Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Murat Kurum: Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant yapanları kınıyorum

Murat Kurum: Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant yapanları kınıyorum

admin admin - - 8 dk okuma süresi
1 0

İHA

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı Murat Kurum, çalışmalarına devam ediyor.

Güngören’de “Türkiye Yüzyılında Kelam Kadınlarda” programında Karadenizli bayanlarla bir ortaya gelen Kurum, program sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Murat Kurum basın mensuplarının soruları üzerine, dün akşam katıldığı programdaki kelamlarına ait de konuştu.

Depremde kaybettiğimiz beşerler üzerinden siyasi rant elde edilmez.” diyen Kurum şu sözlere yer verdi;

“Biz doğruları milletimize söylemek zorundayız”

Dün katıldığımız programda da ondan evvelki programlarda da biz son bir asır da ülkemizde yaşamış olduğumuz sarsıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın 130 bine ulaştığını en son asrın felaketinde de 50 bin canımızı kaybettiğimizi tabir ettik.

Aynı programda da tabir etmiş olmamıza karşın ki programı izlediğinizde orada Maraş zelzelesi üzerinde 50 bin canımızı, kardeşimizi, yavrumuzu bunun acısı daha dün üzere taze dememize karşın maalesef zelzelede kaybettiğimiz vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıp bir merkezden güya bir açık bulmuşçasına orada hayatını kaybeden vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant yapanları esefle kınıyorum.

Bu yakışmıyor arkadaşlar. Biz doğruları milletimize söylemek zorundayız. Siyaseti insanımıza ülkemize yakışır bir formda yapmak zorundayız. Sarsıntıda kaybettiğimiz beşerler üzerinden siyasi rant elde edilmez.

Vefat eden kardeşlerimizin acısı üzerinden onların hisleri üzerinden bir siyasi senaryo ile birlikte güya bir şey bulmuşçasına hareket edip bütün ayını anda tek merkezden denetim edilen güya bir açık var gereç bulduk. Bu materyalden biz rant devşiririz anlayışını kabul etmiyorum, gerçek bulmuyorum.

“Milletimizle el ele verdik ve yapılması gereken dönüşümü süratli bir biçimde yaptık”

Türkiye hepimizin diyen Kurum, “6 Şubatın yıl dönümü geliyor. Tozkoparan Güngören’deyiz. Burada da biz kentsel dönüşüm yaptığımızda siyasi gereç yapmamız gerekir deyip de kentsel dönüşüm alanında türlü türlü oyunlarla kardeşlerimizin başını çelmek için bir sürü hareketler yaptılar. Mahkeme kapılarından ayrılmadılar. Fakat biz ne yaptık milletimizle el ele verdik ve yapılması gereken dönüşümü süratli bir halde yaptık. Artık Tozkoparan itimat içerisinde oturuyor. Huzur içerisinde oturuyor. üzerinden bir yıl geçti. Biz oradaki kardeşlerimize yeni konutlarımızı Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle teslim edeceğiz. Bu mutluluğa ortak olsunlar.

O insanların meskeninin yapılmasına orada sağlam yeni inançlı konutlarda oturmasına mutluluklarına ortak olsunlar. Türkiye hepimizin. İşte sarsıntı ülkesiyiz. Zelzele kentiyiz. Hasebiyle burada bu materyal bir siyasi gereç olamaz. Niçin diyoruz terörle çaba kadar değerlidir. Niçin diyoruz zelzele gerçeği bu ülkenin İstanbul’un bir gerçeğidir. İstirham ediyorum bu bahse bu türlü yaklaşalım milletimizin can güvenliği üzerinden siyaset yapmayalım. Tekraren söylememe karşın bir şey bulmuşçasına tekrarlamalarını da yanlışsız bulmuyorum” diye konuştu.

“Biz birinci günden beri İstanbul’un problemleri ile ilgileneceğiz dedik”

Kanal İstanbul projesine yönelik bir soru üzerine Kurum, “Daha evvel de söyledim. Maalesef mevcut idarenin İstanbul’la ilgilenmeyenlerin, İstanbul’un sıkıntılarına tahlil bulmayanların, İstanbul’un ulaşım sıkıntısını zelzele riskini ortadan kaldırmayanların ajanslar üzerine kurduğu senaryolar bunlar. Biz bu senaryolara ortak olmayacağız. Biz birinci günden beri İstanbul’un problemleri ile ilgileneceğiz dedik. İstanbul’un problemleri ile ilgileneceğiz dedik.

Buna odaklanacağız dedik. Kanal İstanbul projesi İstanbul’a bir ihanettir telaffuzuyla yeniden tıpkı senaryoları kurup gündemi İstanbul olmayanların yapmış olduğu oyunlardır. Siyasi senaryolardır. Biz bu senaryoların farkındayız. İstanbullular bu senaryoların farkında. O yüzden daima ne diyoruz; İstanbul’un gündeminde olmayan hiçbir iş hiçbir şey bizimde gündemimizde olmayacak. Bu senaryo kuranların aynaya bakmasını istiyoruz. Samimi olmadıklarını biliyoruz. Burada İstanbul’un problemleri neyse acil işler öncelikli işler problemler neyse biz buraya odaklanacağız. Takımımla bu meseleleri çözmek için bir uğraş göstereceğiz.

“Milletimiz herşeyin farkında”

İstanbul’un acil meseleleri nedir? Ulaşım sıkıntısıdır. Sarsıntı riskidir. Adaletli olmayan toplumsal yardım işidir. Liyakatli olmayan bir idaredir. Artık siz belediyeye uğramayacaksınız yarı vakitli belediyecilik yapacaksınız boş vakitlerinizde İstanbul’la ilgileneceksiniz. İstanbul dışında tüm sıkıntılarla ilgileneceksiniz sonrada türlü türlü senaryolarla İstanbulluların aklını çelmeye çalışacaksınız yok o denli yağma. Milletimiz herşeyin farkında. Bir defa daha altını çizerek söz ediyorum. İstanbulluların gündeminde olmayan hiçbir iş bizimde gündemimizde asla ve asla olmayacak” tabirlerini kullandı.

“Gençlerimizi en âlâ koşullarda yetiştirmek istiyoruz”

“Vaatleriniz ortasında fiyatsız beslenme dayanağınız var” sorusu üzerine Kurum, “Biz istiyoruz ki İstanbul’da eğitim değerli olsun. Okula giden öğrenciler , okula çocuğunu gönderen veliler memnun olsun huzurlu olsun ve eğitim de okullarımıza her türlü dayanağı vereceğiz.

Sebebi gençlerimizi en yeterli koşullarda yetiştirmek istiyoruz. Atölyeler kuracağız onlara ek dersler vereceğiz. İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerimizle halkımızı buluşturacağız. Üniversite öğrencilerimize dayanak vereceğiz. Okullarda yetişen gençlerimizi çok daha kapsamlı çok daha ayrıntılı bir biçimde yetiştiriyor olacağı.

“5 yıldır halkımız sıkıntı çekiyor”

DENEYAP Atölyeleriyle, teknoloji merkezleriyle yabancı lisanlarıyla biz büyükşehir belediyesi olarak bu takviyesi vereceğiz. Bununla birlikte birinci okula giden öğrencilerimize fiyatsız ulaşımı sunacağız. Tekrar tüm okullarımızda paklık, güvenlik ve beslenme dayanağı sağlayarak orada okullarız da bir işbirliği içerisinde ahenk içerisinde biz milletimize bu hizmetleri sunmak istiyoruz.

Sahadan aldığımız reaksiyon, alandan aldığımız karşılık İstanbullular keyifli, İstanbullular umutlu. İstanbullular değişim istiyor. 31 Mart’ta büyük bir coşkuyla büyük bir heyecanla İstanbul’da bu değişimi gerçekleştireceğiz. Tavsiyemiz İstanbulluların problemleri ile uğraşıyormuş üzere yapmasınlar. 5 yıldır halkımız zahmet çekiyor” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın