Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Telefon Görüşmesi Ses Kaydına Yansımıştı. Kötü Gün Dostlukları Bir Yıldır Devam Ediyor

Telefon Görüşmesi Ses Kaydına Yansımıştı. Kötü Gün Dostlukları Bir Yıldır Devam Ediyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
34 0

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelere Gaziantep’te yakalanan ve 7,6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntı sırasında binayı terk etmeyen davet merkezi işçisi ile afetzedenin konuşması bir dostluğun temelini attı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı “Alo 153” davet merkezi işçisi Şeyma Serin, Kahramanmaraş merkezli birinci zelzelenin akabinde vatandaşların talep ve gereksinimlerini karşılamak için mesaisine geldi. Misyona başlayan Serin, vatandaşları dinleyerek talepleri ilgililere iletti.

Nurdağı ilçesinde yaşayan, birinci sarsıntının akabinde bulundukları binadan çıkan ve araçta ailesiyle bekleyen Medine Karataş da yardım talebi iletmek için davet merkezini aradı. Saat 13.24’te çağrıyı alan Serin ile Karataş, Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntıya telefon görüşmesi esnasında yakalandı.

Sarsıntıya karşın binayı terk etmeyen ve çağrıyı sonlandırmadan soğukkanlılığını koruyan Serin, Karataş’ı da sakinleştirmeye çalıştı.

Depremin geçmesini telefonda konuşarak bekleyen Şeyma Serin ile Medine Karataş, 1 yılda sıkı bir dostluk kurdu. Sık sık telefonla görüşen ve “kötü gün dostu” olan ikili, günlük koşturmalar ve uzaklık nedeniyle bir ortaya gelemedi.

6 Şubat’ın birinci yılı yaklaşırken Serin ve Karataş, davet merkezinde birinci sefer yüz yüze geldi.

DURUMLARININ NASIL OLDUĞUNU MERAK ETTİ

Çağrı merkezi işçisi Şeyma Serin, AA muhabirine, zelzelenin yaşandığı gün vatandaşlara hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi.

Medine Karataş ile konuştukları sırada sarsıntıya yakalandıklarını aktaran Serin, şunları kaydetti:

“İkinci sarsıntı esnasında çağrıdaydım. Medine ile konuşurken o anda sarsıntı oldu. Ben onu, o beni sakinleştirmeye çalıştı. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Ben inançlı bir yere geçin diye yönlendiriyordum. O sırada zelzele olduğu için konuşmaya, işimi yapmaya devam ettim. Sarsıntının şokuyla çok da bir şey düşünemedim ve işimi yaptım. Daha sonra durumları nasıl diye merak ettim. Telefonla görüştük, yüz yüze görüşemedik. Telefonla bağlantımızı kesmedik daima görüşmeye, hal hatır sormaya devam ettik. Makûs bir anı âlâ bir dostluğa dönüştü.”

Deprem esnasında davet merkezi çalışanı ile görüşen Medine Karataş da birinci zelzeleden sonra otomobilde beklemeye devam ettiklerini belirtti.

Bir mühlet sonra Nurdağı’nda enkaz altında kalan bir akrabasına yardım ulaştırabilmek için davet merkezini aradığını anlatan Karataş, şunları kaydetti:

“Arayınca Şeyma Hanım bağlandı. Konuşma anında zelzeleye yakalandık. Konuşmaya devam ettik o beni, ben onu sakinleştirdim. Çağrıyı kapatmadan hatta kaldı. O vakitten sonra Şeyma Hanım ile olan irtibatımız bir daha kopmadı. Hoş bir dostluk kazanmış olduk. O anda güzel ki belediyeyi aramışım bu türlü bir dostluk kazandım.”

TELEFON GÖRÜŞMESİ SES KAYDINA YANSIMIŞTI

Çağrı merkezi işçisi Şeyma Serin ile Medine Karataş’ın 6 Şubat’ta 13.24’teki zelzele anındaki telefon görüşmesi şöyle kayıtlara geçmişti:

Şeyma Serin: Gaziantep geneli bir doğal afet yaşıyoruz, bazen sınırlar düşmeyebiliyor.

Afetzede Medine Karataş: Şu an zelzele oluyor.

Şeyma Serin: Evet, hala sarsıntı oluyor.

Afetzede Medine Karataş: Allah’ım Allah’ım, baba zelzele oluyor.

Şeyma Serin: Lütfen inançlı bir yere geçin. Şu an çok makus bir zelzele oluyor.

Afetzede Medine Karataş: Evet.

Şeyma Serin: Yerinizde sabit durun.

Afetzede Medine Karataş: Duruyoruz. Otomobilin içerisinde duruyoruz, dışarıdayız.

Şeyma Serin: Evet zira hala devam ediyor. Biz de burada birebir durumu yaşıyoruz.

Afetzede Medine Karataş: Tamam, teşekkür ederiz. Siz de dikkat edin lütfen. “konuyu kısaca özetler misin”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın