Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kültür Sanat
  4. »
  5. Polis memuru, senaryosunu otobüste yazdığı filmle ödül aldı

Polis memuru, senaryosunu otobüste yazdığı filmle ödül aldı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
43 0

AA

2013 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sinema ve Televizyon kısmından mezun olan Mustafa Ersöz, 2017’ye kadar 3 kısa ve 1 belgesel sinema çalışmasına imza attı.

2017 yılında polislik mesleğini seçerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Maltepe Devriye Takımlar Amirliği’nde işe başlayan Ersöz, sinema tutkusundan hiç vazgeçmedi.

Kariyerinin birinci uzun metrajlı sinemasını, 2022 yılında memleketi Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde çeken Ersöz, sinemasında ortaokul öğrencisi dört çocuğun ilçedeki bozkırı ağaçlandırma kıssasını husus aldı.

Siyah Kuğu’da filni birinci oldu

Ersöz, “Bozkırı Yeşillendirme Hikayesi” isimli sinemasıyla 2022-2023 yıllarında çeşitli müsabakalardan mükafatla döndü; Siyah Kuğu Milletlerarası Sinema Şenliği’nde birinci oldu.

Eflak Memleketler arası Sinema Şenliği’nde yarı finalist, Öğrenci Dünyası Tesir Sinema Şenliği’nde finalist olan Ersöz, Birinci Kere Sinema İmalcileri Oturumu’nda ise sinema seçkisine girme başarısı elde etti.

“Uzun metraj sinema sineması yapmak içimde bir ukdeydi”

Mustafa Ersöz, yıllardır hayalini kurduğu uzun metrajlı sinema sinemasını çekebildiği için memnun ve gururlu olduğunu söyledi.

Polis olduktan sonra da sinemaya olan ilgisinin devam ettiğini anlatan Ersöz, “Uzun metraj sinema sineması yapmak içimde bir ukdeydi. Meslek öncesinde de tam hayallerimin ortasında uzun metrajlı sinema sinemama hazırlanırken polisliği kazandım. Polisliği tercih ettim lakin içimdeki o ateşi söndüremedim ve bir sinema senaryosu yazdım.” dedi.

Çektiği sinemanın bir toprak öyküsü olduğunu lisana getiren Ersöz, sinemanın konusunu şöyle anlattı:

“Tepede su yok, toprak kuru, daha evvel orada çıkan ağaçlar kurumuş, hayvanlar yemiş. Orada yeri olan halk, gençlerin ağaç dikmesini istemiyor. Takviye olan birileri yok, gençler de bu etmenlerle gayret etmek zorunda. Ama gençlerimiz kararlı, bir kozalağın tohumlarından orada ağaçlar büyütmek istiyorlar. Bu bir çabanın öyküsü.”

“Bu senaryoyu işe gidip gelirken otobüste yazdım”

Polis olarak misyonunu sürdürürken öteki yandan çekmek istediği sinemanın hazırlıklarına fırsat buldukça devam ettiğini kaydeden Ersöz, senaryoya 6 ay boyunca çalıştığını söyledi.

Ersöz, polis memuru olduğu için fazla vaktinin olmadığını vurgulayarak, “Ben bu senaryoyu işe gidip gelirken otobüste yazdım. Yazın da yıllık müsaademi kullanarak sineması çektim. Bu sinemada akrabalarım, ailem, mahallenin gençleri oynadı. Herkes rolünün hakkını çok hoş verdi. Bu emeğin karşılığını da milletlerarası 4 şenlikte ödül olarak aldık.” diye konuştu.

Filmi hiç kimseden maddi takviye almadan kendi imkanlarıyla çektiğinin altını çizen Ersöz, setin yemeklerini kız kardeşinin hazırladığını, yardımcı direktörlüğünü öbür kız kardeşi ile kuzeninin yaptığını, sinemanın kahramanları olan 4 çocuğun ise ilçede ortaokulda okuyan öğrenciler olduğunu söyledi.

Ersöz, senaristliğin yanı sıra sinemanın direktörlüğünü ve yapımcılığını da kendisinin üstlendiğini, kurgu dahil her şeyle kendisinin ilgilendiğini anlattı.

– “Kendime olan özgüvenim arttı”

Kazandığı milletlerarası muvaffakiyetlerin akabinde etrafından olumlu reaksiyonlar aldığından bahseden Ersöz, şöyle konuştu:

“Zaten herkes benim sinemayla uğraştığımı biliyor. Bu türlü bir ödül aldığımda da etrafımdan olumlu reaksiyonlar aldım. Bu sineması çekmeden evvel bir sponsor bulamadım lakin artık beni arıyorlar. ‘Bir sonraki sinemasında çabucak sponsorun olurum, ulaşımını ben sağlarım’ diyorlar. Bu halde karşılıklar da aldım. Bu da beni şad etti. Kendime olan özgüvenim arttı, bir sonraki filmlerimi çekmek için kendimde güç buldum.”

Ersöz, 3 senaryosunun daha bulunduğunu, gelecekte yeni sinemalar çekmek istediğini kelamlarına ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın