Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. New York Borsası, Faiz Kararının Ardından Sert Düştü

New York Borsası, Faiz Kararının Ardından Sert Düştü

admin admin - - 3 dk okuma süresi
29 0

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde bedel kaybetti ve yüzde 0,82 azalışla 38.150,30 puana düştü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,62 azalarak 4.845,31 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,23 kayıpla 15.164,01 puana indi.

Bu yılın birinci Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası Fed Lideri Powell’ın yaptığı açıklamaların akabinde hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendi.

Fed, siyaset faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Para siyaseti karar metninde, enflasyonun sürdürülebilir bir biçimde yüzde 2’ye yanlışsız indiğine dair daha fazla itimat duyulana kadar siyaset faizini düşürmenin uygun olmayacağı belirtildi.

Fed Lideri Powell da para siyaseti kararlarının açıklanmasının akabinde düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun sürdürülebilir bir formda düştüğüne dair inanç duymak için devam eden ispatlara muhtaçlıklarının olacağını vurguladı.

Politika faizinin muhtemelen dorukta olduğuna ve iktisadın beklendiği üzere seyretmesi halinde bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inandıklarını belirten Powell, mart ayı toplantısına kadar faiz indirimi için gereken inanç seviyesine ulaşılmasının ise mümkün olmadığını düşündüğünü tabir etti.

Powell’ın açıklamaları sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in mart ayında faiz indirimlerine başlaması ihtimali yüzde 35’e geriledi.

Piyasalarda ağır bilanço devri de yakından takip edilirken, Alphabet ve Microsoft üzere büyük teknoloji şirketlerinin yapay zeka maliyetlerinin artacağına ait kestirimleri teknoloji paylarını olumsuz etkiledi.

Alphabet’in payları, şirketin gelir ve karının geçen yılın son çeyreğinde artmasına rağmen reklam satışlarının beklentilerin altında kalması ve yapay zekayı güçlendirecek öğelere bu yıl daha yüksek harcama yapılmasını öngörmesinin akabinde yüzde 7’nin üzerinde kıymet kaybetti.

Microsoft’un payları de beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarına karşın şirketin yapay zeka geliştirme maliyetlerinin artacağını öngörmesi sonrası yüzde 2’nin üzerinde düştü.

ABD’li havacılık şirketi Boeing’in payları ise şirketin geçen yılın son çeyreğindeki kaybının beklenenden düşük olması sonrası yüzde 5’in üzerinde paha kazandı.

Ayrıca, ABD’nin bölgesel bankalarından New York Community Bank’ın payları, şirketin geçen yılın son çeyreğinde kar beklentilerinin bilakis ziyan etmesi ve temettü kesintisine gitmesi sonrası gün içinde yüzde 45’e kadar düştü.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de özel dal istihdamı, ocakta 107 bin bireyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Ülkede İstihdam Maliyet Endeksi de geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın