Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Özgür Demirtaş Yatırımcıları Uyardı: Bunu Yapanlar Yakında Kaybedecek!

Özgür Demirtaş Yatırımcıları Uyardı: Bunu Yapanlar Yakında Kaybedecek!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
25 0

Prof. Dr. Özgür Demirtaş toplumsal medya hesabı X’te (Twitter) paylaştığı bir iletisiyle yatırımcıları uyardı. Getiri ile ilgili yatırımcılara kritik iletiler veren Demirtaş, kaybetmemek için yapmaları gerekenleri anlattı.

X hesabından paylaşım Demirtaş’ın sözleri şöyle:

“Size yatırımlarınız konusunda bir bilgi vermek ve uyarmak istiyorum. Her biriniz Mevduat, Tahvil, Pay Senetleri, Kripto, Türev Eserleri üzere enstrümanlara yatırım yapıyorsunuz ve en çok önemsediğiniz mevzu GETİRİ. Sizi suçlamıyorum elbette averaj Getiri en kıymetli hususlardan biri. Lakin Getiri performans demek değildir. Bir performans ölçümü getiri ve riskin birebir anda kıymetlendirilmesi ile olur.

Getirinin nasıl ölçüldüğünü biliyoruz. Satış Fiyatı eksi Alış Fiyatı bölü Alış Fiyatı… Fakat Riskin ölçümü bu kadar kolay değil. Yüzlerce değişik risk ölçüsü var ve Finans alanındaki Bilim insanları bu ölçülerin her birini akademik yayınlarında değerlendiriyorlar.

Öne çıkan Risk ölçümleri ortasında en bilinen ikisi

1) Yatırımın Standard Sapması.
2) Yatırımın Betası.

Diyelim ki bir yatırımınız var. 1 yıl elinizde tuttunuz ve 220 iş günü için elinizde günlük getiri verisi oluştu.

İşte Standard sapma istatistik derslerinde öğrendiğiniz standard bir ölçüm. 220 tane günlük getirinin ortalamadan sapmalarının karelerini toplayıp averajını aldığınız vakit varyansa ulaşırsınız. Bunun karekökü ise standard sapmadır.

Beta ise 220 günlük getiri datanızın yatırımınızın bulunduğu ülkenin Piyasa endeksi ile olan ilgisini ölçer. Kolay bir biçimde anlatacak olursam. Diyelim ki Türkiye’de 5 pay senedine yatırım yaptınız. her gün bir yüzdesel getiri oluştu elinizde. Bu getirilerden yılda işgünü olarak 220 tane var oldu… Türkiye’deki piyasa ölçümü ise BIST100 olsun. Bu durumda betanız: 220 gün içinde sizin portföyünüzün getiri verisi ile BIST100’ün getiri verisi ortasındaki CO-VARYANS bölü Bist100’ün standard sapması çarpı sizin portföyünüzün standard sapmasıdır. Size burada yalnızca 2 tane risk ölçüsü verdim lakin çok daha ayrıntılı risk ölçümleri de vardır. Geri gelelim performans konusuna. Yatırım performansınız yalnızca averaj GETİRİNİZ ile ölçülmez. Getiri bölü Risk bedeliniz değerlidir.

Diyelim ki iki yatırım var

Yatırım A:
Averaj Getiri: %40
Standard Sapma: %20

Yatırım B:
Averaj Getiri: %30
Standard Sapma: %10

Bakın yalnızca getiriye bakacak olursanız Yatırım A, Yatırım B’den daha uygun üzere gözükür. Fakat Getiri bölü standard sapma üzere bir performans ölçüsüne nazaran B daha güzel yatırımdır.

Unutmayın yalnızca GETİRİYE Bakılmaz…

Sadece Getiriye bakanlar aslında Kumar oynamaktadırlar,

ya şimdi bilmiyorlardır,
ya da yakında kaybedince öğreneceklerdir.

İçimden geldi yazayım dedim,

Herkese Sevgiler”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın