Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Peker Holding’in yeni halka arz planı hazır

Peker Holding’in yeni halka arz planı hazır

admin admin - - 5 dk okuma süresi
17 0

Hali hazırda Peker GYO ile Borsa İstanbul’da süreç gören holding, gerekli çalışmaları tamamlayarak, Peker Yatırım Holding A.Ş.’yi kurdu. Gayrimenkul, turizm, maden, sigorta, teknoloji ve havacılık dallarındaki faaliyetlerini bu şirket altında toplayan Peker Holding, yeni bir halka arza hazırlanıyor.

Şirketin 2024 planlarını anlatan Peker Holding İdare Heyeti Lideri Hasan Peker, bugüne kadar Türkiye, Almanya, İngiltere, İspanya, Slovenya olmak üzere toplam 5 ülkede 58 proje tamamladıklarını anımsatırkenhali hazırda 13 projelerinin de devam ettiğini kaydetti. Peker, toplam bedeli 633 milyon Euro olan Türkiye, Almanya, İngiltere, Slovenya ve İspanya’daki 13 gayrimenkul projesine 2023’te 152 milyon 750 bin Euro’luk kaynak harcadıklarını söyledi.

YENİ BİR HALKA ARZ ROTASI ÇİZDİK

Hasan Peker, 2024 yılı planlarını paylaşırken en değerli adımlarından birinin yeni bir halka arz planı olduğunu söyledi. Peker Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş.’nin (GYO) Borsa İstanbul’da süreç gördüğünü ve son SPK kararıyla Türkiye’nin büyük kümelerinin da dâhil olduğu 1.Grup Şirketler kategorisine alındığını söyleyen Peker, SPK ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını; gayrimenkul, turizm, maden, sigorta, teknoloji ve havacılık alanlarındaki faaliyetlerini Peker Yatırım Holding A.Ş. çatı altında toplayıp, bu yıl için yeni bir halka arz rotası çizdiklerini açıkladı.

İSPANYA’NIN BODRUM’U MARBELLA’DA MODÜLER VİLLALAR KURUYOR

Gayrimenkul yatırımında yeni gözdelerinin İspanya’nın Bodrum’u olarak nitelendirilen mikroklima iklime sahip Marbella olduğunu belirten Hasan Peker, “Marbella’da 17 projemiz bitti, devam eden 4 projemiz daha var. Yeni bir teknolojiyle modüler meskenler yapan Kanadalı bir şirketle anlaştık. 15 Şubat’ta ruhsatımızı aldıktan sonra meskenlerin kurulumuna başlayacağız. Bu yıl 11 modüler villayı tamamlayıp teslim etmiş oluruz” biçiminde konuştu.

ALMANLARA LABORATUVAR, KAMERUNLULARA MAHKEME İNŞA ETTİ

Almanya üzere inovatif bir ülkede endüstrinin gelişimi için de proje geliştirdiklerini anlatan Peker, “Ar-Ge merkezleri için Almanya’nın Düsseldorf kentinde laboratuvar inşası yapıyoruz. Nordstern ve Erft Loft projesine de bu yıl başlayacağız. Nordstern’in yatırım meblağı yaklaşık 200 milyon Euro, Erft Loft projesinin yatırım bütçesi ise 23 milyon Euro civarında. Öte yandan Afrika’da da değerli işlere imza atıyoruz. “Kamerun Anayasa Mahkemesi Merkez Binası inşaatına bu yılın son çeyreğinde başlayacağız. Ana müteahhidi olacağımız projenin yatırım fiyatı; 85 milyon Euro” diye konuştu.

26,2 MİLYON EURO’LUK PEKER TOWER TAMAMLANDI

Yurt içi projelerinden de bahseden Peker, “Peker Tower Maslak’ı 18 bin metrekare kapalı alanda inşa ediyoruz. Toplam 10 bin 922 metrekare alana kiralanabilir alana sahip 53 bağımsız ofis kısmına sahip projenin yatırım bütçesi 26 milyon 200 bin Euro. Projeyi yılın birinci yarısında bitiririz. Kiralama için Çinliler dahil çok sayıda talep var” dedi.

SLOVENYA’DA İNSANSIZ TARIM ARACI GELİŞTİRİLDİ

Şirketleri Pek Automative’in, Slovenya’da elektrikle çalışan, yapay zekâ tabanlı insansız bir tarım aracı geliştirdiğini söyleyen Peker, şu bilgileri verdi: “Bu işte 14 patent aldık. Bir nevi tarım robotu üretmiş olduk. Traktörlere nazaran 40 kat daha düşük güçle çalışıyor, her türlü arazi şartında hareket edebiliyor, üstelik traktörden daha ucuza müşteri ile buluşacak. Yıllık kapasitemiz 1.500 adet olacak. Bu yıl Slopehelper ve AgileHelper eserlerini piyasaya sunacağız. Gayemiz Türkiye başta olmak üzere, bu robotu üretecek fabrikalarımızı tüm dünyaya yaymak” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın