Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Romanya: Türkiye, AB dışındaki en önemli ortaklarımızdan

Romanya: Türkiye, AB dışındaki en önemli ortaklarımızdan

admin admin - - 6 dk okuma süresi
26 0

AA

Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu, ile alakaları kıymetlendirdi.

Birçok hususa değinen Odobescu, İsrail’in abluka altındaki Gazze’yi maksat alan hücumlarına ait konuştu.

Odobescu, şu tabirleri kullandı:

Hem Romanya hem Türkiye, çok acil bir halde iki devletli tahlilin uygulanması ve bölgesel güvenliğin sağlanması için gerekli siyasi ortamın yaratılmasına imkan tanıyacak somut tahlillerin hemen geliştirilmesi gerektiği fikrini paylaşmaktadır.

Odobescu, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la Bükreş’te gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Romanya-Türkiye iş birliği

Farklı hususlarda Romanya-Türkiye iş birliğinin kıymetine vurgu yapan Odobescu, şöyle dedi:

Ancak son periyotta gerçekleşen derinlemesine diyaloğumuzun, iş birliğimizi hem siyasi hem de ekonomik hem de sektörel olarak güçlendirebileceğimizin garantisi olduğuna inanmaktayım.

Odobescu, görüşmelerde Stratejik İşbirliği Kurulunun başlatılması tarafındaki hazırlıkları ele aldıklarını belirterek ikili ilgilerde ekonomik ve ticari iş birliğinin kıymetli rol oynadığını söyledi.

Türkiye vurgusu: En değerli partnerlerimizden

İkili ticaretin son yıllarda değerli ölçüde geliştiğinin altını çizen Odobescu, şöyle konuştu:

Türkiye şu anda Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) dışındaki en değerli partnerlerinden ve Romanya’nın AB dışındaki ihracatının birinci varış noktası niteliğinde.

2023 yılının 11 ayında ikili ticaret 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup 31 Aralık 2023 prestijiyle bunun 10 milyar doları aşmasını beklemekteyiz.

Odobescu, ikili ticaret istikrarını sağlayacak her fırsatı değerlendirmeye devam edeceklerini belirterek Romanya ekonomisindeki Türk yatırımlarının artmasına yönelik teşvikleri sürdüreceklerinin altını çizdi.

Romanya’ya en çok yatırım yapan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 14. olduğuna dikkati çeken Odobescu, ülkesinin cazip bir yatırım ortamı sunduğunu vurguladı.

“Karadeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarı için vazgeçilmezdir”

Odobescu, Karadeniz’in güvenliği konusunun da masaya yatırıldığını kaydettiği konuşmasında, NATO’nun Romanya topraklarında bulunan hava polisliğine Türkiye’nin iştiraki için teşekkür etti.

Karadeniz’de Romanya-Türkiye-Bulgaristan Deniz Mayını Arındırma Kümesi ve Romanya-Polonya-Türkiye diyalog formatı üzere işbirliklerine değinen Odobescu, şu tabirleri kullandı:

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının sonuçlarını da tahlil ettik. Ukrayna’nın zaferi, Karadeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarı için vazgeçilmezdir.

31 milyon ton Ukrayna tahılının Romanya üzerinden ihraç edildi

Uluslararası toplumun Ukrayna’ya verdiği takviyeyle tıpkı vakitte kurallara dayalı memleketler arası sistemi savunduğuna işaret eden Odobescu, Romanya’nın Ukrayna’ya verdiği takviye kapsamında 31 milyon ton Ukrayna tahılının Romanya üzerinden ihraç edildiğini kaydetti.

Odobescu, Ukrayna mallarının yüzde 61’inin Romanya üzerinden ihraç edildiğini de vurgulayarak şöyle dedi:

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın Moldova’ya olumsuz tesirleri ile Kişinev’in kendi istikrarına yönelik hibrit baskılara direnme uğraşlarına güçlü dayanağın sürdürülmesi muhtaçlığını da ele aldık.

Ayrıca Moldova ve Ukrayna’nın Avrupa entegrasyonuna yönelik takviyemizi de hatırlattık.

“Liste burada bitmiyor”

AB-Türkiye münasebetlerinin de görüşmelerde el alındığını anlatan Odobescu, Romanya’nın Türkiye’nin kilit bir ortak olarak AB üyeliği ve ikili iş birliğinin geliştirilmesi konusunda takviyesini yineledi.

Türkiye-AB İştirak Kurulu toplantılarının yine başlaması gerektiğini savunan Odobescu, göç konusunda da AB-Türkiye iş birliğinin sürmesinin gerektiğini kaydetti.

Odobescu, Bakan Fidan’la Orta Doğu’daki gelişmeleri de görüştüklerini söz ederek şöyle dedi:

Gazze Şeridi’ndeki kriz, Kızıldeniz’deki durum, İsrail-Lübnan hududunda gitgide artan tansiyon ve Batı Şeria’daki yerleşimci şiddeti. Liste burada bitmiyor.

Koşullar el verdiğinde Orta Doğu’da kalıcı bir barışa gerçek ilerlemek için memleketler arası gayretlerin yakın uyuma muhtaçlığı olduğunu vurguladık.

“Hem Romanya hem Türkiye…”

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik taarruzları nedeniyle iki devletli tahlile işaret eden Odobescu, şu değerlendirmeyi yaptı:

Hem Romanya hem Türkiye, çok acil bir formda iki devletli tahlilin uygulanması ve bölgesel güvenliğin sağlanması için gerekli siyasi ortamın yaratılmasına imkan tanıyacak somut tahlillerin ivedilikle geliştirilmesi gerektiği fikrini paylaşmaktadır.

Odobescu, tekrar eden şiddet sarmalının lakin iki devletli tahlilin teşvik edilmesi ile aşılabileceğini vurguladı.

Batı Balkanlar’daki siyasi ve güvenlik alanındaki gelişmelerin de görüşmede ele alındığını kaydeden Odobescu, bölgedeki gelişmelerin Avrupa’nın güvenliğini ve refahını direkt etkilediğini belirtti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın