Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Öğrenciler Dikkat: MEB’den 2 Yeni Ders Müjdesi!

Öğrenciler Dikkat: MEB’den 2 Yeni Ders Müjdesi!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

Kodlama ve Bilişim Dersleri Her Sınıf Seviyesinde Verilecek

Kodlama ve bilişim, günümüz dünyasının en değerli marifetleri ortasında yer alıyor. Bu hünerler, öğrencilerin yaratıcı düşünme, sorun çözme ve eleştirel düşünme maharetlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Ayrıyeten, kodlama ve bilişim, öğrencilerin teknolojiyi daha şuurlu ve inançlı bir formda kullanmalarını sağlıyor.

MEB’in bu kararı, öğrencilerin bu değerli hünerleri edinmeleri için kıymetli bir fırsat sunuyor. Kodlama ve bilişim dersleri sayesinde, öğrenciler teknolojiyi daha verimli bir formda kullanmayı öğrenecek ve geleceğin mesleklerine hazırlanacaklar.

Kodlama ve bilişim dersleri, ilkokul 1. sınıftan itibaren verilmeye başlanacak. Dersler, öğrencilerin yaş ve gelişim seviyelerine uygun olarak hazırlanacak. Derslerde, öğrencilere temel kodlama kavramları ve hünerlerini kazandırmak hedefleniyor.

Kodlama ve bilişim dersleri, öğrencilerin gelecekte başarılı olmaları için kıymetli bir adım olacak. Bu dersler sayesinde, öğrenciler teknolojiyi daha yeterli anlayacak ve kullanabilecekler.

MEB’in bu kararı, Türkiye’de eğitimde kıymetli bir dönüşümü başlatacak. Kodlama ve bilişim dersleri, öğrencilerin 21. yüzyıl marifetleri kazanmalarına yardımcı olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2024 – 2028 yıllarını kapsayan Stratejik Plan raporunda, “Kodlama/bilişim derslerinin her sınıf seviyesinde bulunması/yaygınlaşmasının sağlanması” sözlerine yer verildi. Bu açıklamaya nazaran, artık her sınıf seviyesinde kodlama ve bilişim alanında yeni derslerin geleceği kestirim ediliyor.

Söz konusu raporda şu sözlere yer verildi:

-Proje ve protokollerin hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi

-Eğitim ve öğretimin geliştirilmesine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi

-Resmî ve özel kurumlar ile STK’lerin yayımladıkları eğitim temalı raporların izlenmesi

-Yurt içi ve yurt dışında eğitim ve öğretim süreçlerine ait gelişmelerin takip edilmesi

-Evrensel kıymet ve standartları göz önünde bulundurarak kalite, eşitlik ve tesirlilik unsurları ile ulusal ve toplumsal kıymetlere dayalı bir eğitim sistemi geliştirmek için bilimsel araştırmalar yapılması

-Öğretmenlerin meslek öncesi ve meslek içi eğitimleri ile mesleksel gelişim süreci uygulamalarının güzelleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik araştırma geliştirme faaliyetleri ile proje çalışmalarının yapılması

-İlgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile özel eğitim gereksinimi olan bireylerin eğitimine yönelik yapılacak iş birliği protokollerine ait iş ve süreçlerin yürütülmesi

-Dört marifette (dinleme, konuşma, okuma, yazma) Türkçe lisan yeterliklerinin belirlenmesi ve ölçülmesinin sağlanması

-Yabancıların dört marifette (dinleme, konuşma, okuma, yazma) Türkçe lisan yeterliklerinin belirlenmesi (Türkçe Lisan Marifet İmtihanı [TDBS])

-Patent, yararlı model, marka ve tasarım tescili almış eserlerle ilgili sanayi kuruluşları ile iş birliği yapılması ve kurumlarımızda patent, yararlı model marka, tasarım tescil sayısını daima artırarak her yıl tescil alınan eserlerin ticarileşmesinin sağlanması

-Kodlama/bilişim derslerinin her sınıf seviyesinde bulunması/yaygınlaşmasının sağlanması

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın