Kredi Bankası. Garanti Bankası, Finansbank ve OYAK üzere bir çok şirketin idare şuralarında misyon yapan Prof. Dr. Baysan, bir çok sivil toplum örgütünde de aktif bir biçimde rol aldı.

ÖZYEĞİN AİLESİNDEN VEFA

Prof. Dr. Aysan’ın vefatının akabinde Özyeğin ailesi verdikleri ilanda da, “Harvard Business Scholl’un birinci Türk mezunu olan, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank’ta uzun yıllar birlikte çalıştığımız, tecrübeleri ve emekleriyle kümemize kıymetli katkılarda bulunan Prof. Dr. Mustafa Aydın Aysan’ın vefatını kederle öğrenmiş bulunmaktayız. “ denildi.

VEFA GÜNÜ’NDE BİR ORTAYA GELMİŞLERDİ

Prof. Dr. Aysan için geçen sene İstanbul Üniversitesi’nde bir vefa günü yapılmıştı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın