Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Hava Yolları, 50 Bin Lira Maaşla Kabin Memuru Alacak! Binlerce Erkek ve Kadın Personel İçin Başvuru Şartları Belli Oldu

Türk Hava Yolları, 50 Bin Lira Maaşla Kabin Memuru Alacak! Binlerce Erkek ve Kadın Personel İçin Başvuru Şartları Belli Oldu

admin admin - - 9 dk okuma süresi
16 0

Dünyanın en büyük havayolları ortasında yer alan Türk Hava Yolları (THY), 2024 yılındaki birinci büyük işe alımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Sabah’ta yer alan habere nazaran; her yıl büyümeye devam eden ve farklı kent merkezlerine yeni sınırlar ekleyen THY, 2024 yılında takımına ekleyeceği yeni işçi sayısını 8 bin olarak belirledi. Alımların büyük kısmıninsa kabin memurlarından oluşacağı öğrenildi.

ORTALAMA MAAŞ 50 BİN LİRAYI BULACAK

THY, halk ortasında host ve hostes olarak bilinen kabin memuru gruplarında çalışan işçisine, piyasadaki öteki hava yollarının hayli üzerinde maaşlar ödemekte.

Normal koşullarda maaşları 2024 yılında deneyimlerine nazaran 35 ile 40 bin lirayı bulan kabin takımları, ayrıyeten 4 aylık ortalarla birer maaş ikramiye almakta ve yıllık hesaplamalarda aylık gelirleri 50 bin lirayı aşmakta.

Dolgun maaşları nedeniyle kabin memurluğu ilanlarına yüz binlerce müracaat yapılırken, her meslekten çok sayıda insan THY bünyesine girmek için adeta sıraya girmiş durumda.

600 PİLOT ALINACAK

THY’nin alacağı 8 bin kişinin 600 bireyi pilotlardan oluşacak. THY’nin 8 bin işçi alımı Nisan 2024’te başlayacak. Alımların büyük yükü kabin vazifelisi ve havalimanı çalışanlarından oluşacak. Müracaatlar ise online yapılacak.

THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri Ahmet Bolat, yaptığı açıklamada THY’nin 2024 yılı amaçlarını de duyurmuştu. 2024 için çalışan sayısını yüzde 10 artırmayı planladıklarını söyleyen Bolat, 8 bin işçi alınacağını ve alınacak işçinin 600’ünün pilot takımında olacağını belirtmişti.

Bolat, maksatlarının ortasında 11 ülkede 10 milyon turist taşımak ve 30 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu açıklamıştı.

BAŞVURU İÇİN ARANAN KOŞULLAR NELER?

Kabin memuru takımına girebilmek için bayanlarda aranan uzunluk kuralı 1.60 ile 1.80 ortasında değişirken, erkeklerde ise bu hudut 1.70 ile 1.90 ortasında değişkenlik göstermekte.

Adaylarda kelamlı irtibat kurmaya yetecek seviyede bir İngilizce bilgisinin yanı sıra, yazlık üniforma giyildiğinde bedende rastgele bir dövme, yanık ya da yara izinin gözükmemesi koşul koşuluyor.

İşe alım süreci hakkında THY internet sitesinde şu bilgilere yer vermekte:

Mesleki Gereklilikler

Kabin memuru adaylarının öncelikle hizmet bölümü deneyimine yahut üstte bahsedildiği üzere havacılık kesimine uygun kişilik özelliklerine sahip olmaları beklenmektedir. Uçuş gerçekleştirilen noktalar ve temaslı uçuşlarımız göz önünde bulundurulduğunda adayların yeterli derecede İngilizce bilmeleri olmazsa olmazdır. İkinci yabancı lisan bilmek de tercih sebebidir.

Operasyonel gereksinimlere istinaden belirlenen ilan kriterlerinde mezuniyet kuralı ekseriyetle en az yüksekokul olarak belirtilmekle birlikte vakit zaman lise mezunu adayların müracaatları da kabul edilmektedir. Yurt dışındaki lise ve üniversitelerden mezun olan adayların ise denklik süreçlerini tamamlamış ve doküman sunabilir durumda olması gerekmektedir.

Kabin memuru olarak misyon almak isteyen bayan adayların uzunluklarının 160 ile 180 cm aralığında, erkek adayların uzunluklarının 170 ile 190 cm aralığında olması gerekmektedir. Kilo değerlendirmesi ise boy-kilo endeksine nazaran yapılmaktadır.

Dövme kriterlerimiz hakkında bilgi vermek üzere hazırlanan görselde yer aldığı üzere, bedenin görünen kısımlarında (görseldeki beyaz renkli bölgelerde) dövme, piercing , yara, yanık, leke, doğum lekesi ve gibisi kalıcı izlerin bulunmaması gerekmektedir. (Beyaz renkli bölgelerde dövme, piercing ve yara/yanık/leke gibisi kalıcı iz bulunmaması gerekmektedir.) Mülakat süreçlerinde yapılan denetimlerde rastgele birinin bulunduğu tespit edilen adayların müracaatları geçersiz sayılmaktadır. Kendilerine sorulduğunda dövme, piercing , yara, yanık, leke, doğum lekesi ve gibisi kalıcı izlerin olmadığını beyan eden lakin var olduğu tespit edilen adayların ise öncelikle süreçleri sona ermekte olup sonraki kabin memuru alım ilanlarımıza da başvurusu mümkün olmayacaktır.Silme süreci yapılan bir dövmenin olması halinde, kabin memurluğu mülakat ve kıymetlendirme süreçleri başlamadan evvel silme sürecinin tamamlanmış, dövmenin tümüyle temizlenmiş ve deri rengi halini almış olması gerekmektedir.

Adayların İsimli Sicil ve İsimli Sicil Arşiv Kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Deneyim/tecrübenizin ve becerilerinizin rol gerekliliklerine uygun olduğundan emin olmak için, müracaat yapmadan evvel üstte belirtilen konum bilgilerini/mesleki gereklilikleri dikkatlice okumak için vakit ayırmanız büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Ortaklığımızın operasyonel muhtaçlıkları çerçevesinde kabin memuru alımı ilanları, THY AO resmî meslek sitesi olan bu web sayfasında duyurulmaktadır. Müracaatta bulunan bütün adaylara, online olarak gerçekleştirilecek İngilizce test için davet linki gönderilmektedir.

İngilizce testinde başarılı olan adaylar, İstanbul-Florya’da bulunan İnsan Kaynakları Kıymetlendirme Merkezi’nde uygulanacak olan mülakat süreçleri için davet edilmektedir.

a. Boy-kilo ölçümleri, Türk Hava Yolları yahut Türk Hava Yollarının belirleyeceği kurum tarafından yapılır.
b. Evrak denetimi ve boy-kilo ölçümü ile dövme-yara izi denetimi sonucu olumlu olan adaylarımız, İngilizce mülakat ve şura mülakatı basamaklarından oluşan mülakat süreçlerine katılırlar. Mülakat süreçleri olumlu sonuçlanan adaylar, sıhhat raporu ve evrak hazırlama süreçleri için bilgilendirilir.
c. Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylarımızın işe başlama kademesinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nce yetkilendirilmiş sıhhat kurumlarından, sıhhat durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları ve raporlarını Türk Hava Yolları iş yeri doktorlarına onaylatmaları gerekir. Türk Hava Yolları, SHGM yetkili hastaneden alınmış olumlu rapor olsa bile kendi iç prosedürleri çerçevesinde adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.
d. Evrak ve sıhhat raporu süreçleri olumlu sonuçlanan adaylar, eğitim süreçleri için davet edilmektedir.

Kabin Memurluğu Eğitimi

Hizmet sanatının ustaları olarak misyon yapmak üzere yetiştirilen kabin memuru adaylarımıza, öncesinde kabin memurluğu eğitimi almış olsalar dahi kabin memuru temel eğitimi verilmektedir. Kabin memuru temel eğitimi yaklaşık 2 ay sürmekte ve İstanbul-Florya’da bulunan Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim içeriği Temel Emniyet Eğitimi kapsamındaki mecburî teknik eğitimler, uçak tip eğitimleri, acil ve olağan durum uygulamaları (uygulamalı eğitimler) ve servis konsepti eğitimleri üzere birçok farklı eğitimi kapsamaktadır. Kelam konusu eğitimleri muvaffakiyetle tamamlayan adaylarımız için Kabin Grubu Temel Eğitim Sertifikası ve vazife alacağı uçak tiplerinde Tip Eğitim Sertifikası düzenlenmektedir.

Oryantasyon ve Uçuşa Geçiş Süreci

Kabin Memurluğu Temel Eğitimini muvaffakiyetle tamamlayan adaylar, öncelikle Belirlenen uçuşa geçiş tarihi itibariyle kontratları imzalamakta ve unvanları Kabin Memuru olarak güncellenmektedir, akabinde İştirakimizin kurumsal yapısı ve yerleşimlerini tanıtmayı amaçlayan bir oryantasyon programına katılmaktadır. Oryantasyon programı sonrası planlanan birinci alıştırma uçuşlarını muvaffakiyetle tamamlayan adaylar vazifeli olarak uçuş gerçekleştirmeye başlamaktadır. Kabin Takımlarımızın uçuş programları, mesai ve dinlenme müddetleri; ulusal ve milletlerarası sivil havacılık otoritelerinin mevzuatına uygun halde düzenlenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın