Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ölümlü Selfie Çılgınlığı! Ucunda Ölüm Olsa Bile Dinlemiyorlar!

Ölümlü Selfie Çılgınlığı! Ucunda Ölüm Olsa Bile Dinlemiyorlar!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, yüksekliği 10 ile 12 metre ortasında değişen, genişliği 3 metre olan tarihi surlara çıkanların ‘selfie’ tutkusu sürüyor. Tehlikeli olduğu için çıkılması yasaklanan tarihi surlarda, hafta içerisinde 2 kişi, düşerek yaralandı.

“ÖLÜM SEBEBİ”

2 kişinin durumunun düzgün olduğu belirtilirken, Dağkapı Devlet Hastanesi’nde vazifeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Özkan Yükselmiş, yüksekten düşmenin büyük bir travmaya neden olabileceğini belirterek, “Aynı vakitte bir mevt sebebidir. Daha evvel inşaat yahut elektrik direklerinde çalışan çalışanlar üzere hasta bir portföyüne sahipken; bu devirde ne yazık ki selfie çekmek ya da aksiyon yaşamak uğruna yapılanlardan ötürü bu travmayı görüyoruz. Yüksekten düşme sonucu baş travmaları ve kemik kırıkları olabilir. Önemli manada omurilik yaralanmaları da olur” dedi.

“EN YETERLİ İHTİMALLE YARALANIYORLAR…”

Dr. Yükselmiş, “Sur üzere yüksek görüntü çekimlerinde ne yazık ki genç hastaların kayarak yüksekten düştüklerini görebiliyoruz. Bir fotoğraf yahut toplumsal medya üzerinden paylaşılacak done uğruna bu türlü bir zahmete girmek çok üzücü. Yakın vakitte da vilayetimizde örneklerini gördük. Hala de devamını görüyoruz. Bilhassa yağışlı havalarda Diyarbakır surlarına çıkan ve selfie yapmak isteyenlerin kayıp, düşerek yaralandığını görüyoruz” diye konuştu.

​​​​​​​

“BİR FOTOĞRAF İÇİN BUNU YAPMAYIN”

Yüksekten düşmenin ömür uzunluğu sakat kalma üzere durumlar da oluşturabileceğine dikkati çeken Dr. Yükselmiş, “Surlar yahut inşaat alanları üzere yüksek yerlerden düşmeler sonucunda ne yazık ki geri dönülemez sakatlıklar, mevtle neticelenen kasvetler görüyoruz. Benim bilhassa çalışan insanlara tavsiyem olağan ki iş güvenliği kurallarına uymaları lakin yalnızca toplumsal medya paylaşımı ya da bir aksiyon için, bir görüntü fotoğrafı çekmek için bu türlü derde girecek olan genç kardeşlerime tavsiyem; tedbir almaları ya da bunu yapmamaları ve ertelememeleridir.”

Özellikle bu husus ile ilgili olarak sorumluluğu olan yöneticilerin de tahminen surlar üzere bölgelerde ya da daha metruk görünüm çekilebilecek yerlerde gerekli tedbirleri almasıdır. Yüksekten düşme travması olduktan sonra bizim yapacağımız tedavi modeliteleri ne yazık ki bir yere kadar sonuç verebiliyor. Ömür uzunluğu sürebilecek sakatlıklar, organ yaralanmasına ya da kolay faktörlerden baş travması üzere felçlik durumlara sebebiyet verebilmektedir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın