Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TEB, 11,7 Milyar Liralık Net Kar Açıkladı

TEB, 11,7 Milyar Liralık Net Kar Açıkladı

admin admin - - 9 dk okuma süresi
23 0

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, TEB’in geçen yıl sonu prestijiyle faal toplamı 406,9 milyar lira olurken, yıllık net karı 11,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı dayanağın en değerli göstergesi olan kredileri ise toplam etkinlerinin yüzde 52’sini oluşturdu. Bankanın toplam kredileri yıl sonunda 209,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşirken, birebir periyotta toplam mevduatı 284,7 milyar liraya ulaştı.

Geçen yıl güçlü sermaye yapısıyla istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir biçimde devam ettiren TEB’in özkaynakları 35 milyar lira olurken, sermaye yeterlilik rasyosu, maksat rasyo olan yüzde 12’nin hayli üstünde, yüzde 16,82 oranında gerçekleşti.

2023’ü amaçları doğrultusunda tamamlayan TEB, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi ve orta ve uzun vadeli borçlanma araçlarının artırılması stratejisi çerçevesinde istikrarlı bir biçimde büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda TEB, bu yılın başında milletlerarası piyasalarda 400 milyon dolar fiyatında tahvil ihracı gerçekleştirdi. 150’nin üzerinde milletlerarası yatırımcının yüksek ilgi gösterdiği yurt dışı tahvil ihracına 2,9 milyar dolarlık, ihraç fiyatının 7 katının üzerinde, rekor talep geldi.

– Dış ticarete ve sürdürülebilirliğe destek

TEB, bankacılık faliyetleriyle ülke iktisadının gelişmesine katkıda bulunurken, daha yeterli bir gelecek için sürdürülebilir finansı desteklemeye de devam ediyor. Bu doğrultuda banka 2023 yılında sendikasyon kredisini yenileyerek gerçek dalın dış ticaret finansmanına 330 milyon dolar takviye sağladı.

Bu yıl da sürdürülebilirlik performansı kriterleri çerçevesinde yenilenen sendikasyon kredisi ile toplumsal kriterler odaklı 3 yeni performans amacı belirledi.

Buna nazaran TEB, sarsıntı bölgesindeki mikro ve KOBİ ölçekli işletmelerin desteklenmesini, bayan hakim ortaklı mikro ve KOBİ’lere sağlanan finansman meblağının artırılmasını, yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerine yönelik kredilerin artırılması istikametinde yatırımların desteklenmesini sağlayacak.

– Dijital Slip ve Halka Arz menüleri CEPTETEB Mobil’de

CEPTETEB Taşınabilir Uygulaması ve İnternet Şubesi ile müşterilerinin günlük bankacılık muhtaçlıklarını 7/24 karşılayan TEB, müşterilerine daha fazla finansal esneklik sunmak hedefiyle Dijital Slip ve Halka Arz menülerini CEPTETEB Mobil’de devreye aldı.

TEB, esnaf ve işletmelerin iş yerlerinde günlük ticaretlerine devam ederken bankacılık süreçlerini çarçabuk yapabilecekleri ve meselesiz bir dijital bankacılık tecrübesi yaşayabilecekleri CEPTETEB İŞTE uygulamasını da zenginleştirmeye devam etti.

Senet ödeme ve evraklara dijital onay verme üzere yeni özelliklerin devreye alındığı uygulamada, gerekli yasal dokümanların dijital olarak onaylanmasıyla kredi taleplerini saniyeler içinde yanıtlandıran Dijital Kredi özelliği sayesinde finansmana erişim kolaylaştırıldı.

Müşterilerinin finansal gereksinimlerinde varlıklarına paha katan tahliller sunmanın yanı sıra, hayatın her alanında yanlarında olma gayesiyle hizmet veren TEB Özel Bankacılık, Türkiye genelinde tüm Hoş Sanat Fakülteleri’nden yeni mezun sanatçı adaylarını bir ortaya getiren BASE’in eş sponsoru olarak, gençlerin yaratıcı gücünü ve yenilikçi bakış açılarını desteklemeye devam etti.

TEB, Türkiye’nin büyüme gayesini yakalamasına ve toplumun sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak maksadıyla finansal okuryazarlığa odaklanan çalışmalarını 2023’te de sürdürdü.

Yıl boyunca 10 farklı daldan 50’ye yakın kurumun 20 bini aşkın çalışanına finansal okuryazarlık eğitimleri verildi. Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ile iş birliği kapsamında, 20 bini aşkın öğretmen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Platformu üzerinden dijital finansal okuryazarlık eğitimlerini tamamladı.

– Bayan girişimcilere destek

Kadın iş sahiplerinin yeni pazarlara ulaşma, mentorlük, eğitim üzere gereksinimlerinde yanında olup takviye sağlayan TEB, finansal takviyelerini de sürdürdü.

TEB’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) ile 2015 yılında birinci iştirakçilerinden biri olarak kullandırdığı 50 milyon dolar fiyatındaki TurWIB paketinin ikinci dilimi için, 2023 yılında bayan iş sahiplerinin kullanımına sunulan 25 milyon avroluk TurWIB II muahedesi gerçekleştirildi. Muahede kapsamında sarsıntı bölgesindeki bayan iş sahipleri öncelikli olmak üzere kullandırım yapılmaya devam ediliyor.

Sürdürülebilir ekonomik büyümenin olmazsa olmazları ortasında yer alan girişimcilik ve inovasyona odaklanan TEB, Teşebbüs Bankacılığı ile girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye ve girişimcileri desteklemeye yönelik çalışmalarını sürdürdü.

Türkiye Innovation Week’in bu yıl da stratejik partnerleri ortasında yer alan TEB, tertip kapsamında girişimcilik ekosistemini destekleyen özel bir alan olarak tasarlanan InnovaZone’un sponsorluğunu da üstlenerek burada girişimcilerle yatırımcıları buluşturan çok sayıda program gerçekleştirdi.

Yılın son çeyreğinde ise Bursa ve Gaziantep’te düzenlenen vilayet buluşmalarıyla ekosistem paydaşları ve teşebbüsçüler bir ortaya getirildi. Girişimcilere özel finansal eser ve hizmetlerin yanı sıra eğitim, danışmanlık, networking üzere finansal olmayan hizmetler sunan TEB, bayan teşebbüsçüler ve çevreci teşebbüsçüler için de özel hizmetler geliştirmeye devam etti.

BNP Paribas’ın global ağının bir modülü olarak, güçlü muhabir bankacılık ağı ile ithalatçılara uygun vade ve avantajlı maliyetlerle gerek hammadde gerekse makine yatırımlarına finansman imkânları sağlayan TEB, ihracatçı firmaların da yanında yer almaya devam etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile eylülde imzalanan ve Türkiye iktisadına katkı sağlama gayesi doğrultusunda ihracatçı firmaların kullanımına açılan kredi protokolü kapsamında uygun maliyetli kredi kullanımları devam ederken, aktüel kredi kullanımı 82,5 milyon dolara ulaştı. Eximbank ve TCMB kaynaklı kredilere erişiminde devam ettiği son çeyrekte, yıl sonu TCMB reeskont kredi hacmi 2,7 milyar lira oldu.

Ulusal ve milletlerarası tertipler tarafından yıl boyunca çok sayıda mükafata layık görülen TEB, yılın son çeyreğinde de eser ve hizmetleriyle ödül aldı.

– Ulusal ve milletlerarası mükafatlar kazandı

TEB, insan kaynakları uygulamalarını kıymetlendiren dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute tarafından bu yıl 11. sefer Avrupa ve Türkiye’nin En Yeterli Patronu seçildi.

Banka KOBİ Bankacılığı, e-fatura finansmanı eseri Atlas ile Stevie Awards kapsamında B2B İnovasyon Mükafatı kategorisinde Altın Stevie, Eser İnovasyonunda Muvaffakiyet Mükafatı kategorisinde Bronz Stevie alırken, Küresel Business Excellence Award tarafından En Yeterli İnovasyon kategorisinde mükafata layık görüldü.

TEB, Küresel Finance mecmuasının 2023’te gerçekleştirdiği “Dünyanın En Uygun Hazine ve Nakit İdaresi Bankaları” değerlendirmesinde “Türkiye’nin En Âlâ Nakit İdaresi Bankası” seçildi.

Türk İktisat Bankası, Nakit İdaresi, Euromoney tarafından düzenlenen 2023 Nakit İdaresi anketinde büyük ölçekli firmalar kategorisinde yer alan Türkiye’nin En Güzel Hizmet Veren Bankası kısmında birincilik mükafatı kazandı.

TEB Davet Merkezi, müşteri tecrübesinde fark oluşturan uygulamalarıyla Contact Center World 2023 kapsamında En Âlâ Müşteri Hizmetleri, En Uygun Teknoloji-Teknolojide İnovasyon, En güzel Eğitim-Geliştirme olmak üzere 3 başka kategoride altın madalya aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın