Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Önce Hepsiburada şimdi de Trendyol Ukrayna pazarında

Önce Hepsiburada şimdi de Trendyol Ukrayna pazarında

admin admin - - 4 dk okuma süresi
29 0

Sercan ÇELİKBAŞ

Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketi olan Trendyol Group, Rusya ile savaşta iki yıla yaklaşan Ukrayna’da faaliyete geçmeyi planladığını açıkladı.

Türk şirketlerinin savaşın bitmesini beklemeden Ukrayna’ya yatırım yapmaya hazır olduğunu lisana getiren Ukrayna İktisat Bakanı Yulia Svyridenko, Baykar Savunma şirketinin sahibi Haluk Bayraktar ve Trendyol Kümesi Lideri Çetin Çağlayan ile yaptığı toplantıda gelişen yüksek teknoloji kesimi ve savunma endüstrinin yanı sıra hafif sanayi ve moda eserleri üretimi alanındaki iş birlikleri görüşüldü. Toplantıda Ukrayna Stratejik Sanayiler Bakanı Oleksandr Kamyshin de hazır bulundu.

Ukrayna İktisat Bakanı Svyridenko, Baykar’a Ukrayna’ya sağladığı dayanaktan ötürü teşekkür ederek savunma endüstrinin yanı sıra öbür kesimlerin de ülkeye yatırımının değerli olduğunu tabir etti. Svyridenko kelamlarına şöyle devam etti;

“Ukrayna’nın en sıkıntı devrinde Türkiye’nin, bilhassa Bayraktar savaş uçağı üreten Türk şirketi Baykar’a sağladığı dayanak ve katkılardan ötürü müteşekkiriz. Bugün önceliklerimiz hem sıkıyönetim şartlarında hem de savaş sonrası toparlanma şartlarında ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirecek, Ukrayna’nın ekonomik faaliyetine katkıda bulunacak ve devletimizin yine inşasına ve onarımına katkıda bulunacak yatırımları Ukrayna’ya çekmektir.

Ukrayna için öncelikle yüksek teknoloji kesimi ve savunma sanayine yönelik yabancı yatırımlar kıymet taşıyor. Lakin başka dalları de unutmamalıyız. Sonuçta Ukraynalı üreticilerin yeni pazarlara girebilmek için üretim ve ihracat potansiyelini artırması gerekiyor.”

Ukrayna İktisat Bakanlığı’nda yapılan toplantıda taraflar, Ukrayna’da Baykar Savunma firmasına ilişkin insansız hava araçları üretimine yönelik fabrika inşaatının ilerleyişini ve bunların Ukrayna motorları kullanılarak üretilip ihraç edilmesine ait olasılıkları ele aldı. Toplantıda askeri bahislerinin yanı sıra Trendyol Grubu’nun Ukrayna pazarına girme niyeti de ele alındı. Birçok AB ülkesi, Türkiye ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren, moda ve perakende alanında uzmanlaşmış bir e- ticaret platformu Trendyol Group, yakın gelecekte Ukrayna pazarına girmeyi planladığını yetkililere açıkladı. Bu cinsten bir iş birliğinin, hem Ukrayna’da eser satma fırsatına sahip olacak Trendyol için, hem de pazarın fırsatlarından yararlanarak mallarını diğerlerine satabilecek Ukraynalı üreticiler için karşılıklı olarak yararlı hale geleceği belirtildi.

UKRAYNA MODA SANAYİSİ SAVAŞA KARŞIN UYGUN BİR HALDE GELİŞİYOR

Bakan Yulia Svyridenko, Trendyol’un Ukrayna pazarına girişini memnuniyetle karşıladığını tabir ederek şunları söyledi;

“Ukrayna moda sanayisi savaşa karşın güzel bir formda gelişiyor. Yerli üretici ve markaların, eserlerini daha fazla ülkeye ihraç edebilmeleri için yeni pazarlara erişim imkânı sağlamak bizim için çok değerli. Bu nedenle Türk ve Ukrayna iş dünyasının gelecekteki iş birliğini memnuniyetle karşılıyoruz. Genel olarak, mümkün olduğunca çok sayıda Ukraynalı şirketin global pazara erişimiyle ilgileniyoruz”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın