Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Sarıyer’deki kilise saldırısında ölen Tuncer Murat Cihan son yolculuğuna uğurlandı

Sarıyer’deki kilise saldırısında ölen Tuncer Murat Cihan son yolculuğuna uğurlandı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
17 0

İHA

Büyükdere’de bulunan Santa Maria Katolik Kilisesi’nde dün düzenlenen silahlı taarruzda ayine katılan 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Faillerin 12 saat geçmeden İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler tarafından yakalandığı olayla ilgili 51 şüphelide gözaltına alınmıştı.

Katolik Kilisesi Episkoposu da cenazeye katıldı

Saldırıda hayatını kaybeden Tuncer Murat Cihan için Kağıthane Nurtepe Cemevi’nde cenaze merasimi düzenlendi.

Cenazeye, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, Kağıthane Kaymakamı Niyazi Erten, Katolik Kilisesi İstanbul Episkoposu Massimiliano Palinura, Tuncer Cihan’ın annesi Huriye Cihan, erkek kardeşi Engin Cihan, ablası Hasret Cihan, kuzeni Murat Cihan ile akrabaları ve yakınları katıldı. Gözyaşlarının sel olduğu cenaze merasiminde İmamoğlu, aileye baş sıhhati diledi.

Annesi tabuta sarılıp gözyaşı döktü

Ardından da cenaze merasimine geçildi. Cihan’ın annesi ayakta durmakta zahmet çekince sandalyeye oturtuldu.

Cemevi dedesi tarafından namazın kıldırılması sonrasında helallik alınarak dua edildi.

Namaz sonrası anne Cihan’ın tabuta sarılıp gözyaşı dökmesi yürekleri dağladı.

Daha sonra omuzlara alınan Tuncer Murat Cihan’ın cenazesi Eyüpsultan Hasdal Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Melek üzere bir insandı”

Olayla ilgili konuşan Cihan’ın kuzeni Murat Cihan şu sözleri kullandı:

Söylenilen şeylerin birden fazla yanlışsız değil. Birçok çelişki haber var. Kendisi amcamın çocuğu oluyor. Kimseye ziyan vermeyen bir insandı. Pazar günü gezme maksadıyla kiliseye gitmiş. Aslında kendisinin yüzde 80 engelli raporu var. Vakit geçirmek ve gezme emeliyle oraya girmiş. O esnada bu kahrolasıca beşerler gelmiş. Bizim garibanı bulmuş, olan bize oldu. Bunu yapanların eline ne geçti, karıncayı bile incitmeyen bir insanı hunharca öldürdüklerinde ellerine ne geçti, ben merak ediyorum şu an memnunlar mı, vicdanları rahat mı? Dünyada alacak, verecekle ve parayla işi olmayan birisiydi. Melek üzere bir insandı.

“Kötülük kilisenin içinde girdiği için daha çok çabalı olmamız lazım”

İstanbul Episkoposu Massimiliano Palinura da şunları söyledi:

Kötülük kilisenin içinde girdiği için daha çok çabalı olmamız lazım. Daha çok dua etmemiz lazım. Kusura bakmayın, çok duygulandım. Merhum kardeşimiz saf bir melek üzere cemaatimizi kurtarmaya çalıştı. Bunun için hayatını kaybetti. Bu kardeşimiz, kötülük yapanlara karşı çıktı ve engellemeye çalıştı. Bu yüzden birinci olarak o öldürüldü. Bunun için ailesine minnettarlık göstermeye geldik. Merhametli Allah, bu keder içinde bulunan aileye teselli versin.

“İçimiz kaynıyor. Ne oluyorsa gençlerimizi oluyor”

Cenazeye katılan mahalle sakinleri ise, “Hayat bu türlü işte. Ne oluyorsa garibanlara oluyor. Tıpkı mahallede yaşadığımız ve ailesinin tamamını tanıdığımız biriydi. Melek üzere bir insandı ve çok güzeldi. İçimiz kaynıyor. Ne oluyorsa gençlerimizi oluyor.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın