Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Rıza Sarraf Ortadan Kayboldu, Özel Dedektifler Arıyor

Rıza Sarraf Ortadan Kayboldu, Özel Dedektifler Arıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
17 0

ABD’de tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra tahliye edilen İstek Zarrab, ABD’de tekrar gündemde. Suriye ve Afganistan’daki taarruzlarda yaşadıkları kayıplar nedeniyle Halkbank ve Zarrab’a tazminat davası açan Amerikalı askerler ve ailelerinin avukatları, Zarrab’ın kayıplara karıştığını sav etti.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine nazaran New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı

Davacı avukatları, tüm eforlarına karşın Sarraf’ın ABD’de nerede yaşadığını tespit edemediklerini, daha evvel kamu kayıtlarına da geçen ve Florida’da yaşadığı tespit edilen konutun, yaşadığı tez edilen vakit dilimi sonrasında el değiştirerek satıldığını tespit ettiklerini belirttiler.

CIA’DEN AYRILMIŞ ÖZEL DEDEKTİFLER TUTTUK

Davacı avukatları mahkemeye sundukları müracaat dilekçesinde, şimdiye kadar Sarraf’ı ABD’de bulmak için özel dedektif tutmak dahil her yolu denediklerini belirterek, “Özel mahallî bir dedektif tuttuk. Özel dedektif uzun bir mühlet Sarraf’ın izini bulmak için her şeyi denedi lakin tüm gayretlerine karşın onu bulamadığı için verdiğimiz vazifeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu kere CIA’de 30 yıl çalışmış bir emekli deneyimli birini Sarraf’ı bulması için görevlendirdik. Eski CIA çalışanı Sarraf’ı bulmak için çalışmaya başladı. Birkaç hafta boyunca elimizdeki ipuçlarını kıymetlendirerek Sarraf’ı arayacak. Sarraf’ın eski kontakları ve nakdî gücüyle, bir grup nahoş karakterler aracılığıyla, tahminen avukatları, birkaç yakın arkadaşı ve kontakları sayesinde New York ve Güney Florida’da eyaletlerinde hiç çalışmak zorunda kalmadan ömrünü sürdürdüğünü kestirim ediyoruz. Sarraf’ın resmi yollardan olmasa da kendisi için çalışmış avukatlar aracılığıyla aleyhine açılan bu davadan haberdar olduğunu biliyoruz. Sarraf, bilinen yahut muhtemelen bilinmeyen çeşitli takma isimler kullanarak dikkat çekmemeye çalışıyor ve gerçek kimliğini hükümet dışındaki herkesten gizleyerek ömrünü sürdürüyor” tabirlerini kullandı.

Başvuru dilekçesinde, Sarraf’ın daha evvel Halkbank’la birlikte işlediği komplo kurma hatasını kabul ettiği, İran İhtilal Muhafızları için kaynak sağladığı argüman edilen davada sanık olarak yargılandığı, ABD yaptırımlarını ihlal ederek milyarlarca dolarlık yolsuzluk yaptığı yazıldı. Davacı avukatları, birebir davada yargılanan Halkbank ceza davasının görülmesi halinde Sarraf’ın şahit olarak tabir vereceğini ve duruşmaların sonunda ise karar giyeceğini öne sürdü.
151 kişi Sarraf ve Halkbank aleyhine dava açmıştı

Afganistan ve Suriye’deki terör ataklarında ölen ya da yaralanan Amerikalı askerler ve aileleri ismine, Sarraf ve Halkbank aleyhine 26 Temmuz 2023 tarihinde 151 kişi tarafından New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tazminat davası açılmıştı.

İddianamede Sarraf ve Halkbank’ın, teröristlerin ataklarına yardım etmek, akınları içeren bir komploya katılmaktan sorumlu tutulması istenmişti. Davacı 151 kişi, 2012’den 2020’ye kadar Afganistan’da gerçekleştirilen 27 taarruzun ve 2012’den 2013’e kadar Suriye’deki bir taarruzun mağduru olduklarını argüman etmişti. Davada Sarraf ve Halkbank’ın “2012’den 2016’ya kadar terörle çaba yaptırımlarını aşarak İran İslam İhtilali Muhafızları’yla ilgisi olduğu öne sürülen, İran Ulusal Petrol Şirketi’nin terör operasyonlarını finanse etmesine sistematik olarak yardımcı oldukları argüman edilmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın