Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kültür Sanat
  4. »
  5. Türk edebiyatı önemli bir yazarını kaybetti : İstanbul Aşığı Mario Levi ,hayatını kaybetti

Türk edebiyatı önemli bir yazarını kaybetti : İstanbul Aşığı Mario Levi ,hayatını kaybetti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
21 0

“İstanbul Bir Masaldı”, “En Hoş Aşk Hikayemiz”, “Bir Kente Gidememek”, “Lunapark Kapandı” ve “Size Pandispanya Yaptım” isimli kitapların da ortalarında bulunduğu birçok yapıta imza atan müellif Levi, 3 yıl evvel verdiği bir röportajda, “İstanbul her vakit benim için bir ilham kaynağı oldu. Kötüsüyle de ilham kaynağı oldu. İstanbul aslında neresinden bakarsanız bakın yaşanması kolay olmayan, hatta yaşanması güç bir kent. Tarihin bıraktığı izler yüzünden de o denli, bugün açısından da o denli.” sözlerini kullanmıştı.
Mario Levi Kimdir?
Mario Levi, 25 Şubat 1957 tarihinde İstanbul’da doğdu. Saint Michel Fransız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Fransız Lisanı ve Edebiyatı kısmından mezun oldu. Birinci hikayesini 1975 yılında yazdı. 1980’li yıllardan itibaren çeşitli yayın organlarında hikaye, deneme ve makaleleri yayımlandı.
Yazarlığı
Levi’nin birinci romanı “Kayıp Prensesin Öyküsü” 1989 yılında yayımlandı. Bu romanı, “Aşkın İzinde”, “İstanbul Bir Masaldı”, “Lunapark Kapandı”, “Kayıp Melekler Şehri”, “Seni Seviyorum”, “Bir Varmış Bir Yokmuş”, “Sevgilim İstanbul”, “Yaşadıklarımın Romanı”, “Seni Seviyorum İstanbul” ve “Kahverengi Bir Kadın” üzere romanlar takip etti.
Levi’nin romanları, İstanbul’un farklı periyotlarını ve farklı kısımlarını anlatan, varlıklı bir insan portreleri sunan, toplumsal meselelere hassas eserler olarak kıymetlendirilmektedir.

Ödüller
Levi, “Aşkın İzinde” romanıyla 1993 yılında Sait Faik Öykü Armağanı’nı, “İstanbul Bir Masaldı” romanıyla 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.
Ölümü
Mario Levi, 31 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.
Eserleri
Kayıp Prensesin Hikayesi (1989)
Aşkın İzinde (1992)
İstanbul Bir Masaldı (1999)
Lunapark Kapandı (2005)
Kayıp Melekler Kenti (2007)
Seni Seviyorum (2009)
Bir Varmış Bir Yokmuş (2011)
Sevgilim İstanbul (2013)
Yaşadıklarımın Romanı (2015)
Seni Seviyorum İstanbul (2017)
Kahverengi Bir Bayan (2020)
Mario Levi’nin Edebiyattaki Yeri

Mario Levi, Türk edebiyatında kıymetli bir yere sahip olan müelliflerden biridir. Yapıtları, İstanbul’un farklı devirlerini ve farklı bölümlerini anlatmasıyla dikkat çekmektedir. Levi’nin romanları, güçlü bir insan portreleri sunan, toplumsal problemlere hassas eserler olarak bedellendirilmektedir.

Levi’nin en değerli yapıtlarından biri olan “İstanbul Bir Masaldı”, İstanbul’un farklı periyotlarını ve farklı kısımlarını anlatan, toplumsal meseleleri da ele alan bir romandır. Roman, İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtmasıyla birlikte, kentteki göç, yoksulluk, ayrımcılık üzere problemleri da ele almaktadır.

Levi’nin başka kıymetli yapıtları ortasında “Aşkın İzinde”, “Lunapark Kapandı”, “Kayıp Melekler Şehri”, “Seni Seviyorum”, “Bir Varmış Bir Yokmuş”, “Sevgilim İstanbul” ve “Kahverengi Bir Kadın” sayılabilir.

Mario Levi’nin Vefatının Edebiyata Etkisi

Mario Levi’nin vefatıyla, Türk edebiyatı değerli bir muharririni kaybetti. Levi’nin yapıtları, Türk edebiyatında kıymetli bir yere sahip olacak ve gelecek kuşaklar tarafından da okunmaya devam edecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın