Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Süper hızlı tren projesiyle İstanbul ve Ankara arası 80 dakikaya inecek

Süper hızlı tren projesiyle İstanbul ve Ankara arası 80 dakikaya inecek

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

AA

Türkiye’nin ulaşım alanında giriştiği dev projeler bir bir hayata geçiyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, katıldığı forumda yaptığı konuşmada Türkiye’nin stratejik olarak değerli bir pozisyonda yer aldığını söyledi.

Türkiye’den 4 saatlik uçuş uzaklığıyla 67 ülkeye tam 4 saatte ulaşılabildiğini lisana getiren Uraloğlu, “Burada 40 trilyon dolarlık bir gayri safi ulusal hasıla var ve 8,5 trilyon dolarlık da bir ticaret hacminden konuşuyoruz. Münasebetiyle Türkiye’nin bu türlü stratejik bir pozisyona sahip olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Geçmişten beri tartışılan lakin bugünlerde gündemde daha ağır yer alan nakliye, ulaşım ve ticaret koridorlarına işaret ederek Türkiye’nin orta koridorun en kıymetli noktasında bulunduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Bugün düşündüğümüz kalkınma yolunu hayata geçirmiş olsaydık Pekin’den çıkan bir yük Londra’ya yalnızca 26 günde ulaşabilecekti. Süveyş kanalından 35 günde ulaşabiliyor lakin yaşanan problemlerden ötürü bu Ümit Burnu’na yüklü olarak dönmüş durumda ve yaklaşık 45 günde bu nakliye, ticaret gerçekleşebiliyor” biçiminde konuştu.

Irak ve öteki bölge ülkeleri ile yürüttükleri Irak’ın Fav Limanı’ndan Türkiye’yi demir yoluyla kat eden ve birebir vakitte Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlanan 1200 kilometrelik Kalkınma Yolu Projesi’ni hayata geçirmeyi planladıklarını lisana getiren Uraloğlu, yıl içerisinde bu noktada kıymetli bir kademe kaydedeceklerini anlattı.

“İstanbul Havalimanı’nda yolcu gayesi 200 milyon”

Uraloğlu, ülke olarak son 21 yılda ulaştırma ve haberleşme noktasında 250 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını kaydederek, “Onun şimdiye kadar ki yüklü kısmını kara yollarına yaptık. Lakin bundan sonraki kısmını daha çok demir yolları üzerine yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada yer aldığını lisana getiren Uraloğlu, “Antalya ve Sabiha Gökçen havalimanları da Avrupa’da ve dünyada sıralama ve kapasite noktasında büyük havalimanlarımız. İstanbul Havalimanı bizim göz bebeğimiz. Yalnızca geçen sene 78 milyon insanı ağırladı. Maksadımız 200 milyon, onunla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz” tabirlerini kullandı.

“Süper süratli tren projesine başladık”

Uraloğlu, ile İstanbul ortasında harika süratli tren projesine başlandığını belirterek saatte 350 kilometre sürate sahip olacak projenin 344 kilometrelik bir arayı yaklaşık 80 dakikada geçeceğini söyledi.

Bu yıl projenin çalışmalarını başlattıklarını lisana getiren Uraloğlu, “2028 yılına kadar bunun imaline da başlamayı ümit ediyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya ikinci demiryolu geçişini de yapmış olacağız. 120 kilometrelik bir demiryolu çizgisiyle orta koridorun kapasitesini çok net bir biçimde artırmış olacağız. İnşaatına, bu sene başlamayı planlıyoruz” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin uzay çalışmalarına değinen Uraloğlu, “Uzayda bulunan uydularımız var. 2024 yılında kendi ürettiğimiz ulusal ve yerli uydumuzu Amerika’ya göndererek ve haziran ayında uzaya fırlatarak oradaki gücümüzü de artırmış olacağız” açıklamasını yaptı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın