Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ÖSYM Başkanı Açıkladı: Tüm Türkiye’de Sınav Formatı Değişecek

ÖSYM Başkanı Açıkladı: Tüm Türkiye’de Sınav Formatı Değişecek

admin admin - - 5 dk okuma süresi
34 0

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada Muhakkak sayının altındaki imtihanları e-Sınav formunda gerçekleştirmek istediklerini açıkladı. Ersoy, Kesin gayelerinin kağıt tabanlı imtihandan bilgisayar tabanlı imtihana geçmek olduğunu söyledi.

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy , bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Elektronik Yabancı Lisan İmtihanı (e-YDS) öncesinde Esenboğa Elektronik İmtihan (e-Sınav) Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

“İSTANBUL, İZMİR, ADANA VE ANKARA TÜRKİYE’NİN E–SINAV MERKEZLERİ”

E-Sınav merkezleri ve e-YDS hakkında bilgiler veren Ersoy, İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara olmak üzere Türkiye’de dört tane e-Sınav merkezi olduğunu lisana getirdi.

E-Sınav merkezlerinin 6 bin adayı tıpkı anda imtihana alabilecek kapasitesi bulunduğunu söyleyen Ersoy, “Şu anda içinde bulunduğumuz yerde 5 bin, İstanbul’da 500, Adana’da 350, İzmir’de de 136 aday tıpkı anda imtihana girebiliyor. Son gayemiz şu anda dört bölgede olan bu imtihanları inşallah Türkiye’nin tüm bölgelerinde yapmak ve imtihan kapasitemizi öncelikle on bin aday halinde oluşturmak” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ KAĞIT TABANLI İMTİHANDAN BİLGİSAYAR TABANLI İMTİHANA GEÇMEK”

Ersoy, e-Sınav’larla ilgili paradigmal değişimler yapmak istediklerini aktararak, “Özellikle imtihan yaptığımız kurumlarla anlaşarak onların da bilgisi dahilinde aşikâr sayının altındaki imtihanları e-Sınav halinde gerçekleştirmek istiyoruz. Bundan da sonuncu amacımız kağıt tabanlı imtihandan bilgisayar tabanlı imtihana geçmek. Bilgisayar tabanlı imtihanın en büyük avantajı adayın imtihan sonucunu ilgili günün sonunda öğrenme talihi var” sözlerini kullandı.

“360 DERECE DÖNEBİLEN KAMERALI SINAV”

Ersoy, adayların imtihan süreçlerine ait, “Buradaki imtihan güvenliği, adaylarımız imtihan alanlarına biyometrik usullerle yüz tanıma biçiminde imtihana alınıyorlar. İmtihan başladığı andan itibaren sinyal kesiciler devreye giriyorlar ve imtihan salonlarında her bir adayı görecek halde 360 derece dönebilen kameralar eşliğinde imtihanı gerçekleştiriyoruz” dedi.

“TÜM TÜRKİYE’YE E-SINAV’I YAYACAĞIZ”

Türkiye’de e-Sınav manasında bu büyüklükte bir imtihan merkezi olmadığının altını çizen Ersoy, “Tüm Türkiye’ye bu e-Sınav’ı yayacağız. Bunda hedefimiz; ÖSYM’nin bu dijital çağda imtihan formatını değiştirme ve matbaa tabanlı imtihanlardan bilgisayar tabanlı imtihanlara geçme üzere hoş bir amacımız var” değerlendirmesini yaptı.

“FARKLI FORMATTA DA ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

e-Sınav merkezlerinin 7 bölgede açılacağını bildiren Ersoy, “Birkaç kentle görüştüğümüz için bilgi veremiyorum. Yakın vakitte e-Sınav merkezi halinde yahut farklı formatta da çalışmalarımız var. O da heyecan verici bir çalışma olacak” diye konuştu.

Ersoy, sene sonu prestijiyle 60 bin adayı e-Sınava almış olacaklarını lisana getirdi.

“ŞİMDİYE KADAR 45 BİN ADAY E-YDS’YE GİRDİ”

Bugün Türkiye’nin tamamında 5 bin 82 adayın ve 348 imtihan görevlisinin e-YDS’de ter döktüğünü bildiren Ersoy, “Bugün hariç şimdiye kadar 45 bine yakın aday bu imtihanlara girdi. Bugün İngilizce olarak 10’uncu e-YDS imtihanımızı yapıyoruz. Daha evvel tıpkı gün üç tane de YÖKDİL imtihanı gerçekleştirildi. Yılın geri kalanında iki e-YDS kaldı. Toplamda 12 e-YDS, üç e-YÖKDİL olmak üzere 15 imtihan elektronik olarak gerçekleştirilmiş oldu” açıklamasını yaptı.

2 PROTOTİPİN SENE SONU DENEMESİ YAPILACAK

Yabancı lisan imtihanlarına ait yeni bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Ersoy, bununla ilgili 2 prototip yapıldığını belirterek, “Kasım-Aralık aylarında bunun deneme çalışmalarını yapacağız. Önümüzdeki günlerde e-DUS/2024 ve e-STS/2024 imtihanlarını bilgisayar tabanlı olarak burada gerçekleştireceğiz” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın