Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Sarıyer’de kilisede silahlı saldırıyla ilgili 25 kişi tutuklandı

Sarıyer’de kilisede silahlı saldırıyla ilgili 25 kişi tutuklandı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
40 0

İstanbul’un ilçesinde bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde, Pazar ayini sırasında kar maskeli ve silahlı 2 saldırganın ateş açması sonucu 52 yaşındaki Tuncer Cihan ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

2 saldırgan ve onlarla alakalı 51 kuşkulu yakalandı

Kanlı taarruzun akabinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ile TEM grupları tarafından yapılan operasyonlarda, saldırıyı gerçekleştiren Tacikistan asıllı A.K. ve Rusya asıllı D.T. isimli 2 şüphelinin de ortalarında olduğu 51 kuşkulu yakalanmıştı.

34 zanlı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi

Saldırıyla ilgili savcılık süreçleri biten 34 kuşkulu tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

25 kişi tutuklandı

Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 25’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 9 kişi ise isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Detaylar sevk yazısında ortaya çıktı

Öte yandan atağa ait yeni ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

Olaya ait ayrıntılara Savcılığın sevk yazısında ulaşıldı. Sevk yazısında, olay günü Santa Maria Kilisesi (Meryem Ana Doğuş Kilisesi) isimli ibadethanede rahiple birlikte yaklaşık 31 kişinin ‘Pazar Ayini’

Tabancanın orta ara tutukluluk yaptığı aktarıldı

Şüphelilerin arabası yakın bir bölgeye bıraktıktan sonra tanınmamak için yüzleri maskeli halde ve tabancalarla kapısına geldiklerinin belirtildiği sevk yazısında, bu sırada Tuncer Cihan’ın kiliseden içeriye girdiği, kiliseye önden giren kuşkulu David T.’nin tabancasının kabzası ile Cihan’ın başına vurduğu sonra kilisede bulunanlara gaye gözetmeksizin ateş etmeye başladığı aktarıldı.

Daha sonra kuşkulu David T.’nin Cihan’ın başına ateş ederek olay yerinde öldürdüğü, kilisede bulunanlara yönelik ateş etmeye devam etmek istediği fakat tabancanın orta ara tutukluluk yaptığı kaydedildi.

Kilisede yüksek sesle bir şeyler söylemiş lakin anlaşılamamış

Şüphelilere araç temin eden; saklanma ve barınma üzere gereksinimlerini karşılayan ve olay öncesinde 2 kuşkulu ile ilişkili oldukları tespit edilen bireylere yönelik operasyon yapıldığının aktarıldığı sevk yazısında, olay sonrası ormanlık alanda tabancaya ilişkin kabza, sürgü, şarjör, şarjör kabağı ile kamufle emelli giydikleri maske, mont üzere kıyafetlerin ele geçirildiği kaydedildi.

Güvenlik ve istihbarat üniteleri, hücrenin Kayseri vilayetinde 5 Ocak’ta içeriği tam olarak tespit edilemeyen, lakin örgütsel olduğu bedellendirilen kelam konusu yasa dışı faaliyetin gerisini araştırırken, zanlıların izine 7 Ocak’ta tıpkı kentte bir kere daha rastlandı.

Buna nazaran saldırıyı gerçekleştiren şebekenin kilit isimlerinden David T., Amırjon K. ve birlikte hareket ettikleri bedellendirilen Abdulaziz A., Rasul A., İslam M., Omadbek K.D. ile Temurbek M.U.E., hareketten günler evvel 5 Ocak tarihinde buluşarak 34 LP ve 34 FOU plakalı 2 araçla İstanbul’dan yola çıktı.

Şifreleri yavaş yavaş tahlile kavuşan hücrenin, Kayseri’ye geçtikleri anlaşılan hücre üyelerini, orada karşılayan “Abdullah” kod isimli Amenullah H., Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Yenidoğan Mahallesi’ndeki bir adreste götürdü. Kelam konusu adreste örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri saptanan şüpheliler, bu sefer 7 Ocak tarihinde 05.36 ve 17.18 saatleri ortasında Kayseri Melikgazi’de güvenlik güçleri tarafından bilinen bir otelde buluştukları kaydedildi.

Otelde Amırjon K. ile beraberindeki Rasul A., Davıd T., Omadbek D. ve Temurbek E. isimli hücre üyeleri 205 numaralı odada, Omadbek D. ve Temurbek E.’nin ise otelin 305 numaralı odasını bir ortaya geldikleri tespit edildi.

Aracı Türkiye’ye sokan Rusya’ya havayolu ile gidiş yapmış

Olay günü ve öncesinde kullanılan EL738FX sayılı Polonya plakalı Hyundai aracın, hücrenin ‘kayıp’ üyesi sayılan Abdullo B. isimli bir Tacikistanlı tarafından 27 Kasım 2022 tarihinde Edirne Hamzabeyli Kara Hudut Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptığı saptandı.

Aracı Türkiye’ye sokan kişinin, aracın giriş yaptığı tarihten iki gün sonra, 29 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’dan Rusya‘nın başşehri Moskova’ya çıkış yaptığı aktarıldı. Elde edilen bilgi ve evraklara nazaran kelam konusu Polonya plakalı arabanın yapılan PTS sorgulamasında 23 Ocak tarihinde havalimanı civarında ve 24 Ocak günü Fatih ilçesi civarında kuşkulu Shamsullo R.’nin yönetiminde kullanıldığı öğrenildi.

Eylemden sonra sakallarını kestiği belirtildi

2 şüphelinin kullandıkları aracı belirlenemeyen bir noktada olay sonrası terk ettiklerinin aktarıldığı yazıda, ayrıyeten şüphelilerden ele geçirilenler ortasında tıraş makinesi ile yeni kesilmiş uzun sakalların bulunduğu, kuşkulu David T.’nin ise aksiyondan sonra uzun sakallı olduğu lakin yakalandığı sırada sakalları kesilmiş halde olduğu kaydedildi. Kuşkulu David T.’nin , sakalını yakalanmamak için kestiği de kaydedildi.

Kuran-ı Kerim içerisinde ikamet evrakı bulunduğu kaydedildi

Sevk yazısında 2 şüphelinin ikamet adreslerinden birinde yapılan aramalarda Kuran-ı Kerim içerisine gizlenmiş kuşkulu Amirjon K.’ye ilişkin ikamet müsaade dokümanının elde edildiği, ayrıyeten hücuma ait DEAŞ terör örgütüne art çıkan yayınlar yapan bir sitede hususa ait paylaşım yapıldığı ve aksiyonun DEAŞ terör örgütü tarafından üstlendiği belirtildi. Öte yandan 2 şüphelinin, örgütün hareketi üstlendiği paylaşımda resmi bulunan şahıslar oldukları da belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın