Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Teksas’ta göçmenler, dikenli telleri aşmaya çalışıyor

Teksas’ta göçmenler, dikenli telleri aşmaya çalışıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
32 0

AA

ABD-Meksika hududunda krizi yaşanıyor.

Göçmenler, kendilerine yeni bir hayat kurma umuduyla hudut eyaleti olan Teksas’a geçmeye çalışıyor.

hükümeti ile idaresi ortasında yetki krizine neden olan sistemsiz göçmenler, Teksas Ulusal Muhafızlarına yakalanmamak için sonu gece geçmeye çalışıyor.

Gece ABD topraklarına girmeyi denediler

Eagle Pass kentindeki Shelby Park bölgesinden Teksas Ulusal Muhafızları yüzünden geçemeyen birtakım sistemsiz göçmenler, kentin kenar kısımlarındaki noktalardan gece karanlığında ABD topraklarına girmeyi denedi.

Meksika ile Eagle Pass ortasındaki tren yolu köprüsünün altında kalan karanlık bölgeden hudut ırmağı Rio Grande’yi geçen 7 kişilik kümenin eyalet güçleriyle karşılaştığı anlar, drone imgelerine yansıdı.

Tel örgülerin ortasında kaldılar

4 erkek 3 bayandan oluşan sığınmacılar ulusal muhafızları atlatamayınca, köprünün ABD tarafındaki ayağı etrafına çekilen tel örgülerin ortasında mahsur kaldı.

İki farklı noktada iki farklı muamele

Öte yandan, Teksas’ın New Mexico eyaletine yakın noktasındaki El Paso hudut bölgesinde ise sistemsiz göçmenlerin, sonu sorunsuza geçip ABD federal güçlerine teslim olduğu görüldü.

Görüntülerde, El Paso’nun karşısında yer alan Meksika toprağı Ciudad Juarez’den ABD’ye geçen sığınmacıların federal hudut birliklerince karşılandığı ve içeri alındığı kaydedildi.

Üzerinde “US Border Patrol” yazan araçlarla devriye gezen ABD hükümetine bağlı hudut müdafaa gruplarının, ırmağı geçenlerin ziyan görmemesi için sondaki jiletli telleri elleriyle kaldırarak sistemsiz göçmenlerin geçişlerine yardım ettiği anlar da imajlara yansıdı.

Aynı eyaletin birbirinden iki uzak bölgesindeki hudut noktalarında, sistemsiz göçmenlere karşı uygulanan farklı muamele dikkat çekti.

Biden hükümeti ile Teksas Valisi Abbot ortasındaki anlaşmazlık

Teksas Valisi Greg Abbott, Biden idaresini, hudut güvenliği konusunda kâfi tedbir almamakla suçlayarak, sistemsiz göçmenlerin ABD’ye geçmek için çoğunlukla tercih ettiği Eagle Pass kentindeki hudut bölgesine yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda dikenli tel çekilmesini emretmişti.

Biden idaresi de hudut güvenliğinin federal hükümetin yetkisi içinde olduğunu belirterek, dikenli tellerin kaldırılması için ABD Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, Meksika hududunun Rio Grande Irmağı boyunca çekilen dikenli tellerin kaldırılmasına hükmetmiş lakin Teksas Valisi Abbot’un bu karara uymayacağını açıklaması üzerine Biden hükümeti ile ortasındaki uyuşmazlık tırmanmıştı.

Teksas Ulusal Muhafızları, mahkeme kararına karşın 23 Ocak’ta ABD hudut devriyesinin işini yapmasına müsaade vermemiş, dikenli telleri yerleştirmeye devam etmiş, 25 Cumhuriyetçi eyaletin valileri de ortak bildiriyle Teksas’ın yanında olduklarını açıklamıştı.

Kaliforniya birinci sırada

“American Immigrant Council” isimli sivil toplum kuruluşunun Temmuz 2022’de yayınladığı bir çalışmada, 2019 prestijiyle ABD’de Kaliforniya’dan sonra göçmenlerin en çok bulunduğu 2’nci eyaletin de Teksas olduğu söz ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın