Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. O Otobüsün Benzinin Kaçak Olduğu Ortaya Çıktı

O Otobüsün Benzinin Kaçak Olduğu Ortaya Çıktı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

ALİ MACİT

34 JL 8098 plakalı İETT’ye kayıtlı C-465 kodlu halk otobüsü alevler içinde kaldı. İstanbul’un en kalabalık sınırlarından biri olan Tuzla – Cevizlibağ seferini yapan 500T çizgi numaralı otobüs, büsbütün doluydu. FSM istikametinde seyreden otobüs, yol kenarındaki bariyerle çarpıp alev aldı.

Biranda alevler içinde kalan otobüsteki yolculardan 4’ü yanarak can verdi. 25 yolcu yaralı olarak kurtulabildi. Araç alev topuna döndü. Yangını lakin itfaiye söndürebildi. Ölümlü kazayla ilgili İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcılığı iddianame hazırladı.

İDDİANAMEDE SURİYEDEN GELEN KAÇAK AKARYAKIT YER ALDI

Savcılık iddianamesinde otobüste 10 numara yağ kullanıldığı, yangının bu sebeple çıktığı ve süratle yayıldığı belirtilerek, sanık otobüs sürücüsü hakkında şuurlu taksir kararlarının uygulanması istendi.

Olaya ait hazırlanan eksper raporlarında: kazanın yakıt deposunun açık kalması ve aracın bariyerlere çarparak oluşan sürtünme sonucu alev almasına bağlı olarak çıkan yangın ile oluştuğu, kazanın oluşumunda araç şoförünün tam kusurlu olduğu belirtildi.

OTOBÜS SÜRÜCÜSÜ 10 YIL AĞIRLAŞTIRILMIŞ CEZA ALDI

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, sanık Zeynelabidin Aslan’ın kabahati sabit görüldü. Otobüs sürücüsüne, taksirle 4 kişinin vefatına ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma hatasından, 10 yıl ağırlaştırılmış mahpus cezası verildi. O periyotta İETT standartlardan uzak çalışan, bakım, tamir ve yakıt kontrolleri sağlıklı yapılmayan, kaçak 10 numara yağ kullandığı yaşanan kazayla mahkeme tarafından belirlenen özel halk otobüsünde hayatını yitiren yolcuların yakınları tarafından İETT Genel Müdürlüğüne karşı maddi-manevi tazminat istemiyle Anadolu 8. Asliye Ticaret Mahkemesinde dava açtı. Hala süren tazminat davasında, şimdi karar verilmedi.

“SURİYE’DEN GELEN KAÇAK YAKIT KULLANIYORDU”

Yaşanan kaçak akaryakıt skandalını doğrulayan İstanbul Özel Halk Otobüsü Sahipleri Esnaf Odası Lideri Göksel Ovacık, Halktv.com.tr’ye ÖHÖ’ların İETT’nin bünyesine geçmeden evvel Suriye’den gelen kaçak yakıtın kullanıldığını belirtirken, “İBB ile iş birliğinden biz son derece mutluyuz. Akaryakıt muhtaçlığımızı belediye karşılıyor. Şu an akaryakıtın fiyatını biliyorsunuz. İBB, bizim otobüsleriminizin ve hizmetleriminizin kalitesini arttırmamızı sağladı” dedi.

SİYASİ ÇIKAR UĞRUNA RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Ovacık, Otobüslerin yandığı argümanıyla yapılan medyadaki spakületif haberlere de değindi. 2019 öncesi de misal meselelerin olduğunu tabir etti. Ayrıyeten, yapılan haberlerden rahatsızlığını lisana getiren Ovacık, “Biz bu palavra haberlerden ÖHÖ esnafı olarak rahatsızız. Sonuçta araçlarımızın tertipli bakımı yapılıyor. Evvelden de bu olaylar oluyordu fakat medyaya yansımıyordu. Siyasi çıkarlar uğruna ÖHÖ nakliyatı üzerinden rant elde etmeye çalışıyorlar” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın