Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Bankası 500 Milyon Dolar Getirdi. En Düşük Maliyetli İşlem Özelliği Taşıyor

Türk Bankası 500 Milyon Dolar Getirdi. En Düşük Maliyetli İşlem Özelliği Taşıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
38 0

Türk Eximbank, milletlerarası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladı.

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, Türk Eximbank’ın yurt dışından sağladığı 500 milyon dolarlık kaynak, Şubat 2022’den bu yana finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen tahvil ihraçları ortasında en düşük maliyetli süreç olma özelliği taşıyor.

Tahvil ihracına geniş bir coğrafyadan yaklaşık 3 milyar dolar fiyatındaki çok güçlü talep sayesinde 500 milyon dolar fiyatındaki tahvilin kupon oranı, başlangıç düzeyinin 62,5 baz puan altında, yüzde 7,50 gerçekleşirken, en son getiri oranı yüzde 7,75 oldu.

Türk Eximbank’ın son 5 yılda Amerikan Hazinesi üzerine en düşük fark ödeyerek gerçekleştirdiği bu tahvil ihracı, sermayesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığına ilişkin bir kamu kuruluşu olduğu dikkate alındığında, ülke iktisadına milletlerarası piyasalarca duyulan itimadın somut bir göstergesi olarak bedellendiriliyor.

İHRAÇ BÜYÜKLÜĞÜNÜN YAKLAŞIK 6 KATI TALEP GELDİ

Tahvil sürecine Avrupa’dan Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya kadar dünyanın her bölgesinden 160’a yakın kurumsal yatırımcılardan ihraç büyüklüğünün yaklaşık 6 katı talep geldi.

Geçen yıla nazaran bilhassa Amerika, Avrupa ve Asya’da yerleşik uzun vadeli yatırım yapan kuruluşların ilgisinin büyük ölçüde arttığı gözlemlendi. Tahvil ihracının yüzde 54’ü Amerika, yüzde 30’u Avrupa, yüzde 15’i Orta Doğu ve Asya’daki yatırımcılara satıldı. Yatırımcıların yüzde 80’ini dünyanın en tanınmış varlık idare şirketleri ve kurumsal yatırımcıları oluşturdu.

Açıklamada, Türk Eximbank’ın ihracatçılara yönelik finansman çalışmalarına ait, “İhracatçılarımızın uzun vadeli finansman gereksinimleri doğrultusunda 2024’ün birinci yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslar üstü finansal kuruluşlardan kaynaklar temin edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kaynakların yanı sıra milletlerarası sermaye piyasalarında etkin olunarak ihracatı desteklemek üzere finansman imkanları artırılarak çeşitlendirilecek.” sözleri kullanıldı.

“İHRACATÇILARA NAKDİ KREDİ TAKVİYEMİZİ BU YIL 24 MİLYAR DOLARA ÇIKARIYORUZ”

Açıklamada görüşleri yer alan Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, yıla çok başarılı ve epeyce ağır bir taleple karşılanan bu yurt dışı tahvil ihracıyla başlamaktan duyduklarını memnuniyeti lisana getirdi.

Bu yıl ihracatçılara verecekleri nakdi kredi dayanağını yüzde 22 artışla 24 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Güney, “Bu amacı gerçekleştirmemizde uygun maliyetli fonlara erişim büyük kıymet arz ediyor. 2022 yılından bu yana Türk bankacılık bölümünde en düşük maliyetle gerçekleşen bu tahvil ihracının başarısı, Türk Eximbank’ın ihracat finansmanındaki öncü rolünü teyit ederken, memleketler arası yatırımcılar nezdinde de ülkemize ve bankamıza duyulan itimadı göstermektedir.” sözlerini kullandı.

Geçen yıl tahvil ihraçları ve tahsisli borçlanma süreçleri vasıtasıyla memleketler arası sermaye piyasalarından 2 milyar dolarlık kaynak temin eden Türk Eximbank, 2023 yılı başında gerçekleştirdiği tahvil ihracıyla “Bonds, Loans & ESG Capital Markets Awards” kapsamında, finans kesiminin saygın ve itibarlı ödüllerinden olan “Quasi-Sovereign/GRE Bond Deal of the Year” mükafatına layık görülmüştü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın