Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Salçanın Küflenmesini Tamamen Engelliyor: İlk Günkü Gibi Taze Kalıyor

Salçanın Küflenmesini Tamamen Engelliyor: İlk Günkü Gibi Taze Kalıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
29 0

Soslu yemek denilince akla gelen birinci eser olan salça, Türk mutfağının adeta temel yapı taşları ortasında bulunuyor.

Günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz yemeklerin neredeyse tamamında salça, vazgeçilmez bir rol oynamakta. Besin pahası açısından da epey yararlı bulunan salçanın tahminen de tek makus yanı, dolapta hemencecik küflenebiliyor olması.

İstenmeyen bu durum neredeyse bütün mesken hanımlarının başına gelirken, küflenme sorunu karşısında salçalar çöpe atılabiliyor. Başta domates ve kırmızı biber olmak üzere çeşitli sebzelerin ezilerek suları çıkarıldıktan sonra kaynatılarak elde edilen püre halindeki yiyecek materyali olan salçayı daha uzun müddet korumak ve küflenmeden koruma etmek mümkün.

SALÇANIN KÜFLENMESİ NASIL ENGELLENİR?

Salça yaz aylarında daha bol ve lezzetli olan sebzelerin kışın kullanılmak üzere saklanması için yapılmaktadır.

Salça çoğunlukla domates ve kırmızı biber üzere çeşitli sebzelerin ezildikten sonra suyunun çıkarılmasıyla kaynatılarak yapılan bir besindir. Salçalarda nem içeriği sebebiyle küflenme oluşabilir.

Ev imali salçalarda küflenmeye pek rastlanmamakla birlikte, hazır salçalar küflenebiliyor. Gerçek saklanma ve kullanma yolları ile salçalarınızın küflenmesini engelleyebilirsiniz.

Salçaların teneke kutular yerine cam kavanozlarda olanlarını tercih edin. Şayet cam kavanozlarda bulamıyorsanız, aldığınız teneke kutulardaki salçayı cam kavanozlara aktarın.

Mümkün olduğunca küçük kutularda almaya çalışın. Böylelikle kısa müddette tüketir ve küflenmesine vakit bırakmamış olursunuz.

DOMATES SALÇASI

Salçayı kullanacağınız vakit aldığınız kısmı dolduracak kadar kavanoza sıvı yağ ek edin. Sıvı yağ buzdolabında donarak salçanızın küflenmesini engelleyecektir.

1 klio salçaya, 1 su bardağı bitkisel yağ ek edin ve bir tencerede kısık ateşte kaynatın. Sonra 1 yemek kaşığı turşuluk tuz ek edin. Soğuduktan sonra pak bir kavanoza koyun ve buzdolabında koruma edin.

Salçayı bir kaşık turşuluk tuz ile karıştırın ve cam kavanoza koyun. Bu sistemi kullanacaksanız yemeklerinize tuz ek ederken dikkat etmelisiniz.

Eğer salçanızı uzun mühlet kullanmayacaksanız, bir ölçü katı yağı eritin ve salçanızın üstünü bu yağla örtün. Kavanozu kapatın. Yağ donacağı için salçanızı koruyacaktır.

Teneke kutular kapakları açıldığında bir daha kapatılmayacak biçimde yapıldıklarından salçaların küflenmesine sebep olurlar. Şayet teneke kutuda kullanacaksanız kutunun üstünü bir çay tabağı ile kapatın.

Salçanızı buz kalıplarında dondurup küçük kümeler halinde buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuda saklayabilirsiniz. Gerektiğinde istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.

Salçalarda oluşan küflerin önüne nasıl geçilebilir?

Salçalar soğuk ortamda saklanmalıdır.

Havayla temas ettirilmemelidir.

Üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi geciktirebilir.

Mümkün olan en kısa müddette tüketilmelidir.

Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılmalı ve saklanmalıdır.

Siz de bu bilgiler ışığında salçalarınızda küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın