Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Prof. Dr. Naci Görür canlı yayında illeri tek tek sayıp uyardı: ‘Tehlike oralarda arttı’

Prof. Dr. Naci Görür canlı yayında illeri tek tek sayıp uyardı: ‘Tehlike oralarda arttı’

admin admin - - 3 dk okuma süresi
13 0

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu sabah Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için çok kritik ikazlarda bulundu. Görür, Güneydoğu Anadolu bölgesi için 2 tehlikenin Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme jenerasyonu olduğunu söyledi. 6 Şubat sarsıntılarıyla Arap Levhası’nın kuzeye gerçek savrulduğuna dikkat çeken Görür, “Kendisi ile Avrasya Levhası ortasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı” dedi.

“Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır” sözlerini kullanan Görür, “Bingöl Karlıova’dan, Kahramanmaraş’tan, Hatay’a kadar giden sınırdır. Asıl orayı yaratan bu… Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkari’ye has bir fay sisteminin yahut tehlike sınırının çalışması değil. Tersine tehlike oralarda arttı” ihtarında bulundu.

Görür’ün açıklamalarından kıymetli satırbaşları şöyle:
“Güney Doğu’da sarsıntı üreten 2 tehlike var. Bunlardan biri Doğu Anadolu Fayı, başkası ise Bitlis-Zagros bindirme kuşağı… Yani Güneydoğu Anadolu’yu sınırlayan dağlık bölge. Adıyaman’dan başlayıp Hakkari’ye kadar giden Arap Platformu’nu sınırlayan dağlık bölge. Orası da bir tektonik nesildir. Arap Levhası’yla Doğu Anadolu’nun ve Anadolu’nun levhasının sonudur. Bu haldeki levha hududu bölgeleri zelzeleler üretirler. Bu son 6 Şubat sarsıntılarında Arap Levhası kuzeye gerçek savruldu. Kendisi ile Avrasya Levhası ortasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Anadolu Levhası’nın da biraz Batı’ya kaymasına neden oldu. Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır. Bingöl Karlıova’dan, Kahramanmaraş’tan, Hatay’a kadar giden sınırdır. Asıl orayı yaratan bu…

TEHLİKE ORALARDA ARTTI

Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkari’ye has bir fay sisteminin yahut tehlike çizgisinin çalışması değil. Tersine tehlike oralarda arttı. Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari kendilerini birinci derecede tehdit eden bindirme nesline bağlı bir tehlikeye maruz kalmadılar. Doğu Anadolu Fayı’nın kırılması sonucu etkilendiler. Adıyaman DAF’a çok yakın etkilendi. Diyarbakır da etkilendi, konutlar yıkıldı. O jenerasyondaki Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkari ve Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep… DAF ve bindirme çizgisi levha sonuyla bağlı ve onları karakterize ediyor. Dolasıyla daima faal ve bunlar sarsıntı ürettiği vakit bu bölgeyi tesirler. Bu dediğim DAF’a çok yakın yerlerdeki kentler… Dolasıyla onlar gerçekten tehlikeli. DAF üzerinde olan sarsıntı bindirmeyi daha tehlikeli hale getirdi.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın