Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Rıza Sarraf ve Halkbank’a Açılan Tazminat Davası Ertelendi!

Rıza Sarraf ve Halkbank’a Açılan Tazminat Davası Ertelendi!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
26 0

Rıza Sarraf ve Halkbank’a ABD’de Açılan Tazminat Davası

İran Terörünün Mağduru 151 Kişinin Davası

Amerika Birleşik Devletleri’nde, İran terörüyle bağlantılı oldukları iddiasıyla Rıza Sarraf ve Halkbank’a karşı açılan tazminat davası, ana ceza davasının sonuçlanmasına kadar beklemeye alındı. New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı, tazminat davasına müdahil olarak katılma başvurusunu kabul etti.

2015 yılında hazırlanan iddianame sonrasında Sarraf aleyhine açılan ilk dava, Halkbank’ın 2019 yılında ceza davasına sanık olarak eklenmesiyle devam etmişti. Geçen yıl Temmuz ayında aynı mahkemede İran terörünün mağduru olduğu belirtilen 151 kişinin yakınları, tazminat talebiyle yeni bir dava açmıştı.

151 Kişilik Davada Talep Edilen Suçlamalar

Suriye ve Afganistan’daki terör saldırılarında yaralanan ya da hayatını kaybeden Amerikalı askerlerin ailelerinden oluşan 151 kişi, Halkbank ve Sarraf’ı teröristlere yardım etmek ve komploya katılmakla suçlamıştı. Sarraf davası 2016 yılında başlamış olmasına rağmen hala devam etmekte. Sarraf, suçlamaları kabul etmiş ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın duruşmalarında tanık olarak ifade vermişti.

Rıza Sarraf’ın ne kadar ceza alacağının belirleneceği karar duruşması henüz yapılmamıştır. Halkbank ise ABD’de yargılanamayacağını iddia etmiş, ancak Anayasa Mahkemesi’nde yapılan itirazın ardından İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne iade edilmiştir. İkinci Bölge Mahkemesi’nde yapılan duruşmada karar çıkmamış, mahkeme heyeti kararın daha ileri bir tarihte yazılı olarak açıklanacağını belirtmiştir.

Tam haberi okumak için [buraya tıklayabilirsiniz](link).

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın