Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Onlar Gittikleri Her Güzellik Yarışmasından Birincilikle Dönüyor!

Onlar Gittikleri Her Güzellik Yarışmasından Birincilikle Dönüyor!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Kuşlara olan tutkusu çocukluk yıllarında başlayan emekli vücut eğitimi öğretmeni 53 yaşındaki Uzun, tıp ve sayıları her geçen yıl artan kuşlarını daha düzgün kaidelerde beslemek için 7 yıl evvel geniş bir konut satın alıp iki katlı binanın 65 metrekarelik terasını kuşlarına ayırdı.

Gökkuşağı ispinozu, papağan ispinozu, minyatür kumru, sevda papağanı başta olmak üzere farklı cinslerden 600’ü aşkın kuş besleyen Uzun, yurt içi ve yurt dışında katıldığı hoşluk müsabakalarından kazandığı onlarca kupa ve madalyayı terasında sergiliyor.

Uğur Uzun, kuş sevdasının 5 yaşında beslediği güvercinle başladığını söyledi.

EVİNİ DEĞİŞTİRDİ

Daha evvelki meskenlerinin farklı yerlerinde yumurtalardan yavru çıkardığı kısımlar olduğunu belirten Uzun, “Üretim yeri dışarıda olduğu vakit çok zorlanıyordum. Vaktimin büyük bir kısmı kuşların yanında geçiyordu. Eşimle istişarelerde bulunup geniş bir mesken almaya karar verdik. Artık kuşlara bakarken çayımızı kahvemizi içebiliyoruz, burada kahvaltımızı yapabiliyoruz. Birlikte kuşlara bakıyoruz.” tabirini kullandı.

Uzun, emekliliğinin akabinde hayatını kuşlarına adadığını, vaktinin büyük kısmın onlarla geçirdiğini anlattı.

Kuşlarıyla çok keyifli olduğunu lisana getiren Uzun, “Onlar beni çok bağlıyor. 2-3 günden fazla kuşlardan ayrılamıyorum. Hayatım onlarla hoş geçiyor. Hiç şikayetçi değilim.” dedi.

“1400 KİŞİ ORTASINDA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDUM”

Uzun, yurt içi ve yurt dışında birçok kuş hoşluk müsabakasına katılarak dereceler elde ettiğini aktardı.

Kazandığı kupa ve madalyalara yenilerini eklemek istediğini tabir eden Uzun, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da dünya yarışı olmuştu. Burada dünya şampiyonluğum var. 2022’de İtalya Napoli’de 21 bin 700 kuş yarıştı. Oraya 6 kuş göndermiştim. Bir kuş birinci, diğer bir kuş da ikinci oldu. İki kez da Türkiye’de kafes kuşlarında birinci oldum. 2023 yılında 4 vilayette yapılan yarışta 1400 kişi ortasında Türkiye şampiyonu oldum. Kendi açımdan kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu beni çok memnun ediyor. Kuşlara daha çok bağlanıyorum. Kendimi daha çok kuşlara adıyorum. Daha yeni emekli oldum sayılırım, artık külliyen kendimi kuşlara verdim.”

Uzun, yetiştirdiği kuşların dünyanın en yeterli kuşları olmasını, dünya yarışlarına katılmayı hedeflediğini belirtti.

İspanya, İtalya, Portekiz üzere ülkelerde baktığı ispinozların çok hoşlarını bulunduğunu anlatan Uzun, “Ben de onlarla yarışmak istiyorum. Birtakım beşerler ülke gezerek, tatil yaparak çok eğlenir. Benim tutkum da kuşlar. Bazen 10-11 saat kuşlarla vakit geçirdiğim oluyor. Senede tahminen 4-5 gün öbür yerlere gidebiliyorum. Bu kuşlar beni çok rahatlatıyor. Benim için kuşların yanı tatil üzere oluyor. Burada çok memnunum.” diye konuştu.

Avrupa ülkelerindeki kuş çeşitlerini takip ettiğini lisana getiren Uzun, hoşluk müsabakalarında bu ülkelerdeki yetiştiricilere karşı derece elde etme maksadıyla kuşlarının bakımlarıyla ilgilendiğini kelamlarına ekledi.​​​​​​​

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın