Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Murat Kurum: 100 bin kiralık konut desteği ile 18 ayda evleri teslim edeceğiz

Murat Kurum: 100 bin kiralık konut desteği ile 18 ayda evleri teslim edeceğiz

admin admin - - 7 dk okuma süresi
14 0

İHA

Türkiye havasına girdi.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adayı Murat Kurum, vatandaşlarla buluşarak, İstanbul’da yapacağı faaliyetleri aktarmaya devam ediyor.

Kurum, tanıtımlarında İstanbul’da kensel dönüşümle ilgili yapılacak projelere öncelik veriyor.

Murat Kurum’un dünkü durağı Sultangazi oldu.

“Yarısı büyükşehirden diyeceğiz”

Sultangazi’de “Türkiye Yüzyılında Kelam Kadınlarda” programında bayanlarla bir ortaya gelen Kurum, burada yaptığı konuşmada yeni konut kampanyasının ayrıntılarını şu sözlerle aktardı:

Yarısı büyükşehirden diyeceğiz, sizlere 700 bin lira hibe dayanak vereceğiz. Ek olarak 700 bin lira kredi dayanağı, 100 bin lira taşınma yardımı vereceğiz. 100 bin kiralık konut takviyesi ile de 18 ayda konutlarınızı size teslim edeceğiz.

Cumhur İttifakı’nın İBB Lider Adayı Murat Kurum, Sultangazi’deki programa eşi Şengül Kurum ile birlikte katıldı.

“Her anınızda daima yanınızda olacağız”

Programda konuşan Murat Kurum, Sultangazililere şu sözlerle seslendi:

Biz milletimize ‘her anınızda daima yanınızda olacağız’ dedik; siz de bu kelama karşılık olarak bizi hiçbir yerde yalnız bırakmadınız. Gücünüzü daima yanımda hissediyorum. Desteklerinizi bu kentin her sokağında görüyorum. Ben yanımda durduğunuz için, hayır dualarınızı eksik etmediğiniz için her birinize çok teşekkür ediyorum. Uygun ki varsınız diyorum.

“Bu davanın hamurunu siz kardınız”

Kadın elinin bu kadar değdiği öbür bir kentin olmadığına dikkat çeken Kurum, bu mevzudaki fikirlerini şöyle tabir etti:

Bundan 300 yıl evvel İstanbul’u gezen bir gezgin ne diyordu biliyor musunuz? ‘İstanbul, konutlarıyla, bahçeleriyle, hastaneleriyle, vakıflarıyla, mimari yapıtlarıyla insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir özelliğe sahiptir.’ Nedir o biliyor musunuz? Bu yapıtların birçok bayanların yapıtlarıdır. Bu kadar çok bayan elinin değdiği diğer bir kent yoktur. İstanbul’un her noktası buna şahittir, bizler de şahidiz. Bu davanın hamurunu siz kardınız. İstanbul’un ruhunu, mayasını siz verdiniz. İşte 1994’ten 2019’a kadar İstanbul’un makûs talihini değiştiren ruh bu ruhtur. İstanbul’a bu ruhu, bu imzayı ve mührü vuran bayanlar olarak 31 Mart akşamı İstanbul’un talihini tekrar sizler değiştireceksiniz. Bu kenti tekrar tarihin merkezine sizler getireceksiniz.

“100 bin teşebbüsçü kadınımıza ‘Size İBB’den 100 bin lira, işini geliştir’ diyeceğiz”

Açıkladıkları “İstanbul vizyonu” ile annelerin hizmetkârı ve yol arkadaşı olacaklarını belirten Kurum, bu hususta şu değerlendirmede bulundu:

İstanbul’da bayanlarımızın emeklerinin karşılığı asla ödenemez. Biz vazifeye geldiğimizde; kişi başı gelirin arttığı, herkesin ürettiği, hane iktisadının güçlendiği bir İstanbul’da en değerli rol bayanlarımızın olacaktır. Sizler hangi dalda iş yapmak isterseniz yanınızda olacağız. Birinci işini kuran 100 bin teşebbüsçü kadınımıza ‘Size İBB’den 100 bin lira, işini geliştir’ diyeceğiz. Gözün artta kalmasın, büyükşehir burada diyeceğiz.

“İstiyoruz ki hiçbir annemizin gözü yollarda kalmasın’’

İstanbul’da trafik zahmetinin herkesin ömründen 3 buçuk yıl çaldığını lisana getiren Murat Kurum, “İstiyoruz ki hiçbir annemizin gözü yollarda kalmasın. Trafik zahmetini yeni metrolarla, tünellerle, otopark sistemleriyle ve daha birçok ulaşım atılımıyla hızla çözeceğiz. Sizlere rahat bir nefes aldıracağız. Bundan sonra tüm sevdiklerinizle daha çok vakit geçireceksiniz.” diye konuştu.

“5 yılda 39 ilçemizde 650 bin yeni yuva inşa edeceğiz”

İstanbul’un en büyük meselelerinden biri olan zelzeleye dikkat çeken Murat Kurum, sarsıntı riski bulunan konutların dönüşümü için yapılan palanları ve verilecek takviyeleri şöyle anlattı:

Sizlere, annelerimize, çocuklarımıza afetlere dirençli bir İstanbul vadediyoruz. Bugün 39 ilçemizdeki tüm annelerimiz, risk altındaki 1,5 milyon konutta endişe içinde yaşıyor. Hele hele 600 bin konutun bugünden tezi yok ivedilikle dönüştürülmesi gerekiyor. Planlı programlı bir biçimde grup ruhuyla hareket ederek, İstanbul’un en riskli yerlerinden başlayarak bir seferberlik başlatacağız. 5 yılda 39 ilçemizde komşuluk bağlantılarını odağına aldığımız tam 650 bin yeni yuvayı inşa edeceğiz.

“700 bin lira hibe takviyesi vereceğiz”

Sizin kaygılarınızı süratlice gidermek için yarısı büyükşehirden diyeceğiz, sizlere 700 bin lira hibe dayanağı vereceğiz. Ek olarak 700 bin lira kredi takviyesi, 100 bin lira taşınma yardımı vereceğiz. 100 bin kiralık konut dayanağı ile de 18 ayda konutlarınızı size teslim edeceğiz, sonra da inşallah çaya geleceğiz, sohbete, kelama geleceğiz.

“Annelere verilen fiyatsız ulaşım kartlarını 0-6 yaşa çıkarıyor, eşlere ve başka çocuklara da fiyatsız ulaşım hakkı veriyoruz”

Çocukların güvenliğinin ve sıhhatinin kendileri için kıymetli olduğunu lisana getiren Kurum, şu ifadeyi kullandı:

Çocuğunuzun okuldaki güvenliği ve sıhhati bizim için çok pahalıdır. Bunun için de okullarımızın paklık ve güvenlik vazifelisi ile ilgili tüm taleplerini karşılayacağız. İstisnasız tüm okullarımızda güvenlik ve paklığı en üst düzeyde yerine getireceğiz. İşte benden size üç müjde daha. Çocukların İstanbul’unda ilkokul çağındaki çocuklarımız için tüm okullarımıza beslenme dayanağı vereceğiz. İlköğretim öğrencilerimize ulaşımı büsbütün fiyatsız yapacağız. Aile Kart’la 0-4 yaş ortası çocuğu olan annelere verilen fiyatsız ulaşım hakkını değiştireceğiz. Artık hem yaşı 0-6’ya çıkarıyoruz, hem de eşlerinize de çocuklarınızla fiyatsız seyahat hakkı veriyoruz. Ben size sözlerimi verdim. Artık ben de sizlerden bir kelam istiyorum.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın