Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’dan kamu işçisine ek zam açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’dan kamu işçisine ek zam açıklaması

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

Atalay, Konfederasyon Genel Merkezi’nde kamu emekçilerine ek artırım gündemiyle düzenlenen TÜRK-İŞ Liderler Heyeti’nin akabinde, açıklamalarda bulundu.

Kamudaki 700 binden fazla emekçinin 2023-2024 periyodundaki mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’nü mayıs ayında imzalandıklarını anımsatan Atalay, son 30 yılın en yeterlisi niteliğindeki kontratın kazanımlarının yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini söyledi.

Atalay, yılbaşından beri kamu emekçisine ek artırım yapılması için görüşmelerde bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Ocak ayının başında enflasyon sayısı açıklandı. 2023 yılının ikinci altı ay enflasyonu 37,57 oldu. Bir kısım kamu çalışanımızın mukavele tarihi ocak ayı prestijiyle başlıyor. Onlar 32,57 artırım aldı. Kontratları mart ve sonraki aylarda başlayanlar bu sayısı alamıyor. Ortada 10 ila 14 puan fark var. Bu personeller haklı olarak ocak ayındaki enflasyon oranının kendilerine de verilmesini istedi. Bunun üzerine, TÜRK-İŞ Kamu Uyum Heyetini topladık. Süreç içinde yedi sefer toplandık. 15-20 gün içinde Cumhurbaşkanı’ndan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı’na kime gidilmesi gerekiyorsa, gittik. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı ile oturduk. ‘Sözleşme yok, vakti gelince bu parayı alın’ dediler. Bunun üzerine baktık bunların bize bir şey vereceği yok, çarşamba günü Kamu Uyum Konseyini tekrar topladık. Perşembe günü Cumhurbaşkanı ile görüşüldü.”

“CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ TAŞERON KARARININ UYGULANMASINI İSTEDİ”

Atalay, TÜRK-İŞ Kamu Uyum Şurası’nın son olarak dün akşam toplandığını, toplantının bir kısmına Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da katıldığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:
“Çalışma Bakanı, toplantıda geleceği noktayı anlattı. Emekli olanların yerine taşeron emekçilerin takıma alınması konusunu lisana getirdik. Bugüne kadar bir emekçi bile alınmadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz geçen haftaki toplantıda, Çalışma Bakanı’na TBMM’de Komite Lideri olduğu periyotta kararı kendilerinin aldığını ve kararın uygulanması gerektiğini söyledi.”

Bakan Alim’in kontratı ocak ayından sonra başlayan kamu çalışanları ve taşeron personellerle ilgili olumlu sözler kullandığını belirten Atalay, “Bugün öğlenden sonra Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşeceğiz. Bakan Beyefendi, dün akşam ‘Konuştuklarımızı zapta alalım. Taşeronla ilgili bir şey yazacağım, mukavelesi ocak ayından sonra olanların hepsinin farkını vereceğim. Sorununuzu gidereceğim’ dedi. Kimi arkadaşlar soruyor, ek bir şey alır mısın? Ek bir şey konusunda kimse müspet bir şey söylemiyor.” diye konuştu.

Atalay, 2 ay sonra seçim yapılacağını lakin çalışanların gündeminin geçim olduğunu tabir ederek, “Bu ülkeyi ucuz emek cenneti yaptırmayacağız. Bu ülke, ‘İstediğimi veririm’ diyen işverenlerin ülkesi olmayacak.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın