Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Romanya-Türkiye ticaret hacmi 2025 hedefi: 15 milyar dolar

Romanya-Türkiye ticaret hacmi 2025 hedefi: 15 milyar dolar

admin admin - - 4 dk okuma süresi
28 0

AA

Romanya’nın başşehri Bükreş’te, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) koordinesinde düzenlenen “Türkiye-Romanya Medya Buluşması”nın akabinde konuşan Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, Türkiye-Romanya ortasındaki ticaret hacmi gayelerini paylaştı.

Altan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yarın yapacağı Romanya ziyareti öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Altan, iki ülke ortasındaki ticaretin 2023’te 11 milyar dolara ulaştığını belirterek, iki ülke ticaret hacminde birinci amacın, 2025 prestijiyle 15 milyar dolar olduğunu belirtti.

“Ticarette bir sonraki amacımız 20 milyar dolar”

Altan, iki ülke ortasında ticari bağların her geçen gün arttığını, 2023’te 11 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını aktararak, “İki ülke ticaret hacminde birinci amacımız, 2025 prestijiyle 15 milyar dolar, bir sonraki gayemiz de 20 milyar dolar.” dedi.

“İki ülke dost ve müttefik”

Romanya ve Türkiye’nin tarihî alakalara sahip olduğuna işaret eden Büyükelçi Altan, iki ülkenin “dost ve müttefik” olduğunu söyledi.

“Romanya’nın bağımsızlığını tanıyan 2. ülke Türkiye”

Altan, Türkiye’nin Romanya’nın bağımsızlığını tanıyan 2. ülke olduğunu hatırlatarak, “146 yıllık bir bağlantı serüveninde büsbütün dostluğa dayanan bir münasebetimiz var.” ifadesini kullandı.

“Türkiye, Romanya’nın NATO’ya üyelik sürecinde dayanak verdi”

2004’te Romanya’nın NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin dayanak verdiğini vurgulayan Altan, şöyle devam etti:

NATO’ya üyelik sürecinde cumhurbaşkanlarımız ortasında çok ağır bir ziyaret ve temas trafiği yaşanmış. Ardından 2011’de bağlarımızın yeni basamağa taşınmasına karar verilmiş ve stratejik iştirak tesis edilmiş. 2013’te de bu stratejik iştiraki uygulanmasına yönelik bir aksiyon planı üzerinde karar alınmış. Bugüne geldiğimizde nitekim Romanya, Balkanlar’da Türkiye’nin en büyük ortaklarından bir tanesi. İki ülke de NATO müttefiki.

“Romanya hava alanını, Rumen uçaklarla birlikte koruyoruz”

İki ülke ortasında Karadeniz’den komşuluk bağının, ticari ve askeri münasebetlerin son derece üst düzeyde olduğunu belirten Altan, şu sözleri kullandı:

Şu anda NATO hava polisliği çerçevesinde yaklaşık 80 kadar askeri işçi ve 4 adet F-16’mızla Romanya hava alanını, Rumen uçaklarla birlikte koruyoruz. Biliyorsunuz, Karadeniz’in etrafında şu anda savaş da yaşanıyor, Ukrayna’da ve Karadeniz’de önemli formda bir serseri deniz mayını tehdidi var. Bu herkesi etkiliyor. Ortak bir tehdit.

Serseri deniz mayınlarını tespit ve imhada iş birliği

Bu çerçevede, Türkiye’nin teşebbüsüyle Rumen ve Bulgar müttefiklerimizin de iştirakiyle bu serseri deniz mayınlarını tespit ve gerektiği takdirde imha bağlamında ortak bir operasyon yapılmasına karar verildi. 11 Ocak’ta İstanbul’da yapılan bir merasimle bunun mutabakat muhtırası da imzalandı.

“İki ülke ortasında ticari bağlantılar her geçen gün artıyor”

Bakan Fidan’ın Bükreş’e geleceğine değinen Altan, Romanya’nın Türk savunma sanayii eserlerine ilgisinin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

2023’te Romanya, 18 tane silahlı insansız hava aracımızı, Bayraktar TB2’yi satın aldı. Bunların teslimatları olağan bu sene, önümüzdeki yıllarda sürecek. Onun haricinde de bu alanda devam eden birtakım ihaleler var. Bunlara firmalarımızın ilgisi var ve aslında Türk firmalarının, Romanya özelinde artık Rumenlerin bizim için son derece yakın bir müttefik olmasından da kaynaklanan bir konu. Romanya’nın, bu eserleri ortak üretim talebi de var.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın