Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Seçim öncesi bir iddia daha! Putin’in gizli lüks kır evi olduğu ortaya çıktı

Seçim öncesi bir iddia daha! Putin’in gizli lüks kır evi olduğu ortaya çıktı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
27 0

İHA

Rusya’da seçim öncesi hareketlilik yaşanıyor.

Ülkede gündem olan bahislerden biri de Vladimir Putin’in mal varlığı oldu.

Putin’in resmi olarak 78 metrekarelik 1 daire, 18 metrekarelik garaj, 3 adet araba, 10 farklı banka hesabında 54,4 milyon ruble (606 bin dolar), St. Petersburg bankasında 230 adet payı bulunduğu belirtildi.

Gizli kır konutu ortaya çıktı

Rus muhalifler ise olayı ayrıntılandırarak Putin’e ilişkin lüks meskenler ve sarayları sık sık mercek altına almaya başladı.

Bunun üzerine Putin’in, hududuna yalnızca 30 kilometre arada göl kenarında lüks bir kır konutu olduğu tez edildi.

Görüntülere ulaşıldı

Rusya’nın muhalif isimlerinden Mikhail Hodorkovski’ye ilişkin “The Dossier Center” isimli araştırma merkezi, evvelki gün Putin’e ilişkin olduğu öne sürülen kır konutunun imajlarını toplumsal medya hesaplarından paylaştı.

Araştırma merkezinden Ilya Rozhdestvensky’in aktardığı bilgilere nazaran lüks kır konutu, Karelya bölgesindeki Ladoga Gölü’nün Marjalahti Körfezi kıyısında bulunuyor.

Hayvan çiftliği de var

Lüks kır konutunun etrafında 2 helikopter pisti, hava savunma sistemi, iskele, hayvan çiftliği ve 4 metrelik bir şelale yer alıyor. Karayolu ulaşımı bulunmayan lüks kır meskenine sırf göl üzerinden yatla ve havadan ulaşım sağlanabiliyor.

Geniş güvenlik önlemleri

Etrafı dikenli tellerle çevrili olduğu belirtilen mesken, gece gündüz sensörlerle gözetleniyor. Putin’in ziyaretleri sırasında güvenliği ise Federal Güvenlik Servisi sağlıyor, meskenin etrafında ve komşu adalarda geniş güvenlik tedbirleri alınıyor.

Yılda en az 1 sefer geliyor

2016 yılında bölgedeki mahallî gazeteciler bâtın kır konutunu öğrense de bugüne kadar kimsenin bölgeye yaklaşamadığı öğrenildi. Bölge sakinine nazaran Putin, yakınlardaki Valaam Manastırı’nı ziyaret ettikten sonra yılda en az 1 defa lüks kır konutuna gidiyor.

Ayrıca Rus milyarder Roman Abramoviç’in Putin’in komşusu olduğu, kendi yatını Putin’in lüks kır meskeni için tahsis ettiği öne sürüldü.

“Milli parklara ilişkin olan arazi ve şelale, yasa dışı halde kır konutuna dahil edildi”

Lüks mesken için harcanan paranın, Kremlin dostu oligarklarla irtibatlı şirketler tarafından finanse edildiği argüman edildi. Argümana nazaran kır konutunun inşa edildiği arazi “Putin’in bankacısı” olarak nitelendirilen Rus iş adamı Yuri Kovalchuk’a ilişkin.

Ancak Putin için kır meskeni inşa edilmeye başlanınca iş adamına ilişkin arsa genişletildi ve ulusal parklara ilişkin olan yerler de katılarak toplam alan 400 hektarın üzerine çıkarıldı. Tıpkı vakitte bölgedeki şelale de yasa dışı bir formda kır meskeni yerine dahil edildi.

İddialar yalanlanmadı

Söz konusu savlarla ilgili Kremlin’den şimdi bir açıklama gelmedi.

Öte yandan tutuklu Rus muhalif önder Alexei Navalny, 2021’de Putin’e ilişkin olduğu teziyle “Putin’in Sarayı” başlık bir görüntü paylaşmıştı. Putin ise Karadeniz kıyısında olduğu belirtilen sarayın kendisine ilişkin olduğu savını reddetmişti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın