Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Tatili Ucuza Getirmek İsteyenler Yaz Kış Buraya Koşuyor! Teknik İncelemeye Göre En Kalitelisi Burada

Tatili Ucuza Getirmek İsteyenler Yaz Kış Buraya Koşuyor! Teknik İncelemeye Göre En Kalitelisi Burada

admin admin - - 4 dk okuma süresi
27 0

Yılda 4 ay açık kalan merkezde, her seviyede kayakçıya hitap eden 1200 metre uzunluğunda pist bulunuyor.

Kristal kar kalitesiyle ziyaretçilerden talep gören merkezde, 100 kişi taşıma kapasiteli teleski, 1 kar ezme makinesi, 1 kar motoru ve lüks otel konforunu aratmayan 35 oda 70 yataklı konaklama tesisiyle hizmet veriliyor.

İlde son günlerde tesirli olan yağışlarla kar kalınlığının 1,5 metreye ulaştığı merkez, şu sıralar sömestir tatili nedeniyle Elazığ, Bingöl, Malatya ve Diyarbakır üzere vilayetlerden kayak tutkunlarını konuk ediyor.

Hafta içi ve hafta sonu tatillerinde merkezde yoğunluk oluşturan konuklar, Munzur Dağları’nın eşsiz hoşluğu karşısında, etrafı meşe ormanıyla kaplı pistte kayak ve snowboard yapıyor, kızakla kayıyor.

Merkezde vazifeli, 8 şahıstan oluşan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi de muhtemel kazalarda ya da kayak eğitimlerinde tatilcilere dayanak oluyor.

“Teknik olarak incelendiğinde Türkiye’nin en kaliteli karına sahip”

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, AA muhabirine, Ovacık’ın turizm açısından büyük kıymete sahip olduğunu söyledi.

İlçede birçok doğal hoşluğun bulunduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu:

“Burası yazın yüz binlerce turiste mesken sahipliği yapıyor ve tıpkı vakitte inanç merkezi, Aleviler için manevi bir merkez niteliğinde. Kışın ise diğer hoşlukları içerisinde barındırıyor. Ovacık Kayak Merkezi günlük ortalama 350-400 kişiyi ağırlıyor. Buraya Tuncelili hemşehrilerimiz gelmekle birlikte etraf vilayetlerden de gelen konuklarımız oluyor. Burası teknik olarak incelendiğinde Türkiye’nin en kaliteli karına sahip. Pistimiz iki kademeli. Bir tanesi daha güç bir pist ve bundan genelde atlet arkadaşlarımız kayıyor. Onun alt tarafında daha yumuşak bir pist var. Vatandaşlarımız kızaklarıyla ve kayak materyalleriyle orada karın tadını çıkarıyor.”

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Lokman Ekinci de Ovacık’ın tarihi ve kültürüyle öne çıktığını lisana getirdi.

Kayak merkezinin de kente kıymet kattığını vurgulayan Ekinci, “Herkese, gelip burada kaymalarını ve ayrıyeten Munzur’un hoşluklarını görmesini tavsiye ediyorum. Etraf vilayetlerden, vilayetimizden buraya gelen ve kayak bilmeyen herkese bu sporu öğretecek eğiticilerimiz de var. Burada çocuklar ve yetişkinler kısa müddette kayak öğrenebiliyor.” tabirlerini kullandı.

Milli sportmen Arda Çetin de ilkokuldan beri kayakla ilgilendiğini anlattı.

Merkezde müsabakalara hazırlandığını aktaran Çetin, “Buraya gelen konuklarımıza sportmen olarak her türlü takviyesi vermeye çalışıyoruz. Kayak bilmeyenlerle ilgilenip saatler içinde pistte kaymalarına yardımcı oluyoruz.” dedi.

Ziyaretçilerden Suna Tosun, konaklama ve kayak kiralama fiyatlarının çok uygun olduğunu tabir ederek, “Sömestir tatili olduğu için biraz yoğunluk var ancak onun haricinde pist çok hoş, kaymaya elverişli. Ailece gelip burada uygun tatil yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Burçin Özel ise Ovacık Kayak Merkezi’nin 7’den 70’e herkese hitap eden güçlü bir platforma sahip olduğunu kaydetti.

Sevgi Kırım, bölgenin hoşluklarını çok beğendiğini, kayak merkezinde çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirdiğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın