Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nereden Çıktı Bu Basınçlı Kum?

Nereden Çıktı Bu Basınçlı Kum?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
43 0

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda keşfettiği 710 milyar metreküp doğal gazla ilgili son günlerde değerli gelişmeler yaşanıyor.

Sahada, 2023 yılı Nisan ayından başlayarak birinci evrede 5, izleyen basamakta da 5 olmak üzere toplam 10 kuyudan, günlük 10 milyon metreküp doğal gaz üretileceği açıklandı.

TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım, doğal gaz üretiminin, Faz-2’nin devreye alınmasıyla günlük 40’a, Faz-3’ün devreye alınmasıyla da günlük 60 milyon metreküpe ulaşacağını söyledi.

Üretime fakat 2023 yılının Ağustos ayının sonlarında başlandı. Filyos’tan, sisteme 30 Ağustos’ta günlük 4 milyon metreküp gaz verildi.

Aşama kademe artması ve günlük 10 milyon metreküpe çıkması hedeflenen üretim, tam aksine aylar geçtikçe düştü.

BAKAN BAYRAKTAR AÇIKLADI

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a kulak verelim.

18 Kasım 2023… Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Güç Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesini sundu.

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’nda günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretim ile 1,5 milyon hanenin doğal gaz gereksiniminin karşılandığını açıkladı.

1 Ocak 2024… Bayraktar, Şırnak’ta Gabar Dağı bölgesindeki Şehit Esma Çevik Üretim İstasyonu’nu ziyaret etti. Bayraktar, “Sakarya Gaz Sahası’nda birinci etapta 10 milyon, sonra günlük 40 milyon metreküpe çıkıp, inşallah Türkiye’de konutların doğal gaz muhtaçlığını karşılayabilecek düzeyde bir üretime çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

12 Ocak 2024… Bayraktar, bir TV kanalına konuştu. Sakarya Gaz Sahası’nda, birinci etapta 10 milyon metreküp üretim amacı olduğunu anımsatarak, “Şu an günlük 2,2 milyon metreküp yapıyoruz” diye konuştu.

25 Ocak 2024… Bakan Bayraktar, kimi TV kanallarının Ankara temsilcileriyle bir ortaya geldi. Bayraktar, “Bugün prestijiyle 2,7 milyon metreküp günlük üretim yapıyoruz sahada” dedi.

Bayraktar, şöyle devam etti: “Üç tane gemimiz dayanak gemilerimizle birlikte ağır bir biçimde burada üretimi artırmaya dönük çalışmalarına devam ediyor. Birinci faz 10 milyon metreküp diye ilan etmiştik. Hasebiyle 2,7’den 10’a gelmemiz lazım. Ondan sonra da ikinci fazda birkaç yıl içerisinde kırk milyon metreküp günlük üretime inşallah ulaşacağız.”

BASINÇLI KUM

Peki, gaz üretimi neden düştü? Alanda neler oluyor? Halktv.com.tr, bu sorunun karşılığının arkasına düştü.

Güvenilir kaynaklar, alandan gazla birlikte yüksek basınçlı kum geldiğini, kumun sisteme bilhassa de vanalara ziyan verdiğini söyledi. Kaynaklar, bu nedenle de üretimin düştüğünü söyledi.

Kaynaklar, alanda, bu şartlar altında evvel 10, akabinde da 40 milyon metreküplük gaz üretimine geçilmesinin biraz güç olacağını ve vakit alacağını kaydetti.

EMEKLİ Mİ OLACAK?

Melih Han Bilgin… Eylül 2017’de TPAO İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü olarak atandı.

Sakarya’da doğal gaz, Gabar’da petrol keşfi kapsamında sık sık öne çıktı. Açıklamalar yaptı. Demeçler verdi.

Kulislerde Bilgin’in, yeni güç idaresiyle birtakım mevzularda anlaşamadığı ve bu nedenle de emekliye ayrılmaya hazırlandığı, hatta odasını da topladığı konuşuluyor.

Bilgin, emekli olur mu? Resmi açıklamayı bekleyeceğiz…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın