Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Pendik’teki Seyyar Sütçü IŞİD’in Kuryesi Çıktı! Kilit İsim İtirafçı Oldu Tek Tek Anlattı

Pendik’teki Seyyar Sütçü IŞİD’in Kuryesi Çıktı! Kilit İsim İtirafçı Oldu Tek Tek Anlattı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
8 0

Sarıyer’deki kiliseye Pazar ayini esnasında silahlı taarruzda bulunan iki kişi, Tuncer Murat Cihan’ı (52) öldürdü. Taarruzdan 12 saat sonra, iki katil zanlısı ile birlikte 47 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıyı terör örgütü IŞİD’in yaptığını değerlendirdiklerini duyurdu.

KEŞİF ÇALIŞMASI YAPMIŞLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 87 sayfalık bir iddianame ise IŞİD mensuplarının; İsveç

SAHTE PASAPORTLA İSTANBUL’A DÖNDÜ

Tacikistan asıllı 46 yaşındaki Abdulmusair Gulboev, 1992-98 yılları ortasındaki Tacikistan iç savaşında yer almış bir isim. İstanbul’a birinci defa 2006’da gelen Gulboev, 2016’da Esenyurt’ta IŞİD mensubu olduğu münasebeti ile yakalandı. Hudut dışı edilen Gulboev, kaçak yollarla Van üzerinden yine Türkiye’ye geldi. 2017’de bir kere daha yakalanan Gulboev, bu kere Mısır’a hudut dışı edildi. Mısır’dan Ukrayna’ya giden Gulboev, bu ülkeden de Kırgızistan’a geçti ve geçersiz pasaportla İstanbul’a geldi.


Haklarında dava açılan 18 IŞİD’linin tamamının yabancı asıllı oldukları anlaşıldı.

IŞİD’İN KURYESİ SEYYAR SÜT SATIYOR

IŞİD’lilerin Afganistan’a gönderilmesinde faal bir rol alan Gulboev, silah ve patlayıcı bulmak için de vazife aldığını anlattı. Tabirinde, Azeri asıllı 30-32 yaşlarındaki Anas ismindeki bir şahsa ait de bilgi veren Gulboev “Anas seyyar süt satıyor. Kapalı bir aracı var. Pendik Kavakpınar’da oturuyor. Anas, benden 4-6 kişilik Türklerin olduğu bir kümenin geçiş evraklarını hazırlamamı istedi” dedi.

KAÇAKÇILAR İÇİN 2 BİN DOLAR VERDİ

Bu kişinin, kaçakçılara verilmek üzere 2000 dolar verdiğini anlatan Gulboev “Türk şahısların fotoğraflarını bana attı. Lakin bu şahısların isimlerini söylemedi. Ben bu şahısların evraklarını hazırladım ve vakti bilmediğim bir vakitte şahıslar sonu geçtiler. Lakin İran hududunda çatışmalar olduğunu görünce geri döndüler ve Türkiye hududunda Türk askerlerine yakalandılar” diye konuştu.

REİNA SALDIRGANININ DA HOCASI

Emniyet sorgusunda, Gulboev’e bir dizi kişi de soruldu. Bunlar ortasında Tacikistanlı Abdülkerim Abdullah da yer aldı. İddianameye nazaran bu kişi Amerikalılar tarafından Afganistan’da yakalanıyor. 1 yıl tutuklu kalan Abdullah’ın Tacik olduğu ispatlanamayınca, Afgan olarak özgür bırakılıyor. Gulboev, 2017’de Reina’da 39 kişiyi katleden Abdulkadir Masharipov ile Abdulkerim Abdullah’ın, Afganistan’daki hocasının birebir kişi olduğunu ikilinin tıpkı isimden eğitim aldıklarını açıkladı.

IŞİD’Lİ, SİLAHINI KAYAŞEHİR’DE TOPRAĞA GÖMDÜ

Gulboev, 1996’dan beri tanıdığı Tacik asıllı Dilbarsho Rustamov’un yakalanmadan evvel, aldığı silahı İstanbul Kayaşehir’de ormanlık bir alana gömdüğünü tabir etti. Gulboev, geçen ocak ayında Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu görevlilerine, IŞİD’in yapacağı harekete ait bilgi verdiğini kaydederek “Görüşmede 3 Kafkas ve 1 Özbek’in hareket yapacağını, Tacik Bilal (Abdülkerim Abdullah) isimli şahsın 4 AK-47, 40 şarjör ve el bombası temin edeceğini söyledim” dedi. İddianameye nazaran, Gulboev’in verdiği bilgiler Türkiye’nin güvenlik üniteleri ile de paylaşıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın