Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Prof. Dr. Canan Karatay Domates İçin Net Şekilde Uyardı: Böyle Görünenleri Sakın Tüketmeyin

Prof. Dr. Canan Karatay Domates İçin Net Şekilde Uyardı: Böyle Görünenleri Sakın Tüketmeyin

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Prof. Dr. Canan Karatay domatesin zerzevat değil meyve olduğunu belirtirken, bol ölçüde şeker barındırdığını söz etti. Karatay, Eylül ayında doğal domates alıp kış için hazırlık yapılmasını tavsiye etti.

Kısadalga’nın aktardığına nazaran Domatesin bir zerzevat değil meyve olduğunu bu yüzden de içinde bol ölçüde şeker barındırdığını kaydeden Karatay, “Şimdi bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz hala yeşil.

Benim üzere yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız.” dedi.

Karatay, şöyle konuştu:

“Domates meyvedir. Ancak biz zerzevat olarak ayırmışız. Çok fazla tüketildiğinde bilhassa haziran ve temmuz ayında hastalarımın hem şekerleri hem de ürük asitleri yükselir. Diyorlar ki Canan Karatay karbonhidrat vermiyor. Domatesde de yeşil fasulyede de baklada da şeker var.

İlaçlı tarım zehiriyle büyütülüyor. Tarım zehirleri bütün hastalıkların sebebi. Kanser de dahil. Şuanda domatesin devri değil. Hakikat mevsim eylül ayında. Yapay olarak her mevsim piyasaya sürülen sebzeler tehlikeli.

Mevsiminde yiyeceksiniz diyorum. Artık bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz hala yeşil. Siz ona dikkat edin. Benim üzere yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir Domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız.”

EN DÜZGÜNÜ SALKIM DOMATES

Öte yandan ulusalpost.com sitesinde yer alan bilgilere nazaran; Salkım domatesin çok daha sağlıklı olduğuna dikkat çekildi. Pekala lakin neden salkım domates tüketmek gerekiyor?

Salkım domates son yıllarda epey tanınan hale gelmiş bir zerzevat cinsidir. Olağan domateslere nazaran daha uzun ve ince bir yapıya sahip olan salkım domatesler, birçok yararı ile de dikkat çekmektedir. Pekala, neden salkım domates daha yararlıdır?

İlk olarak, salkım domatesler olağan domateslere nazaran daha fazla antioksidan içermektedir. Antioksidanlar, bedenimizdeki özgür radikallerle savaşarak kanser üzere birçok hastalığın oluşmasını engellerler.

Salkım domateslerdeki yüksek antioksidan içeriği sayesinde, tüketen şahısların bağışıklık sistemi de güçlenir.

Bunun yanı sıra, salkım domatesler olağan domateslere nazaran daha az su içerirler. Bu da onların daha lezzetli ve besleyici olmasını sağlar. Ayrıyeten, olağan domateslerin bilakis salkım domateslerin kabukları daha incedir ve daha kolay sindirilirler.

Sindirim sistemi sorunu yaşayan bireyler için de bu zerzevat epey yararlıdır.

Salkım domatesler ayrıyeten olağan domateslere nazaran daha uzun raf ömrüne sahiptirler. Bu sayede, taze olarak satın aldığınız salkım domatesleri daha uzun müddet tüketebilirsiniz.

Ayrıca, salkım domateslerin uzun yapısı sayesinde, olağan domateslere nazaran daha az yer kaplarlar. Böylelikle, bu zerzevatları saklamak için daha az alan gerektirirler.

Fazla domates yemenin zararları
Bağırsak sıhhatini bozar
Mesaneyi yorar
Alerjiye sebep olur
Erkeklerde prostat hastalığı oluşturur
Reflüye davet çıkarır
Eklem ağrılarını tetikler
Böbrek işlevlerini yavaşlatır
Cilt lekelerine neden olur

Domatesin asitli bir meyve olduğunu belirtmek gerekir. Asitli yapısından ötürü, çok fazla tüketimde mideyi yorar.

Özellikle de çiğ domatesin çok fazla tüketimi, mide asitlerinin istikrarını bozacağı için hudut koymak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın