Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Selçuk Bayraktar, AA’nın ‘Yılın Kareleri’ oylamasına katıldı

Selçuk Bayraktar, AA’nın ‘Yılın Kareleri’ oylamasına katıldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
8 0

Anadolu Ajansı’nın her yıl düzenlediği “Yılın Kareleri” oylaması devam ediyor.

Yıla damga vuran birbirinden özel karelerin yer aldığı oylamaya; siyasi, sanat ve spor dünyasından birçok isim katıldı.

Bu isimlerden birisi de Baykar İdare Heyeti Lideri ve Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar oldu.

Selçuk Bayraktar, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği birbirinden özel fotoğrafları inceleyerek, “Haber”, “Çevre-Yaşam”, “Spor” ve bu yıla özel olarak belirlenen “Gazze: Kanıt” ve “Deprem: Umut” kategorilerindeki fotoğrafları oyladı.

Gazze’de “Son Sığınak” fotoğrafı

AA Genel Müdürü ve İdare Şurası Lideri Serdar Karagöz ile bir ortaya gelen Bayraktar, ziyaret sırasında AA muhabirlerinin geçen yıl boyunca yurt içi ve dışında çektiği fotoğrafları inceledi.

Bayraktar, “Gazze: Kanıt” kategorisinde tercihini Ali Jadallah’ın “Son Sığınak” isimli fotoğrafından yana kullandı.

Bölgedeki insanlık dramına dikkati çekti

İsrail’in Gazze’ye yönelik akınlarının yarattığı yıkıma ve bölgedeki insanlık dramına dikkati çeken Bayraktar, bölgedeki gazetecilerin çok sıkıntı kaideler altında değerli bir misyonu yerine getirdiklerini belirtti.

“Bebeklerin katlediği bir dünyadayız”

Bayraktar, “Dünyada canavarca gerçekleşen soykırım ve katliamlar yaşanıyor. Artık bebeklerin dahi katledildiği bir dünyadayız. Kimse kendini emniyette sayamaz.

İnsanlık tarihinin hafızasına utançla geçecek trajedilerden birini yaşıyoruz. Hasebiyle, yaşadığımız bu periyotta tüm insanlığa büyük bir sorumluluk düşüyor.” dedi.

Dolunay ve AKINCI

Selçuk Bayraktar, “Haber” kategorisinde Ali Atmaca’nın çektiği “İstikbal Göklerde” isimli Bayraktar AKINCI TİHA ve SOLOTÜRK’ün TEKNOFEST 2023’te yaptığı yakın kol uçuşunun imajını ve Osmancan Gürdoğan’ın Bayraktar AKINCI TİHA’nın “Süper Ay” ile birlikte görüntülendiği Dolunay ve AKINCI” başlıklı fotoğrafı seçti.

TCG Anadolu: Boğaz’da bir dev

Bayraktar, bu iki fotoğrafın yanı sıra Muhammed Enes Yıldırım’ın Cumhuriyet’in 100. yılında İstanbul Boğazı’ndan geçen TCG Anadolu gemisini görüntülediği “Boğaz’da Bir Dev” isimli çalışmasına oy verdi.

Yıkımdan umuda

“Deprem: Umut” kategorisinde Halil Fidan’ın “İçimdeki Çocuk” başlığı altındaki fotoğrafını seçen Bayraktar, doğal afetlerin yarattığı yıkım ve umut ortasındaki hassas istikrara dikkati çekti.

Çevre – Ömür: Boğazın Şahitliği

Bayraktar, “Çevre-Yaşam” kategorisinde İsa Terli’nin “Boğazın Şahitliği” başlıklı çalışmasını tercih etti.

Spor kategorisinde: Mahzur Tanımayan

Bayraktar, “Spor” kategorisinde de Fatemeh Bahrami’nin “Engel Tanımayan” isimli fotoğrafını tercih etti.

“Bazen bir fotoğraf bin söze bedeldir”

AA muhabirlerinin çalışmalarını sıkıntı kurallar altında gerçekleştirdiklerini lisana getiren Bayraktar, çekilen fotoğrafların sanatsal ve tarihi açıdan büyük bir bedel taşıdığını ve insanlık tarihindeki değerli olayları yansıttığını vurguladı.

Bayraktar, “İnsanoğlu, hakikate meftun ve daima hakikatin harikalığının peşinde. sanatı, hakikate ulaşma gayretinin dışa vurumudur. Bazen bir fotoğraf bin söze bedeldir. Her bir fotoğraf, kendi içinde mükemmel ve manalı birer sanat yapıtıdır. Ustalıkla çekilmiş bir fotoğraf, yalnızca bir anı yansıtmakla kalmaz; hakikati yansıtarak dünyanın ve tarihin akışını değiştirebilir.

” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın