Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ömer Bolat: 5,6 milyar liralık kamu zararının önüne geçtik

Ömer Bolat: 5,6 milyar liralık kamu zararının önüne geçtik

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1 0

AA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dünya Günü kapsamında Ticaret Bakanlığı’nda düzenlenen “Türkiye Yüzyılı-Ticaretin Yüzyılı Proje Yarışı Ödül Töreni”ne katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin de üyesi olduğu Dünya Gümrük Örgütü’nün (DGÖ), dünya ticaretinin yüzde 98’ini kapsadığını söyleyen Bolat, örgütün dünya çapında ticaretin sağlıklı biçimde gerçekleştirilmesi için çalıştığını söz etti.

“Türkiye’de yatırım, üretim, istihdam ve ihracatte emin adımlar atılıyor”

Uluslararası ticaret akışının aksiliklere karşın sıkıntısız biçimde sağlanması gayesiyle çalışmalara devam ettiklerini lisana getiren Bolat, Türkiye’nin, koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ile bunun doğurduğu problemlerle müsabakasına rağmen yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

“Türkiye, ihracatta rekor kırdı”

Bolat, geçen yıl dünya ekonomisindeki sakinlik ve dünya ticaretindeki gerilemeye rağmen Türkiye’nin ihracatta rekor kırdığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize gösterdiği gaye doğrultusunda bu yıl mal ihracat gayesini 267 milyar dolar, hizmetler ihracatı gayesini 110 milyar dolar olarak belirledik. Önümüzde toplamda 377 milyar dolarlık bir amaç var. Takip ettiğimiz günlük ve saatlik datalara nazaran ihracatta yıla güzel başladık, geçen yıla nazaran güzeliz. İthalatta ağustostan bu yana süregelen artış suratının bir evvelki yılın birebir ayına nazaran gerileme süreci ocakta da devam etmektedir. Böylelikle hem dış ticaret açığımızın azalma hem de ihracatımızın ithalatı karşılama oranının yükselme trendi devam ediyor.

“Ağrı Gürbulak ve Şanlıurfa Ceylanpınar gümrük kapıları açılacak”

Bolat, Türkiye Yüzyılı vizyonunu gerçekleştirmek için gümrüklerde dijitalleşmeden faydalandıklarını, süreçleri kolaylaştırıp mevzuatı kolaylaştırdıklarını ve fiziki altyapıyı modernize ettiklerini anlattı. Bu kapsamda bu yıl Ağrı Gürbulak ve Şanlıurfa Ceylanpınar gümrük kapılarını açacaklarını lisana getiren Bolat, öbür gümrük kapılarında da fiziki altyapı ve otomasyon iyileştirmelerinin devam edeceğini söyledi.

Gümrük kapılarında gerçekleştirilen süreç sayısı

Gümrük kapılarında gerçekleştirilen süreç sayılarına değinen Bolat, 2002’de 2,5 milyon beyanname kapsamında 106 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirildiğini, bu fiyatın 2023’te 575 milyar dolara ulaştığını söz etti.

Gümrük Müdürlüğü sayısı 170’e çıkartıldı

Bolat, ticaret erbabının gümrük hizmetlerine daha kolay ve süratli ulaşması için 2002’de 136 olan gümrük müdürlüğü sayısını 170’e çıkardıklarını, büyüyen Türkiye ile gümrük yönetimlerinin de büyüdüğünü belirtti.

“23 milyar 74 milyon lira bedelinde uyuşturucu unsur ve kaçak ticari eşya yakalandı”

Bakan Bolat, kaçakçılıkla uğraş datalarına ait şu bilgileri aktardı:

Kaçakçılıkla gayret faaliyetleri çerçevesinde 2023 yılı sonu prestijiyle Gümrük Koruma üniteleri tarafından yaklaşık 12 ton uyuşturucu, 1 milyon 200 bin litre akaryakıt, 1 milyar 368 milyon lira kıymetinde 1.302 araç, yaklaşık 3 milyar 210 milyon lira bedelinde elektronik eşya, 1 milyon 886 bin adedi tıbbi ilaç olmak üzere 2 milyon 335 bin tıbbi materyal yakalaması gerçekleştirildi. 2023’te sürat kesmeden devam eden bu çalışmaların sonucunda 23 milyar 74 milyon lira pahasında uyuşturucu husus ve kaçak ticari eşya yakalaması yaptık.

“5,6 milyar liralık kamu ziyanının önüne geçtik”

Teftişlerimiz ve denetimlerimiz sayesinde 5,6 milyar liralık kamu ziyanının önüne geçtik. Gümrük ve dış ticaret hizmetlerimizin inançlı biçimde yapıldığı dünyanın sayılı merkezlerinden biri olma gayemize kararlılıkla yürüyeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın