Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Temizlik Listesi: Neler Dezenfekte Edilmeli?

Temizlik Listesi: Neler Dezenfekte Edilmeli?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7 0

Sıcak Noktalar Nasıl Tanımlanır?

Ayrıca neden bir prosedürü yahut oburunu seçeceğinizi bilmek de yardımcı olur . Tek başına paklık kir ve tozdan kurtulacak ve yüzeydeki mikrop sayısını azaltacaktır. Dezenfeksiyon bir adım daha ileri masraf: Ziyanlı virüs ve bakterilerden büsbütün kurtulur. Hasta bir kişi konutta olduğunda yahut birinin bağışıklık sistemi zayıfsa yahut öbür bir halde hastalanmaya yatkınsa bu çok değerlidir. Kimyasallar yahut güçlü ağartıcı solüsyonları gerektirir.

Örneğin, konutunuzda çok fazla kullanılmayan yahut dokunulmayan eşyalar (örneğin, yüksek alanlar ve uzak yüzeyler) gözle görülür biçimde kirlendiklerinde temizlenmelidir. Örneğin tavan vantilatörlerinin, halıların ve halıların tozunu almalı, pencere pervazlarını ve döşeme tahtalarını gerektiği kadar sabun ve suyla silmelisiniz. Bu eşyaların her temizlenişinde dezenfeksiyona gereksinimi yoktur.

Ancak Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde sertifikalı enfeksiyon tedbire uzmanı ve yüksek sonuçlar doğurabilecek bulaşıcı hastalıklar önderi Alexandra Seguin, ne kadar derine inmeniz gerektiğine bakılmaksızın, evvel paklığın değerli olduğunu söylüyor. Bu halde, öncelikle kirletici unsurların birçoklarından kurtulursunuz, böylelikle dezenfeksiyon süreciniz asıl detaya iner.

Çok Temas Edilen Yüzeyler
Dezenfeksiyon yalnızca birisi hasta olduğunda yapılmaz. Seguin, “Genel kural olarak, ziyanlı bakterilerin, virüslerin ve öbür mikropların yayılmasını azaltmak için çok dokunulan yüzeyler tertipli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir” diyor. Örneğin kapı kolları, ışık anahtarları ve sık kullanılan öteki noktalar mikrobiyal kirlenmeye yatkındır.

Diğer yüksek temas yüzeyleri şunları içerir:

Mutfak ve banyo tezgahları
Sifon kolları dahil tuvaletler
Lavabolar
Kesme tahtaları, çöp kutusu kapakları ve – tahminen de şaşırtan bir formda – baharat kapları üzere yemek hazırlığında kullanılan öğeler

Doğru Eserlere Ulaşın
Peki temizlemek ve dezenfekte etmek için en uygun paklık eseri yahut formülü nedir? Yeniden buna bağlı.
İşte bir ipucu:

Saguin, “Tezgah ve taban üzere sert yüzeylerin paklığında sabun ve su birinci adım olacaktır ve bunu kimyasal dezenfeksiyon takip etmelidir” diyor. “Sabun ve suyla yıkamak yüzeydeki kir, toz ve kimi mikropların temizlenmesine yardımcı olacaktır lakin ziyanlı virüsleri yahut bakterileri büsbütün ortadan kaldırmayacaktır.”
Öncelikle üzerinde çalıştığınız yüzey yahut alan için yanlışsız dezenfektanı seçmek için üreticinin talimatlarını okuyun. Birtakım eserler konutun her alanında güzel çalışmaz. Bilgi ayrıyeten, en güzel formda çalışması için eseri yüzeyde ne kadar mühlet bırakmanız gerektiğini de söyleyecektir.

Doğru Araçları Seçin
İş için en uygun eser üzere, en uygun araç yahut yaklaşım da neyi temizlemek ve dezenfekte etmek istediğinize ve bunun nerede olduğuna bağlıdır.
Ciddi kirlerle uğraşıyorsanız, bu iş için ayırdığınız fırça yahut temizleyici üzere aşındırıcı bir şeye gereksiniminiz olacaktır. Yüzey çok kirli değilse ve rastgele bir fırçalama yapmanıza gerek yoksa, sünger yahut el bezi üzere çok hedefli bir alet yerine kağıt havlu yahut tek kullanımlık mendil kullanın.
Seguin, şayet o süngeri, el bezini ya da rastgele bir paklık yardımcısını tekrar kullanırsanız, onu hem kullandıktan sonra hem de tekrar kullanmadan evvel temizleyip dezenfekte etmenin çok değerli olduğunu söylüyor.

Peki ya Mendiller?
Mağazada gördüğünüz birçok antibakteriyel mendil, mesken dezenfeksiyonunda işe fayda. Fakat Seguin, bunun kayıtlı bir konut tipi dezenfektan olduğundan hem de dezenfekte ettiğiniz yüzeyde yahut eşyada kullanıma uygun olduğundan emin olun, diyor.

Birisi Hasta Olduğunda
Evinizde biri hastalandığında dezenfeksiyonu artırmanız gerekecek. Yeniden trafiğin ağır olduğu alanlara odaklanacaksınız lakin hastalığın bulaşma riskini azaltmak için daha sık dezenfekte edeceksiniz.

Temizlik ve dezenfeksiyonun sistemli aralıklarla yapılması gerekirken, bilhassa birisi hastaysa, en temel paklığın yerini hiçbir şey tutamaz: eller. Seguin, “Unutmayın, sabun ve suyla tesirli el yıkamanın, bireyden etrafa ve bireyden etrafa viral bulaşma riskini azaltmanın en yeterli yolu olduğunu unutmayın” diyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın