Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye 2024’te 1,8 milyar dolarlık kuru meyve ihracatı hedefliyor

Türkiye 2024’te 1,8 milyar dolarlık kuru meyve ihracatı hedefliyor

admin admin - - 3 dk okuma süresi
24 0

AA

Türkiye’de kuru meyve ihracatı, 6 Şubat’taki sarsıntılardan olumsuz etkilendi.

Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Sektörün ihracatının ölçü bazında yüzde 3 düşüşle 497 bin 637 tondan 482 bin 744 tona gerilediğini tabir eden Işık, buna karşın elde edilen gelirin yüzde 3 artışla 1 milyar 567 milyon 811 bin dolardan 1 milyar 609 milyon 467 bin dolara yükseldiğini bildirdi.

Işık, bu yıl kuru meyvede ihracat gayelerinin 1 milyar 800 milyon dolar olduğunu söyledi.

“2023’te gayesi yakaladık”

Işık, 2023’ün dal ve ülke için güç bir yıl olduğunu, belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Mahsulde 2023’te yüzde 25-30 rekolte noksanlığı oldu. Üzüm, kayısı ve incirde de birebirini yaşadık. Bu eserlerin yüzde 70-75’i ihracata gidiyor. Biz ölçüde kaybettiğimizi pahada kazanarak yeniden 1 milyar 610 milyon dolarlık amaç sayısı yakaladık. İncir, kayısı ve üzümü dünyada önder haline getirdik. Bu yalnızca dalımızın değil ulusumuzun da bir başarısı.

“Tarihin en yüksek sayıları yakalandı”

Rekoltedeki gerilemeye karşın ihracat gelirinin artmasında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) evvelki dönem yaptığı alımlarla oluşturduğu stokların devreye girmesinin kıymetli tesiri olduğuna işaret eden Işık, şu bilgiyi verdi:

2022’den gelen mahsul can damarı oldu bu kesime. Bu, ihracatımızı geri çekmedi. TMO bu eseri biriktirmeseydi, hakikat satın alım yapmasaydı bu süreci yönetemezdik, pazarı diğerlerine kaptırırdık. Geçen sene 1,5 dolar olan üzüm şu anda 2,5 dolar, incir 8-10 dolarlara çıkıyor, kayısı 7-8 dolarlara çıktı. Tarihin en yüksek sayıları yakalandı.

“Enflasyon bundan sonra denetim altına girer”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi de ABD ve Çin pazarlarında yürütülen ihracat programlarına ait bilgi verdi.

Eskinazi, Cumhuriyet Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 45’e yükseltmesinin ihracata tesirleriyle ilgili soru üzerine, bu artışın kredi faizlerine yansımasını beklemediklerini söz ederek şöyle konuştu:

Kredi faizlerinde ihracatçıyı koruyan bir sistemle devam ediliyor. Faizi artırmayabilirlerdi, bir emniyet önlemi olarak artırdılar. Enflasyonu denetim altına alabilme, iç piyasayı biraz daha daraltabilmek için yapıldı. Enflasyon bundan sonra artık denetim altına girer diye düşünüyorum. Haziran ayına kadar dayanacağız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın