Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Son yıllarda hayatın hemen her alanında kendine yer bulmaya başlayan yapay zeka, dolandırıcıların da güçlü bir enstrümanı oldu. Mağdur sayısı yüz binleri buldu

Son yıllarda hayatın hemen her alanında kendine yer bulmaya başlayan yapay zeka, dolandırıcıların da güçlü bir enstrümanı oldu. Mağdur sayısı yüz binleri buldu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
3 0

Son yıllarda hayatın çabucak her alanında kendine yer bulmaya başlayan yapay zeka, dolandırıcıların da güçlü bir enstrümanı oldu. Son olarak Zeki Müren’in sesini birebir kopyalayarak Norm Nadir’e ilişkin Parla marşını seslendiren yapay zeka teknolojisi, şimdilerde ise toplumsal medyada ünlü siyasetçi, iş insanı, gezeteci ve bürokratların seslerini kopyalayan dolandırıcıların en güçlü silahı oldu. Böylelikle daha evvel fotoğrafkullanılarak yapılan bu sahtekârlık sistemine ses de eklenmiş oldu. Toplumda inanç kazanan isimlerin seslerini kopyalayan dolandırıcılar, gaye kitlelerine “Türkiye’nin güç siyasetlerine yatırım yaparak para kazanın” biçiminde kendi seslerinden sesleniyor.

Son devirde Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, Baykar İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar üzere iktisadın önde gelen isimleri üzerinden yapılan vurgunlardaki artış dikkat çekiyor. Dolandırıcılar geçersiz reklam hazırlayarak kelam konusu isimlerle, vatandaşları kendilerine çekiyor. Uzmanlar, süreci şu sözlerle özetliyor: “Burada yapay zeka usullerinden biri olarak deepfake teknolojisi kullanılıyor. Güzelleşen algoritmalar nedeniyle farkın ayırt edilmesi için özel incelemeler gerekiyor.

Selçuk Bayraktar’ın sesinin kullanıldığı reklamlarda kendi projelerine yatırım yapmanın mümkün olduğu vurgusu yapılarak vatandaşlar kandırmaya çalışıyor. Sonrasında ise Bayraktar’ın projelerine yatırım yapanların değişen hayatları gösteriliyor. Görüntünün sonunda ise belirtilen adrese en az 100 dolar yatırım ile kazanmaya başlayın deniliyor. Görüntüde Selçuk Bayraktar’ın yapay zekâ ile yapılmış sesi ile açıklamalar yaptığı görülüyor.

SESLER TEĞE BİR AYNI
Merkez Bankası Lideri Gaye Erkan’ın kullanıldığı reklamda da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın paylarına yatırım yapılması daveti yapılarak, bir link veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu görüntülerde sıkça kullanılarak itimat algısının artırılması hedefleniyor. Görüntülerdeki seslerin isimlerin kendi seslerine olan benzerliği ise durumun ciddiyetini daha da artırıyor. Uygulanan bu prosedür ile birçok kişi hakikaten de borsadan pay alıyor izlenimine kapılıyor.

Ağda sürüklenmeye devam eden vatandaşlar birikimlerini dolandırıcılara kendi eliyle teslim ediyor. Sesi taklit edilenler ortasında Bilal Erdoğan, Rahmi Koç üzere isimler de yer alıyor. Mağdur sayısı yüz binleri geçmiş durumda. Çoklukla Google ve YouTube görüntülerinin ortasına ya da başına giren bu reklamların ise reklam siyasetlerinden nasıl geçtiği ise merak konusu. Sıkı reklam kontrol kuralları bulunan bu şirketlerin halka yönelik dolandırıcılık kelam konusu olduğunda bunları engellememesi soru işareti yaratıyor.

ÜNLÜ SANATÇI DA İSYAN ETMİŞTİ
Dolandırıcılar yakın vakit evvel de ünlü oyuncu Burak Özçivit’i yapay zeka ile konuşturmuştu. Reklamda Burak Özçivit’in ağzından Türkiye Petrolleri’ne yatırım daveti yapılıyordu. Oyuncu önü alınamayan uydurma reklamlar için bir basın açıklaması yaparak ihtarda bulunmuştu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın