Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Nemlendiricinizle Muhtemelen Yaptığınız 5 Hata

Nemlendiricinizle Muhtemelen Yaptığınız 5 Hata

admin admin - - 10 dk okuma süresi
23 0

İyi nemlendirilmiş bir cilde sahip olmak yalnızca düzgün hissettirmez, tıpkı vakitte potansiyel sıhhat faydalarına da sahiptir. Dermatolog nemlendiricinin “koruyucu bir bariyer vazifesi görerek cildinize çevresel ziyanları önlemeye yardımcı olduğunu” açıkladı .

Bu bariyer doğaldır ve bedeniniz nemli bir cilde sahip olmak için gereksiniminiz olan her şeyi yapabilir ve yapacaktır. Lakin işler istikrardan çıkabilir ve kuru yahut pul pul bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildiniz kışın kuru hava üzere dış etkenlerden ötürü nemini kaybedebilir yahut daha doğal bir durum olabilir. Bunların hepsi nemlendirici kullanarak giderilebilir, lakin kuru ciltle gayret etmeye çalışırken yapıyor olabileceğiniz birtakım kusurlar vardır. İşte kimi yaygın yanlış adımlar ve bunlardan nasıl kaçınılacağı.

Cildinizin kuru mu, susuz mu yoksa her ikisi mi olduğunu anlamamak

Genel olarak nemlendirici, cildinize su getiren ve suyu cildinizde tutan bir cilt bakım eserini tanımlamak için kullanılır, fakat bundan biraz daha incelikli bir mevzudur. Bu nüansı anlamak, seçtiğiniz eserde yanılgı yapmadığınızdan emin olmanın anahtarıdır.

İşin sıkıntı yanı, cildinizin kuru hissetmesinin farklı manalara gelebilmesidir; Cildiniz kuru olabilir ya da susuz kalmış bir cildiniz olabilir . Kuru cildiniz varsa, yağ bezleriniz tarafından üretilen bir yağ olan sağlıklı seviyede sebum eksikliğiniz var demektir. Cildinizin çok fazla sebum üretmemesi devam eden bir sorun olabilir. Bunun bilakis, susuz kalmış ciltte kâfi ölçüde yağ vardır lakin kâfi ölçüde su yoktur, ekstra uzun, sıcak duşlar yahut soğuk, kuru havada vakit geçirmek üzere cildinizin esirgeyici katmanlarını soyan şeylerden kaynaklanabilir . Hem yağlı hem de kuru, birebir vakitte susuz kalmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Ve kuru cilt ile susuz kalmış ciltle uğraş edecek en güzel eserler her vakit tıpkı değildir.

Nemlendiricinizi yanlış sırayla uyguluyor olabilirsiniz

Kuru hisseden cildinizin arkasındaki nedene nazaran yanlışsız cilt bakım eserini seçin. Nemlendirici bileşenler yahut nemlendiriciler içeren eserler, suyun cildinizin dış katmanına taşınmasına yardımcı olur, münasebetiyle susuz kalmış yahut küllü cilde hitap eder. Nemlendiriciler ortasında hyaluronik asit ve birtakım alfa hidroksi asitler üzere şeyler bulunur. Bir nemlendirici, cilt bariyerinizi sağlam tutmaya ve suyu sebum üzere davranarak kuru cilde yardımcı olabilecek halde cildinizde tutmaya yardımcı olmak için yumuşatıcılar ve/veya tıkayıcı bileşenler kullanır. Nemlendiriciler mevcut cildinizin nemini muhafazaya yardımcı olur, bu nedenle nemsiz bir cildiniz varsa nemlendiricilerle eşleştirildiğinde yeterli çalışırlar ve olağan cildin kurumasını önlemeye yardımcı olurlar. Nemlendiricilerdeki faal bileşenler ortasında shea yağı, seramidler, skualen, vazelin ve balmumu bulunabilir.

Nemlendirme ve daha fazla nemlendirme için başka cilt bakım eserleri kullanıyorsanız, evvel nemlendirici eseri uyguladığınızdan ve akabinde nemlendirici bir eser uyguladığınızdan emin olun. Evvel nemlendiriciyi, akabinde nemlendiriciyi sürerseniz, nemlendiricinin cildinizin su kaybetmesini önlemek için oluşturduğu bariyer, öteki eserlerin cilde nüfuz etmesini engelleyecektir, bu da tesirli olmadıkları manasına gelir. Bu nedenle cildinize hyaluronik asit üzere bir şey uyguladığınızda bunu bir nemlendiriciyle takip etmek istersiniz. Aksi takdirde eskisinden daha kuru bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt tipinize nazaran yanlış nemlendiriciyi seçiyor olabilirsiniz.

Yağ bezleri en çok yüzünüzde ve saç derinizde bulunur, bu da mevzu nemlendirmeye geldiğinde o cilde bedeninizin geri kalanından farklı bir formda davranmanız gerektiği manasına gelir. Bilhassa yüzünüzde kullanacağınız nemlendiriciyi seçerken cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Yağlı bir cildiniz varsa, T bölgenizde en sık ortaya çıkan yağlılık hissine aşinasınızdır. Fakat cilt tipiniz genel olarak yağlı olsa yahut sivilcelerle uğraş ediyor olsanız bile, tekrar de susuz kalmış bir cildiniz olabilir. Benzoil peroksit yahut salisilik asit üzere sivilceyle uğraş eden birtakım eserler de cildinizin süreksiz olarak kurumasına neden olabilir. Gözeneklerinizi tıkamadan nem almak için hafif, yağsız, komedojenik olmayan, jel bazlı bir nemlendirici kullanın.

Sadece susuz kalmış bir cildiniz değil, kuru bir cildiniz varsa, nemlendiricinizin bedelli nemin buharlaşmasını önlemek için tıkayıcı bileşenler içerdiğinden emin olun. Daha kalın, daha ağır yağ bazlı bir krem ​​tercih edin, böylelikle günün sonunda yüzünüz kurumuş ve sertleşmez.

Yanlış vakitte yahut yanlış yerde uyguluyorsunuz

Nemlendirici bileşenlerin suyun buharlaşmak yerine cildinizde kalmasına nasıl yardımcı olduğunu hatırlıyor musunuz? Bu, nemlendirici uygulamak için ülkü zamanlamanın büyük bir kısmıdır. Nemlendiricinizden en âlâ halde yararlanmak için cildiniz pak ve nemliyken uygulayın. Banyo yahut duştan sonra cildinizi nazikçe kurulayın, böylelikle ıslanmazsınız lakin tekrar de büsbütün kurumuş olmazsınız ve çabucak nemlendiricinizi sürün. Büsbütün kuru cilde uyguladığınızda cildinizin pürüzsüz ve dolgun kalmasını daha uzun müddet sağlar.

Ve nemlendiriciler hakikaten de bedeninizin onları sürdüğünüz kısmı için tasarlanmıştır. Gözlerinizin etrafındaki hassas cilt tarafından emilmek üzere tasarlanmış hafif bir göz kremini ellerinize yahut topuklarınıza sürüp tıpkı sonucu beklemezsiniz. Yüzünüzde el kremi yahut beden yağı kullanmamalısınız zira bunlar muhtemelen çok kalın ve muhtemelen çok yağlı olacak ve vakitle faydadan çok ziyan verecektir.

Nemlendirmeden evvel peeling yapmayı unutuyorsunuz

Nemlendiriciler cildinizi nemli ve memnun tutmak için tasarlanmıştır. Lakin nemlendiricinizi sürmeden evvel cildinize diğer ne yaptığınızı yahut yapmadığınızı düşünmeden sürerseniz, durumu daha da berbatlaştırıyor olabilirsiniz. Nemlendirici kullanmak bedeninizin doğal olarak meyyit cilt hücrelerini atma yeteneğini yavaşlatabilir ve sonunda sistemsiz, donuk görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Nemlendirmeden evvel meyve asitleri ve retinol üzere meyyit cilt hücrelerinin dökülmesini ve yeni hücrelerin oluşmasını destekleyen eserler kullanarak bunu önlemeye yardımcı olun. Daha agresif bir kimyasal peeling yapacaksanız cildinizi inançta tutmak için bunu bir dermatolog yahut estetisyenle birlikte yapın. Mevzu bedeninize gelince, duşta yahut banyoda bir bez yahut lif kabağı ile nazikçe ovarak meyyit deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir yahut kuru fırçalamayı deneyebilirsiniz . Fakat çok peeling yapmayın, zira bu cildinizin kurumasına ve cildinizi sağlıklı tutmaya çalışmaktan oluşan kısır bir döngüye yol açabilir. Düzgün bir tam beden peelingi için haftada bir kere kâfi olacaktır.

Çok fazla nemlendirici kullanıyorsunuz yahut yetersiz kullanıyorsunuz

Cildiniz kuruduğunda losyon yahut krem ​​sürmek yeterli gelebilir lakin dikkatli olun, çok nemlendirebilirsiniz. Eseri israf ediyorsunuz ve daha fazla sıkıntıya neden oluyorsunuz. Dermatolog Howard Sobel Teen Vogue’a şunları söyledi : “Mükemmel nemlendiriciler ekseriyetle çok konsantredir ve tüm cilt tipleri için küçük ölçüler sunmayı hedefler.” Daha fazla eser eklemek, muhteşem nemli, yumuşak bir cilde sahip olduğunuz manasına gelmez; bu, kendinizi tıkanmış gözeneklere ve zayıflamış bir cilt bariyerine hazırladığınız manasına gelir. Yüzünüze ve boynunuza günde iki defa nikel büyüklüğünde bir nemlendirici kullanın. Bedeniniz için bu, yaşadığınız yerdeki nem düzeyine bağlı olabilir, lakin günde bir defa kâfi olacaktır.

Tersine, bedeninizin kimi kısımları daha kalın bir cilde sahiptir ve ayak tabanlarınız, dirsekleriniz ve dizleriniz üzere başkalarından daha kuru olabilir. Cildi yumuşak tutmak için bu bölgelerde daha ağır bir krem ​​kullanmayı düşünün. Elleriniz, bilhassa de gün içinde ellerinizi çok sık yıkıyorsanız, bedeninizin öbür bölgelerine nazaran çok daha çabuk kuruyabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın