Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ocak 2024’te en fazla fiyat farkı portakalda! Üretici ve market arasındaki fark yüzde 404

Ocak 2024’te en fazla fiyat farkı portakalda! Üretici ve market arasındaki fark yüzde 404

admin admin - - 4 dk okuma süresi
34 0

AA

eserlerinin üreticiden çıkan fiyatları ile tüketiciye sunulacağı markete gelinceye kadar uğradığı değişim gözler önüne serildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, ocak ayında üretici ve market ortasındaki farklarını gözler önüne serdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, ocak ayındaki üretici ile market ortasındaki fiyat farklılıklarını ve değişim nedenlerini kıymetlendirdi.

Ocak ayında üretici ve market ortasındaki en fazla fiyat farkının yüzde 404,2 ile portakalda görüldüğünü bildiren Bayraktar, “Portakaldaki fiyat farkını yüzde 396,7 ile mandalina, yüzde 385,2 ile limon, yüzde 256,5 ile kuru soğan takip etti.” dedi.

Bayraktar, üretici fiyatına nazaran markette portakal ve mandalinanın 5 kat, limonun 4,9 kat, kuru soğanın 3,6 kat yüksek fiyattan satıldığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

Üreticide 4 lira olan portakal 20 lira 17 kuruşa, 5 lira 25 kuruş olan mandalina 26 lira 8 kuruşa, 3 lira 83 kuruş olan limon 18 lira 58 kuruşa, 5 lira 8 kuruş olan kuru soğan 18 lira 11 kuruşa satıldı.

Markette fiyatı en fazla artan eser yüzde 34,7 ile yeşil fasulye

Ocakta, bir evvelki aya nazaran markette 42 eserin 29’unda fiyat artışı, 13’ünde fiyat azalışı görüldüğünü belirten Bayraktar, markette fiyatı en fazla artan eserin yüzde 34,7 ile yeşil fasulye olduğunu söz etti.

Bayraktar, yeşil fasulyedeki artışı yüzde 29,8 ile salatalık, yüzde 28,4 ile ıspanak, yüzde 22,9 ile pırasanın takip ettiğini, fiyatı en çok azalan eserin ise yüzde 20,7 ile kuru üzüm olduğunu bildirdi.

Bayraktar, kuru üzümdeki fiyat düşüşünü yüzde 10,8 ile fındık, yüzde 10 ile beyaz lahana, yüzde 9,1 ile maydanozun izlediğini lisana getirdi.

“8 eserde fiyat değişimi yaşanmadı”

Ocak ayında üreticide 34 eserin 24’ünde fiyat artışı olurken, 2’sinde fiyat düşüşünün görüldüğünü, 8 eserde ise fiyat değişimi olmadığını aktaran Bayraktar, şu bilgileri verdi:

Üretici fiyatlarında kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incir, Antep fıstığında fiyat değişimi yaşanmadı.

“Üreticide en çok fiyat düşüşü portakalda”

Söz konusu ayda üreticide en çok fiyat düşüşünün 27,3 ile portakalda görüldüğüne işaret eden Bayraktar, şu bilgileri paylaştı:

Portakaldaki fiyat düşüşünü yüzde 10,8 ile yumurta izledi. Portakalda rekoltenin fazla olması ve kâfi talebin olmaması, fiyatların düşmesine neden oldu. Artan üretime karşılık beklenen talebin de kâfi olmaması ile eserler kısmında kaldı.

Fiyat değişimlerinin nedenleri

Bayraktar, üretici fiyat değişimlerinin nedenlerine dair de bilgi vererek, yumurtadaki fiyat düşüşünün arz ve talepteki değişimden kaynaklandığını, yeşil soğan, salatalık, marul ve patlıcanda ise arzdaki azalmanın eser fiyatlarının artmasına neden olduğunu kaydetti.

“Girdi maliyetleri arttı”

Ziraat odaları aracılığıyla girdi piyasalarından alınan fiyat datalarına nazaran ocak ayında amonyum nitrat, amonyum sülfat ve üre gübresinin fiyatının arttığına dikkati çeken Bayraktar, süt yemi, besi yemi, elektrik ve mazot fiyatlarında da artış yaşandığını tabir etti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın