Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Santa Maria Katolik Kilisesi’nde gerçeklesen silahlı saldırının şekli neler anlatıyor?

Santa Maria Katolik Kilisesi’nde gerçeklesen silahlı saldırının şekli neler anlatıyor?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Feramuz Erdin

Sarıyer Büyükdere semtinde bulunan Santa Maria Katolik Kilisesi’ne gelen iki kişi ibadet esnasında ateş etti. Olay yerinde bulunan 52 yaşındaki emekli Tuncer M.C başına isabet eden mermi ile hayatını kaybetti. Argümana nazaran kullandıkları otomatik silah tutukluk yapınca panikleyen aksiyoncular geldikleri yoldan süratlice kaçtılar.

KIYAFET AYRINTILARI İPUCU VERİYOR

Olay yerine yaya olarak gelirken manzaraları CCTV kameralarına yansıyan hareketçilerin kıyafetlerindeki ayrıntılar epey dikkat cazibeli:

Kar maskesi: Mevsime uygun olarak giydikleri kar maskeleri şimdiki hava koşulları münasebetiyle hiç dikkat çekmezken, öteki yandan da hareketçilerin yüzlerinin tanınmamasını sağlıyor.

Spor ayakkabı ve eşofman: Tekrar bir Pazar günü klasiği olan eşofman ve spor ayakkabılar boğazda yürüyüş yapmak hedefiyle çabucak herkesin giydiği kıyafetlerdir. Lakin hareketçilerin bunları çevik hareket edebilmek ve rahatça kaçabilmek maksadıyla giydikleri anlaşılıyor.

Uzun mont ve kabanlar: Yeniden mevsim kaidelerine uygun olarak giydikleri uzun kabanlar aksiyoncuları soğuktan muhafazanın yanında taşıdıkları silahları gizlemek için uygun bir örtü oluşturuyordu.

Atletik yapılı eylemciler: Hareketçilerin çevik hareketleri ve atletik yapıları daima spor yaptıklarını ve olay sonrasında kaçmayı planladıklarını düşündürten bir öteki nedendir.

DETAYLI KEŞİF YAPILMIŞ

Eylemcilerin arabayla geldikleri orman yolunda bu aracı bırakarak, bir motosiklete bindikleri ve olay yerine yakın bir yerde bu motosikletten de inerek yaya olarak ilerledikleri ve olaydan sonra kaçarken de birebir yolu takip ettikleri argüman ediliyor.

Katillerin itidalli hareketleri ve hem olay yerine gelirken ve hem de kaçarken bir plan dâhilinde hareket etmeleri daha evvel olay yerinde ayrıntılı keşif yapmış olma ihtimallerini güçlendiriyor.

Olayın terör hedefli olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini yapılacak olan soruşturma ortaya koyacaktır. Fakat ferdî husumetten ötürü olsa dahi cinayet maksadıyla bir kilisenin seçilmesi hayli dikkat cazip bir durumdur.

ZAAFİYET VAR MI?

İsrail – Filistin ortasında yaşanan çatışmalar akabinde Türkiye’deki sinagog ve İsrail diplomatik misyonlarındaki güvenlik önlemleri artırılmıştı. Tıpkı halde Semavi dinlerin toplu ibadet gün ve saatlerine denk gelen Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kalabalık olması beklenen ibadethaneler etrafında kolluk ünitelerince güvenlik önlemleri artırılır. Sabit takım görevlendirilmesini gerektirecek bir tehdit yoksa yaya ve taşınabilir devriyeler vakit zaman buraları denetim ederler. Buradaki olay da kolluğun devriye rutininin dışında meydana gelmiş olmalıdır?

İbadethanelerin kendi özel koşullarına uygun olarak fiziki ve elektronik güvenlik tedbirlerini daima olarak güncellemeleri, gerekli hallerde özel güvenlik çalışanı görevlendirmeleri ve cemaatin en ufak bir kuşkulu durumda dahi genel kolluk ünitelerine haber vermeleri güvenliğin sağlanması açısından gereklidir.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın