Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Şap hastalığına karşı aşı dozu 3’e çıkartıldı

Şap hastalığına karşı aşı dozu 3’e çıkartıldı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

AA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvanlardakişap hastalığına karşı kullanılan aşının dozunu artırıldığını belirterek, birinci aşı dozunun Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulanacağını lisana getirdi.

Yumaklı, açıklamasında, sığır, manda, koyun, keçi ve geyik üzere çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bulaşıcı şapın, ülkeler ortası canlı hayvan ve hayvansal eser ticaretini olumsuz etkilediğini de aktardı.

Yumaklı, hastalığın büyük ekonomik kayıplara da neden olduğunun altını çizdi.

Hayvanların vilayetler ortasında sevkiyatında aşılama şartı

Hastalıkla çabada, büyükbaş hayvanların vilayetler ortasında sevklerinde şap aşılama kuralı arandığını belirten Yumaklı, aşısız hayvanların sevklerine de müsaade verilmediğini vurguladı.

Buzağı desteklemeleri için şap aşılama kaidesi var

Yumaklı, hayvansal üretimin desteklenmesi kapsamında verilen buzağı desteklemeleri için de birebir formda şap aşılama kuralının arandığını kaydetti.

SAT-2 virüsüne karşı önlemler alındı

Yumaklı, şap hastalığına karşı rutin aşılamanın ilkbahar ve sonbahar devrinde yılda 2 kere yapıldığını hatırlatarak, geçen yıl tespit edilen daha evvel ülkede görülmeyen SAT-2 virüsüne karşı bütün önlemlerin alındığını ve Şap Enstitüsü tarafından bu virüse karşı üretilen aşıların büyükbaş hayvan varlığının tamamına uygulandığını söz etti.

“Aşılar ücretsiz”

Yeni bir aşılama programı başlatıyoruz. Evvelki yıllarda rutin olarak 2 doz uyguladığımız aşı sayısını bu yıl 3’e çıkardık. Şap hastalığına karşı birinci aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulayacağız. Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitümüz tarafından üretilecek 250 milyon lira maliyetli aşıların kullanılacağı bu aşılama programımız kapsamında üreticilerimizden aşı bedeli alınmayacak.

“Şap hastalığına karşı uğraş devam edecek”

Yumaklı, şap hastalığına karşı çabanın tüm ülkede yıl uzunluğu sürat kesmeden devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

Bu çaba kapsamında, 15 Nisan-15 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan Kurban Bayramı öncesi ilkbahar devrinde tüm ülkedeki büyükbaş hayvanlar ile Trakya’daki küçükbaş hayvanları tekrar aşılayarak Kurban Bayramı’nı hayvan hastalıkları tarafından sorunsuz bir biçimde atlatmayı planlıyoruz. 16 Eylül-17 Kasım 2024 tarihlerini kapsayan sonbahar aşılama devrinde yeniden tüm ülkedeki büyükbaş hayvanların aşılanması istikametinde bir planlamaya gittik. Bu çalışmalarla şap hastalığına karşı ülkemizde aktif bir çaba yürüterek hayvan varlığımızın büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalıktan büsbütün korunmasını hedefliyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın