Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Tren Kazasında Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı: 7 Kişi İhmal Yüzünden Ölmüş!

Tren Kazasında Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı: 7 Kişi İhmal Yüzünden Ölmüş!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

Velimeşe Mahallesi’nde 4 Eylül 2021’de Kapıkule-Halkalı seferini yapan yük treni, hemzemin geçitte kapalı bariyerlerin ortasından geçmeye çalışan Bilal Küllü’nün kullandığı 59 ADJ 755 plakalı ve fabrika çalışanlarının taşındığı minibüse çarptı.

7 KİŞİ ÖLDÜ

Kazada Suzan Aksoy, eşi Halil Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Büyük, Nusret Açıkgöz ömrünü yitirdi, 5 kişi yaralandı. Minibüs sürücüsü Küllü’nün tutuklanmasının akabinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ünitesi’nden Prof. Dr. Zübeyde Öztürk, Öğretim Vazifelisi Dr. Adem Faik İyinam ve Öğretim Vazifelisi Dr. Nurbanu Çalışkan Özüer’den oluşan uzman heyetinin hazırladığı raporda Küllü ‘asli’, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü lokal yönetimi ise ‘tali’ kusurlu bulundu. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, minibüs sürücüsü Küllü’nün kazada ölen 7 kişi için farklı başka ‘olası kastla öldürme’ hatasından 20’şer yıla kadar olmak üzere 140 yıl, yaralanan 5 kişi için de başka ayrı ‘basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede taammüden birden fazla kişiyi yaralama’ hatasından 5’er yıla kadar olmak üzere 25 yıl mahpusu istendi.

TCDD HEMZEMİN GEÇİDİN KAPATILMASINI İSTEMİŞ

Kazadan 3 ay evvel 1 Haziran 2021 tarihinde TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nün, Tekirdağ Valiliği ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ergene Belediye Başkanlığı’na bir yazı göndererek, hemzemin geçidin kapatılmasını istediği ortaya çıktı.

Yazıda, “Velimeşe’de bulunan hemzemin geçidin 2020 yılına ilişkin seyir momenti katsayısının 141.420 olması nedeniyle ‘demir yolu hemzemin geçitlerinde alınacak önlemler ve uygulama esasları’ hakkındaki yönetmeliğinin 3’üncü hususunun 2’nci bendi, ‘seyir momenti 30 bin katsayısını geçen çizgilerde hemzemin geçit açılamaz, alt yahut üst geçit yapılır’ kararı ile tıpkı yönetmeliğinin, ‘ana taşıt yoluna bağlı tali yol üzerindeki demir yolu hemzemin geçitlerde, araç sonlarının taşıt yolu yahut demir yolu üzeride tehlike yaratmaması için geçide bağlı taşıt yolu uzunluğunun güvenlik çizgisinden itibaren uzaklığı en az 30 metredir’ kararını sağlayamaması nedeniyle hemzemin geçidin kapatılması gerekmektedir. Kelam konusu hemzemin geçitte yönetmelikte belirtilen 30 metre güvenlik uzaklığı sağlanamadığından daima olarak kazalar meydana gelmekte olup, yönetmelik gereği TCDD tarafından yapılacak öteki bir süreç kalmamıştır. Bu sebep ile olabilecek yeni kazalardan teşekkülümüz problemli olmayacaktır. Sonuç olarak yeni kazaların yaşanmaması ve demir yolu ile kara yolu trafik emniyeti gereği ‘demir yolu hemzemin geçitlerinde alınacak önlemler ve uygulama esasları’ hakkında yönetmelik gereği Km: 141+866’daki hemzemin geçidin valilik makamınızca kapatılması konusunda bilgi ve gereğini arz ederiz” denildi.

GEÇİT KAPATILMADI

Tekirdağ Valiliği’nin hemzemin geçidin kapatılması tarafındaki yazı üzerine kurul kurup, çalışmalara başladığı lakin bu süreçte kazanın meydana geldiği belirtildi. Kazanın yaşandığı hemzemin geçidin ise şimdi kapatılmadığı görüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın